عبارت:

شیشه خم

شیشه ساختمان

شیشه خم


شیشه خم چه نوع شیشه ای است، ویژگی ها و موارد استفاده آن چیست؟

انواع مختلف شیشه های موجود پس از اینكه فرایند های قالب سازی آن ها در کوره های خاص این كار صورت گرفت، با اعمال حرارت به شكل منظم قادر هستند كه در شکل ها و اندازه های مختلف با قوس های متنوع تغییر پیدا كنند و شیشه خم را تولید كنند. خم كردن شیشه كار چندان آسانی نیست. فرایند خم كردن دقیق شیشه بدون اینكه آسیبی به سطح یا پوشش های آن وارد شود، كاری بسیار ظریف است كه نیاز به تجهیزات و امكانات پیشرفته و نیز دانش فنی بالایی دارد .

شیشه خم

 

استفاده از روش های سنتی در تولید شیشه های خم و لایه گذاری آن ها با رزین، استاندارد لازم را نداشته و شكست دید، عیوب موج و نداشتن ایمنی لازم را باعث می شود كه بالطبع از اصول مهندسی صنعت ساختمان تبعیت نمی کند.

كاربردهای مختلف شیشه خم

شیشه خم موارد كاربرد زیادی می توانند داشته باشند.

شیشه خم را می توان در تمامی ساختمان های تجاری، مسكونی، دكوراسیون داخلی و ظاهر خارجی ساختمان ها مورد استفاده قرار داد. در تمامی این موارد می توان از انواع  دوجداره ، سند بلاست ، سكوریت ، ویندو فیلم، ضد گلوله و لمینت استفاده نمود.

در منازل و آپارتمان ها گاه در جاهایی خاص به منظور زیباسازی یا ایجاد مقاومت در بنا از دیواره هایی استفاده می شود كه شكل خمیده دارند. مهندسین همواره ایجاد مشكل احتمالی در نورپردازی قسمت های خم ساختمان را مدنظر داشته اند. با فناوری ارائه شده اخیر در طی فرایند خم شیشه این مسئله نیز به شكل كامل مرتفع شده است. در واقع هدف از تولید شیشه خم تحقق بخشیدن به ایده های مهندسین، معماران و نیز افرادی كه كار طراحی نمای داخلی و خارجی ساختمان ها را انجام می دهند، می باشد و وسیله ای برای افزایش فضا، زیبایی، جذابیت و نیز بالا بردن وسعت دید هستند.

امكان استفاده از شیشه خم در اشكال گوناگون در جهت هر چه زیباتر و جذاب تر ساختن و به وجود آوردن قوس های مختلف در ساخت نمای خارجی ساختمان ها (نمای فریم لس) وجود دارد. از كاربردهای دیگر شیشه خم می توان به استفاده از آن ها در دكوراسیون داخلی منازل همچون ساخت شلف و قفسه، ویترین داخل و خارج مغازه ها و فروشگاه ها، کلاهک های شیشه ای موجود در مسیر آسانسور، پوشش استخرها، سقف پاسیو ، جدار شیشه ای، دكه اطلاعات، ویترین های به شكل مدور، نرده های از جنس شیشه، نورگیر ساختمان ها با اهداف مختلف اعم از زیبایی، استحكام و جلوه های ویژه نام برد.

شیشه خم همچنین می تواند در نمای ساختمان هایی كه در آن ها هدف، استفاده از شیشه به جای دیوار برای آسانسورها باشد، مورد استفاده قرار گیرد. از شیشه خم به دلیل انعطاف پذیر بودن آن، در بازارچه ها كه آسانسور در وسط ساختمان قرار گرفته و دورتادور آن شیشه نصب شده است و به شكل مدورند استفاده می شود.

امروزه برخی شرکت ها شیشه های خم از نوع معمولی را تولید می کنند كه می توانند در سقف بالكن، كف سالن های پذیرایی و پله های معلق مورد استفاده قرار گیرند.

معماری محیط داخل ساختمان

در زمان حاضر كه ما زندگی می کنیم شیشه و آینه در معماری داخل ساختمان ها نقش بسیار مهم و برجسته ای دارند، به طوری که به جز تأمین نور طبیعی، شیشه و آینه می توانند در جهت زیباسازی داخلی بنا با طراحی و ایجاد نقش های قدیمی و مدرن، با استفاده از سند بلاست و اسید کاری و ساختن كاشی آینه، سقف كاذب، پارتیشن، فلاور باكس، لایت باكس، طراحی های ساده و رنگین بر روی درب های از جنس شیشه و چوب و نیز پنجره ها، استخر، پاسیو، شومینه و سایر مختصات معماری، زندگی زیبا و جذابی را به ساكنان آن ساختمان به ارمغان بیاورند.

انواع مختلف شیشه های خم

شیشه خم انواع متفاوتی می تواند داشته باشد. برخی از آن ها عبارت اند از:

شیشه خم سكوریت، شیشه خم لمینت، شیشه خم نشكن و شیشه خم دوجداره

در اینجا تولید شیشه خم نشكن یا سكوریت توضیح داده می شود:

بر اساس اندازه دلخواه شیشه بریده شده و پرداخت لبه ها صورت می گیرد. سپس شیشه تا حدی پایین تر از نقطه نرم شدن حرارت داده می شود و با در نظر گرفتن شعاعی خاص از طریق بالا رفتن غلتك خمیده می شود. سپس سریعاً سرد می شود. به این ترتیب یك شیشه خم به دست می آید كه همان خصوصیات مكانیكی شیشه نشكن كه از ایمنی بالایی برخوردار است را دارد.

شیشه ساخته شده با استاندارد ایمنی شیشه های مسطح نشكن بر اساس استاندارد BS6206 کاملاً مطابقت می کند. لازم به توضیح است كه امكان تولید شیشه های رنگی، رفلكتیو و مشجر نیز در انواع مختلف آن ها به شكل خم نشكن وجود دارد. تولید به صورت خم نشكن در مورد شیشه هایی با ضخامت 12، 10، 8، 6، 5 الی 19 میلی متر امکان پذیر است. هر نوع چاپ بر روی شیشه یا سوراخ کاری بایستی پیش از تولید خم نشكن بر روی شیشه صورت گیرد.

ویژگی های مهم و برجسته شیشه های خم

در كل ویژگی های مهم شیشه خم را می توان به این شكل بیان كرد:

1. تنوع فضایی در ساختمان و دكوراسیون ایجاد می کند.

2. مقاومت بالاتری در مقایسه با شیشه های معمولی دارد.

3. بارهای مزاحم روی آن ایستایی ندارند و به تبع آن نگهداری آن ها آسان تر است.

4. در دید بیننده حالت سیالیت بصری را ایجاد می کند.

 

جهت اطلاع از قیمت شیشه خم و شیشه خم به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت خرید و فروش زمین و ویلا در کرج تلگرام صنعت ساختمان چشمی درب دیجیتال اینستاگرام صنعت ساختمان موتورخانه

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit