عبارت:
Sfera- دستگاه استرچ پالت مخصوص بسته بندی انواع پالت-آتلانتا استرچ ایتالیا دستگاه رسوبزدا با امواج رادیویی شینگل سقف شیبدار
نماشویی,پیچ و رولپلاک سنگ نما بدون داربست کانال تلگرام سایت صنعت ساختمان.آی آر شینگل - آندولین - آندویلا-اجرای سقف شیبدار بانک اطلاعات مصالح و کالاهای ساختمانی استاندارد - کتاب سال ایران

سنگ تراورتن

لیست کامل

سنگ ساختمان

سنگ تراورتن


تراورتن نوعي سنگ‌آهکي محسوب می‌شود كه حاصل فعاليت چشمه‌های آب گرم می‌باشد. در حالت كلي در طول فرايند به وجود آمدن ذخاير تراورتن، آب‌های گرم از لابه‌لای طبقات سنگ‌های كربناتي به‌خصوص سنگ‌آهک می‌گذرند و به علت اسيدي بودن كربنات كلسيمي كه در اين سنگ‌ها وجود دارد را حل كرده و به شكل محلول كربناتي و بی‌کربناتی همراه خود به سطح زمين انتقال می‌دهند.

سنگ تراورتن

زماني كه اين محلول به سطح زمين می‌رسد به دليل كاهش فشار و كاستن از حرارت آزاد شدن دی‌اکسید كربن و نيز تبخير، بلورهاي كلسيت به وجود آمده و بر روي هم به شكل لایه‌های نازكي ته‌نشین می‌شوند. ادامه اين شرايط و متعاقب آن تشكيل لایه‌های كلسيتي، لایه‌های يكنواختي از كربنات كلسيم متخلخل (تراورتن) را به وجود می‌آورد كه ضخامت‌های متغيري از چند سانتی‌متر تا چند متر دارند و اغلب با شيبي ملايم بر روي لایه‌های سنگي كه قبل‌تر تشكيل شده‌اند قرار می‌گیرند.

تغيير در شرايط ته‌نشین شدن می‌توان تشكيل اين لايه را به تعويق بيندازد، درنتیجه يك سطح جدايش در بين لایه‌های پی‌درپی سنگ تراورتن ديده می‌شود. لایه‌های تراورتن ضخامت‌هایي از چند متر تا چند ده متر دارند. تنوع رنگي ممكن است گاهي در اين سنگ‌ها ديده شود كه عامل آن می‌تواند حباب‌های هوا و نيز ناخالصی‌های آهن دو ظرفيتي، آهن سه‌ظرفیتی، منگنز، سيليس، مواد آلي و غيره باشد. ذخاير تراورتن می‌توانند رنگ‌های سفيد، شيري، كرم تا بژ، صورتي، قهوه‌ای، طلائي، زرد، ليموئي، قرمز و سبز داشته باشند.

سنگ تراورتن

علاوه بر رنگ‌های مختلف كه زيبايي و جذابيت خاصي را به اين سنگ‌ها می‌دهد، امكان برش اين نوع سنگ‌ها از دو جهت نيز وجود دارد. اگر اين برش به‌صورت عمود بر لایه‌بندی صورت گيرد (Veincut)، می‌توان لایه‌های مختلف آن را در سطح پلاك بریده‌شده مشاهده كرد كه توازي، رنگ‌های مختلف و تغييرات ضخامت لایه‌های رنگي يك نوع هماهنگي خاص در نماي ساختمان در زمان نصب ايجاد می‌کند. از طرفي اگر اين برش موازي با لایه‌ها (Fleuricut) يا (Crosscut) انجام شود منظره حاصل به‌صورت اشكال و دایره‌های متحدالمركز خواهد بود.

حفرات موجود در سنگ تراورتن معمولاً با استفاده از مخلوطي از سيمان سفيد و ميل، تركيبات اپوكسي رنگي يا رزین‌های پلی‌استر پر می‌گردند و يا به شكل پر نشده بكار می‌روند. بعلاوه امكان استفاده از اين سنگ‌ها به‌صورت قديمي شده‌ (antique)، خشن شده (Honed)، بدون ساب (unpolished) و ساب خورده (polished)  و غيره وجود دارد.

با توجه به اين كه ذخاير تراورتن اصولاً ذخايري جديد بوده و به عصر حاضر تعلق دارند، معمولاً چین‌خوردگی ندارند و يا چین‌های بسيار ملايمي كه به‌ندرت اتفاق می‌افتد در آن‌ها ديده می‌شود. بر همين اساس ميزان خردشدگی و پيچيدگي لایه‌های سنگي ذخاير تراورتن در مقايسه با ذخاير مرمريت، سنگ چيني، ماسه‌سنگ  و يا حتي سنگ‌آهک بسيار كم می‌باشد. ازاین‌رو اين نوع سنگ‌ها ميزان كوپ دهي و پلاك دهي بسيار بهتري از سنگ‌های مذكور دارند و می‌توان پلاک‌ها و اسلب هاي اين نوع سنگ در ابعاد و ضخامت‌های مختلف را به سهولت به دست آورد. معمولاً تراورتن در کف‌پوش، پوشش ديوار، آب‌چکان و اطراف شومينه بكار می‌رود. ذخاير عمده تراورتن اکثراً در كشورهاي ايتاليا، ايران، تركيه، آمريكا و مكزيك يافت می‌شود.

2. تعريف تراورتن بنابر ديدگاه انجمن استاندارد ايتاليا كه در ميلان واقع است:

تراورتن سنگي رسوبي و آهكي و در حقيقت كلسيت متخلخل يا سلولي لایه‌ای و تااندازه‌ای بلورين با منها شيميايي می‌باشد. اين سنگ ساختار اسفنجي دارد كه به‌صورت شيميايي رسوب می‌کند و در زمینه‌های تزئيني و در ساختمان بكار برده می‌شود.

3. ژنز و نحوه تشكيل تراورتن

درصورتی‌که بی‌کربنات كلسيم در آب چشمه گاز دی‌اکسید كربن، آب كربنات كلسيم تجزيه شود، تراورتن حاصل می‌شود. عوامل فيزيكي و شيميايي يا تبخيري نقش بيشتري داشته و باعث تشكيل تراورتن چشمه‌ای می‌شوند. گردش آب باعث راه‌یابی دی‌اکسید كربن با آب‌های جوي از داخل شکستگی‌ها و درزهاي سطح زيرين زمين شده و سنگ‌های آهكي مسير خود را حل كرده و به شكل چشمه‌های آهك سازي در سطح زمين ته‌نشین می‌شود:

CaCo3+Co2Ca(Hco3)2

و تراورتن از رسوب در محلول‌های چشمه‌های كربناتي كه عموماً دماي بسيار بالايي دارند معمولاً در كف حوضچه‌های با عمق كم به وجود می‌آید و تراورتن را می‌توان حاصل رسوب مواد آهكي در آب راكد دانست.

4. علل استفاده از تراورتن ها به‌عنوان سنگ ساختماني

 • قابليت برش و صيقل پذيري مناسب
 • شرايط استحصال مناسب به اين دليل كه عمدتاً با لایه‌بندی افقي شيب كم و در مناطق با ارتفاع كم و قابل‌دسترس كامل می‌شوند.
 • نبود ساختارهاي تكتونيكي بر روي ذخاير تراورتن ها به علت جوان بودن (كواترنر) پس از مراحل كوهزايي گوناگون زمین‌شناسی به وجود آمده‌اند.
 • جذابيت ظاهري
 • داراي تخلخل براي چسبيدن به ملات
 • کم‌هزینه بودن در مقايسه با سنگ‌های ديگر

5. ايجاد تراورتن هاي رنگي

چشمه‌های آهك ساز، در جهت گسل‌ها از آب‌های جوي و ماگمایی استفاده می‌کنند.

آب‌های جوي با ورود به اعماق زمين گرم شده و متعاقباً به همراه گازهايي نظير So2+Co2 و عناصري همچون منيزيم و آهن و غيره به طبقات بالايي زمين رانده می‌شوند. در طول مسير غلظت كربنات كلسيم افزايش يافته و نهایتاً در سطح زمين هم‌زمان با كاهش درجه حرارت و فشار و آزاد شدن گازهاي اضافي و تغييرات در ph زمينه براي تشكيل تراورتن فراهم می‌شود.

بی‌کربنات كلسيم به كربنات كلسيم تبدیل‌شده و ته‌نشین می‌شود. رژيم آب دهي كه احتمالاً به‌صورت فصلي تغيير می‌کند، ميزان مواد رنگي همچون منيزيم، آلومينيوم و غيره موجود در سنگ را تغيير داده و لایه‌هایی با رنگ‌های مختلف به وجود می‌آید.

هم اکنون شما هم می توانید در وب سایت صنعت ساختمان.آی آر آگهی خود را ثبت نمایید.

پیشنهاد می شود از این مطالب نیز دیدن نمایید:

 1. برج خنک کننده
 2. هواکش ، فن و سانتریفیوژ
 3. اسپیلیت و کولر گازی
 4. چیلر
 5. سازه های پیش ساخته

جهت اطلاع از قیمت سنگ تراورتن و سنگ تراورتن نمای ساختمان , سنگ پله, سنگ کف ساختمان به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


چوب osb - چوب osb - وارد کننده چوب osb Synthesi-دستگاه استرچ پالت مخصوص بسته بندی انواع پالت-آتلانتا استرچ ایتالیا
خرید و فروش زمین و ویلا در کرج اجرای سقف شیبدار قیمت سقف شیبدار پوشش سقف فلزی -آندولین- آندویلاو شینگل- ورق طرح سفال وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت ارزانترین قیمت کاشی و سرامیک نماشویی,پیچ و رولپلاک سنگ نما بدون داربست

سایتهای مرتبط


پایگاه اطلاعات و دانستنیهای جهان صنعت پایگاه اطلاع رسانی تجهیزات بانک جامع نمایشگاهی ایران
«تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه،حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشندوفعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.»
آمار بازدید

GoStats provides website analytics