عبارت:
نماشویی,پیچ و رولپلاک سنگ نما بدون داربست لوازم آشپزخانه فرانس کانال تلگرام صنعت ساختمان - تبلیغات رایگان در کانال تلگرام اعطای نمایندگی تجهیزات آشپزخانه نماشویی,پیچ و رولپلاک سنگ نما بدون داربست چشمی دیجیتال  چشمی درب دیجیتال چشمی دیجیتالی درب قیمت چشمی دیجیتال درب خرید چشمی دیجیتال موتور خانه  موتورخانه  نصب موتور خانه  تعمیر موتورخانه

بلوک بتنی

انواع بلوک

بلوک بتنی


 

بلوک سیمانی ، انواع و نحوه ساخت آن؟

بلوک سیمانی یا بلوک بتنی حاصل مخلوط سیمان و آب با شن ریزدانه و ماسه یا سایر سنگدانه های مناسب و تکان دادن و فشرده ساختن مخلوط حاصل و عمل آوردن و محافظت از آن ها در یک فضای مناسب هستند. این بلوک ها به شکل های توخالی و توپر تولید می شوند و کاربرد آن­ها در دیوارهای خارجی و داخلی در حالت باربر و غیرباربر و در تیغه های جداکننده و سقف های تیرچه بلوک و بخش های دیگر ساختمان می باشد. بلوک سیمانی معمولاً مخصوص مناطقی هستند که محدودیت هایی در تولید آجر در این مناطق وجود دارد. صرفه جویی در مصرف مصالح و زمان اجرا، حمل آسان، تا حدودی عایق بودن در برابر حرارت و صدا و مسلح کردن آسان را می توان از مزایای این محصولات برشمرد.

 

بلوک سیمانی

بسته به وزن بتونی که از آن در ساخت بلوک استفاده می شود وزن بلوک متفاوت است. بلوک های ساخته شده از شن و ماسه طبیعی رودخانه ای یا شکسته، وزن ویژه ای برابر با 2000 کیلوگرم بر مترمکعب دارند که این وزن، معمولی است. وزن ویژه بلوک درصورتی که از 1680 کیلوگرم بر مترمکعب کمتر باشد سبک محسوب می شود. این بلوک ها از دانه هایی نظیر پوکه معدنی و پوکه ساختگی ساخته می شوند. باوجود کم بودن وزن بلوک های سبک، مقاومت آن ها در مقایسه با بلوک های معمولی کاهش زیادی نشان نمی دهد.

 

بلوک های ساختمانی ازنظر شکل ظاهری به دو نوع توخالی و باربر و غیرباربر و توپر و آجر بتنی و بسته به محل به کارگیری به دیواری توکار و نمادار، تیغه ای، ستونی و سقفی تقسیم بندی می شوند. برای دودکش، نعل درگاه، جدول خیابان ها و پیاده روها و فرش کف نیز بلوک های مخصوصی ساخته می شوند.

 

مطابقت بلوک ها با مشخصات و معیارها

 

بایستی بین ویژگی های فیزیکی، مکانیکی و ابعاد و شکل ظاهری بلوک های مورداستفاده در هر پروژه و مشخصات فنی خصوصی و نقشه ها و سایر مدارک پیمان ذکرشده انطباق و هماهنگی وجود داشته باشد. نمونه های انواع بلوک های مورداستفاده یعنی بلوک های توکار و نمادار دیواری و سقفی بایستی قبلاً توسط دستگاه نظارت و کنترل تصویب شده باشد.

 

استانداردهای ایرانی برای تطبیق ویژگی ها و روش های آزمایش بلوک بتنی به قرار زیر است:

 

- استاندارد شماره 70: بلوک های سیمانی

- استاندارد شماره 2909: استاندارد، ویژگی ها و روش های ارزیابی تیرچه و بلوک سقفی

- هر استاندارد ایرانی دیگری که تا زمان بسته شدن قرارداد در ارتباط با بلوک سیمانی تدوین یا تجدیدنظر شود.

 

در برخی موارد تا زمانی که هنوز استاندارد ایرانی تدوین نشده است در وهله اول استانداردهای سازمان بین المللی استاندارد (ISO) قابل استناد خواهد بود و درصورتی که این استاندارد هم وجود نداشته باشد استانداردهای آمریکایی ASTM، بریتانیایی BS و آلمانی DIN به ترتیب می توانند به عنوان معیار مورداستفاده قرار گیرند.

خصوصیات و حداقل حدود قابل قبول

 

بلوک های دیواری

 

شکل بلوک سیمانی ساده بایستی مکعب مستطیل و کاملاً سالم و بی عیب باشد. ضمن اینکه سطوح آن ها نیز قابلیت چسبندگی کافی با اندود و ملات را دارا باشند.

 

استاندارد ایران شماره 70، سال 1357، بلوک بتنی توخالی دیواری را در انواع 40×30×20، 40×20×20 و 40×10×20 سانتی متر تقسیم بندی نموده و مجموع طول قطعات توپر را بیش از کل طول در همان جهت و سطح بخش های توپر را بیش از پنجاه درصد سطح کل بلوک در جهت عمود بر بار وارده و کمترین ضخامت جداره ها و پوسته بیرونی بلوک بتنی کوچک را 3 سانتی متر و بلوک بتنی متوسط و بزرگ را 4 سانتی متر مشخص کرده است. این ابعاد اسمی بوده و سایزهای حقیقی طول و ارتفاع بلوک را یک سانتی متر کمتر در نظر می گیرند که این اختلاف به علت وجود ملات هست. برای طول، عرض و ارتفاع بلوک، به ترتیب 3±، 1.5± و 1.5± رواداری در نظر گرفته شده است. بر اساس توافقی که بین سازنده و خریدار می تواند صورت گیرد اندازه و ابعاد دیگری نیز علاوه بر این اندازه ها می تواند تهیه گردد. در استاندارد مزبور ویژگی های مواد اولیه مصرفی، طرز ساخت و مراقبت از بلوک ها و خشک کردن آن ها ذکرشده که بایستی توسط سازندگان بلوک بتنی موردتوجه قرارگرفته و رعایت شود.

 

مواد تشکیل دهنده در ساخت بلوک بتنی برای مخلوط بتن لرزیده یک پیمانه سیمان پرتلند و 3.5 پیمانه شن (حداکثر به درشتی نصف ضخامت نازک ترین دیواره بلوک) و 2.5 پیمانه ماسه و 130 الی 150 لیتر آب است. حجم آب مصرفی در مورد بتن نلرزیده بیشتر بوده و برابر 160 الی 180 لیتر می باشد. مخلوط کردن می تواند با استفاده از دست و یا ماشین صورت گیرد. اختلاط درصورتی که برای ساخت بلوک با استفاده از وسایل دستی انجام شود، مخلوط بایستی به مرور و در قشرهای 5 الی 7.5 سانتی متر در قالب ریخته شده و هر لایه به صورت مجزا کوبیده و فشرده گردد تا قالب به شکل کامل پر گردد و بعد سطح قالب با استفاده از ماله صاف و یکنواخت گردد. درصورتی که ساختن بلوک به وسیله وسایل مکانیکی صورت می گیرد، بایستی سطح پر شدن قالب تا ارتفاع معینی از سطح نهایی بالاتر باشد و سپس مخلوط بعدازاینکه لرزانده شد، کوبیده و صاف گردد. پس ازاین که قالب گیری صورت گرفت بایستی بلافاصله بلوک ها از قالب جدا شده و بر روی صفحات زیر بلوکی (پالت) به مکان مناسبی به منظور عمل آوری انتقال داده شوند.

 

 

 

قیمت بلوک سیمانی دیواری-قیمت بلوک سیمانی معمولی-بلوک سیمانی لیکا-ابعاد بلوک سیمانی-قیمت بلوک سیمانی در مازندران-قیمت بلوک سیمانی سنگین-انواع بلوک سیمانی-جدول سیمانی-وزن بلوک سیمانی

 

 

 

 

جهت اطلاع از قیمت بلوک بتنی و بلوک سیمانی , بلوک بتنی به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


خرید و فروش زمین و ویلا در کرج وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit