عبارت:

نرده چوبی - پله چوبی

پله نرده

نرده چوبی - پله چوبی


چرا باید از نرده چوبی استفاده کنیم؟

جذابیت و زیبایی مخصوص به خود را دارند. این جذابیت می تواند افراد مشکل پسند یا طرفدار طبیعت و دکورهای کلاسیک را متحول سازد. نرده های طرح چوب و یا چوب مصنوعی در حال حاضر با خواص ویژه خود جای نرده های چوبی را گرفته و یک حالت شیک و منحصر به فردی را در دکوراسیون داخلی ساختمان ها از طریق کلاسیک کردن آن ایجاد می کنند. نرده چوبی از جنس چوب مصنوعی ویژگی هایی همچون ضد حشره و ضد رطوبت دارند و در مقایسه زمان کمتری را نیاز دارند، ضمن اینکه از نظر هزینه هم تقریباً یک هفتم نرده چوبی معادل خود می باشند.

 

نرده چوبی

بسته به فضای داخلی ساختمان و بر اساس سلیقه و سفارش مشتری نرده چوبی ساخته می شوند. نرده چوبی در مقایسه با سایر انواع نرده، علاوه بر کاربرد آن ها به عنوان حفاظ جهت ایمن سازی پله چوبی ، باعث زیباتر و جذاب تر شدن فضای ساختمان نیز می شوند.

 

نرده چوبی در ابتدای امر طرح ساده ای داشتند اما به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی، در شکل و نحوه ساخت و تولید آن ها تغییرات زیادی ایجادشده است. بر همین اساس امروزه در کنار روش های سنتی و یا استفاده از ماشین های خراطی، امکان بهره گیری از دستگاه های سی ان سی چوب وجود دارد. این دستگاه ها فرایند ساخت انواع نرده، بخصوص نرده های چوبی منبت را در اندازه ها و طرح های مختلف تسهیل کرده و سرعت بخشیده اند.

 

درمجموع استفاده از نرده چوبی ساده و یا طرح دار امروزه رواج بیشتری دارد. کنده کاری، خراطی و یا منبت کاری بر روی نرده ها می تواند به صورت دستی و یا با استفاده از ماشین های مخصوص انجام شود.

نرده چوبی در دو گروه مختلف قرار می گیرند.

 

گروه اول مربوط به نوع نرده های صاف است و تنها در محل گردش اصطلاحاً ((فارسی)) می شود به این معنی که با درجه 90 درجه یا درجه های دیگر به یکدیگر متصل می شود که به آن نرده ساده اطلاق می شود.

 

گروه دوم به نرده های نیم دایره یا مثل فنر مربوط می شود که نرده گرد یا پیچ (یا نرده حلزونی یا مارپیچ یا قوسی) نام گرفته است.

جنس های بکار رفته در تهیه نرده چوبی

نرده چوبی بیشتر از چوب های درختان راش یا چوب های روسی ساخته می شوند و هرکدام از این ها مزایای خاص خود را دارند که در زیر توضیح داده می شود:

 

چوب روسی

چوب روسی به رنگ زرد روشن بوده و وزن کمی دارد. این نوع چوب از درخت کاج، سرو و سوزنی برگ های فرلاند و روسیه به دست می آید. چوب روسی به دلیل داشتن نوعی صمغ در بافت خود در برابر موریانه ها و حشرات آسیب پذیر نیست و چون از سمت روسیه وارد ایران می شود به آن چوب روسی می گویند. این چوب نوع یک، دو و سه دارد.

 

چوب راش:

چوب راش به رنگ کرم مایل به قرمز بوده و استحکام و مقاومت بالایی دارد. منبع این نوع چوب در کشور خودمان قرار دارد و از جنگل های شمال ایران و درختان راش به دست می آید. این چوب مقاومت بالایی در برابر ضربات وارده داشته و به چوب جنگلی شهرت دارد. کاربرد چوب راش بیشتر در تولید نرده چوبی برای اماکن تجاری است.

 

لازم به توضیح است که به علت عدم مرغوبیت و کیفیت لازم در جنس و یا خشک کردن چوب های درختانی همچون بلوط، گردو، افرا و انواع دیگر، این چوب ها در ساخت نرده مورداستفاده قرار نمی گیرند؛ اما چوب هایی مانند توسکا، چنار و ممرز (یا چوب بلوط خارجی) چنانچه مرغوبیت و کیفیت لازم را داشته باشند می توان در ساخت پایه ها، نلبکی و ایستگاه در نرده چوبی بکار برد.

 

برخی مزایای نرده چوبی در مقایسه با سایر انواع نرده ها:

- امکان طراحی و تولید انواع نرده چوبی با توجه به سفارش و سلیقه مشتری وجود دارد.

- نرده چوبی می توانند در طرح ها و رنگ های متنوع وجود داشته باشند.

- این نوع نرده ها نصب سریع و راحتی دارند.

- درصورتی که نصب آن اصول لازم را داشته باشد از استحکام بالایی برخوردار است.

- و...

اجزاء تشکیل دهنده نرده چوبی :

 

نلبکی: یک قطعه چوب که به زمین یا پله اتصال داده شده و بر روی آن پایه قرار می گیرد.

پایه: چوب خراطی یا منبت کاری شده که مابین نلبکی و دستانداز به صورت یک ستون عمودی قرار داده شده و در بیشتر مواقع در وسط هر پله قرار می گیرد.

دستانداز: چوبی که با دست گرفته شده و از ایستگاه آغازشده و تا انتها ادامه پیدا می کند.

ایستگاه: یک پایه که از سایر پایه ها بزرگ تر بوده و در ابتدا یا انتهای هر کار قرارگرفته و کار از ایستگاه یا شاه پایه آغاز می شود.

 

مراحل لازم برای اجرای نرده چوبی

 

مرحله نصب کردن نرده:

این مرحله برای جلوگیری از مشکلات بعدی مانند تکان خوردن کار بعد از نصب، بایستی به وسیله نجار متخصص انجام شود. در این مرحله ابتدا پیچ و چسباندن نلبکی به سنگ راه پله انجام می شود و سپس ایستگاه، پایه ها و دست انداز در جای خود نصب می شود.

مرحله رنگ کردن نرده:

 

که توسط رنگ کار انجام می شود. در این مرحله ابتدا چوب با سمباته صاف شده و سپس به آن آستر می زنند و نوبت به پاشیدن سیلر و کیلر می رسد. در مرحله بعد بتونه کاری کرده و نیم پلی استر بر روی کار می آید که در هر رنگی که موردنظر شما باشد نرده رنگ می شود.

 

نرده چوبی دارای 2 نوع مختلف میباشد:

 

1. صاف است و به صورت 90 درجه یا درجه های دیگر به هم وصل می شود که به آن نرده ساده می گویند.

 

2. نیم دایره یا مثل فنر است که به آن نرده پیچ میگویند

 

جنس نرده چوبی:

 

عمدتاً از چوبهای روسی و راش تهیه میشود.

 

مشخصات چوب روسی(نراد):

سبک وزن ، رنگ زرد روشن ، از درخت کاج و سرو و سوزنی برگها میباشد. مقاوم در برابر موریانه و حشرات به دلیل صمغی که دارد. و چون از روسیه وارد ایران می شود به این نام شناخته می شود.

 

مشخصات چوب راش:

بسیار محکم و مقاوم.رنگ کرم مایل به قرمز است. و از درخت راش که در جنگلهای شمال ایران است تهیه می شود. در برابر ضربات بسیارمقاوم است.به چوب جنگلی معروف است.برای استفاده نرده در محلهای تجاری کاربرد دارد.

 

قسمتهای تشکیل دهنده نرده چوبی :

 

نعلبکی(کفی) :

قطعه چوبی که به زمین یا پله متصل و پایه روی آن قرار می گیرد.

 

پایه(صراحی):

چوبی منبت کاری شده و به صورت یک ستون عمودی بین نلبکی و دستاَنداز قرار گرفته و عمدتاً وسط هر پله قرار می گیرد.

 

دست نرده یا دست انداز(Handrail) :

چوبی که ما آن را با دست می گیریم و روی پایه ها متصل شده است.

 

ایستگاه (شاه پایه):

پایه ای بزرگتر با یک گوی چوبی بر سر برای دست گرفتن که اول یا آخر هر کار قرار گرفته است.

 

مراحل اجرای نرده چوبی:

1.مرحله نصب نرده :

توسط نجّار متخصص انجام میشود.در این مرحله اول نعلبکی به کفپله چسبیده و بعد استگاه و پایه ها ودر آخر دست اندازبه آن نصب می شود.

2.مراحل رنگ نرده:

توسط رنگکار انجام می شود.در این مرحله اول چوب با سمباته صاف می شود و بعد آستر می زنند و سیلر و کیلر می پاشند و بتونه کاری کرده و نیم پلی استر روی کار می آید.

 

نرده چوبي

نرده‌های چوبي جذابيت و زيبايي مخصوص به خود را دارند. اين جذابيت می‌تواند افراد مشکل‌پسند يا طرفدار طبيعت و دكورهاي كلاسيك را متحول سازد. نرده‌های طرح چوب و يا چوب مصنوعي در حال حاضر با خواص ويژه خود جاي نرده‌های چوبي را گرفته و يك حالت شيك و منحصربه‌فردی را در دكوراسيون ساختمان‌ها از طريق كلاسيك كردن آن ايجاد می‌کنند. نرده‌های چوبي از جنس چوب مصنوعي ویژگی‌هایی همچون ضد حشره و ضد رطوبت دارند و در مقايسه زمان كمتري را نياز دارند، ضمن اينكه از نظر هزينه هم تقریباً یک‌هفتم نرده‌های چوبي معادل خود می‌باشند.

بسته به فضاي داخلي ساختمان و بر اساس سليقه و سفارش مشتري نرده‌های چوبي ساخته می‌شوند. نرده‌های چوبي در مقايسه با ساير انواع نرده، علاوه بر كاربرد آن‌ها به‌عنوان حفاظ جهت ایمن‌سازی پله‌ها، باعث زيباتر و جذاب‌تر شدن فضاي ساختمان نيز می‌شوند.

نرده‌های چوبي در ابتداي امر طرح ساده‌ای داشتند اما به‌مرورزمان و با پيشرفت تكنولوژي، در شكل و نحوه ساخت و توليد آن‌ها تغييرات زيادي ایجادشده است. بر همين اساس امروزه در كنار روش‌های سنتي و يا استفاده از ماشین‌های خراطي، امكان بهره‌گیری از دستگاه‌های سی ان سي چوب وجود دارد. اين دستگاه‌ها فرايند ساخت انواع نرده، بخصوص نرده‌های چوبي منبت را در اندازه‌ها و طرح‌های مختلف تسهيل كرده و سرعت بخشیده‌اند.

درمجموع استفاده از نرده‌های چوبي ساده و يا طرح دار امروزه رواج بيشتري دارد. کنده‌کاری، خراطي و يا منبت‌کاری بر روي نرده‌ها می‌تواند به‌صورت دستي و يا با استفاده از ماشین‌های مخصوص انجام شود.

نرده‌های چوبي در دو گروه مختلف قرار می‌گیرند.

گروه اول مربوط به نوع نرده‌های صاف است و تنها در محل گردش اصطلاحاً ((فارسي)) می‌شود به اين معني كه با درجه 90 درجه يا درجه‌های ديگر به يكديگر متصل می‌شود كه به آن نرده ساده اطلاق می‌شود.

گروه دوم به نرده‌های نیم‌دایره يا مثل فنر مربوط می‌شود كه نرده پيچ يا گرد (يا نرده حلزوني يا مارپيچ يا قوسي) نام‌گرفته است.

جنس‌های بكار رفته در تهيه نرده‌های چوبي

نرده چوبي بيشتر از چوب‌های درختان راش يا چوب‌های روسي ساخته می‌شوند و هرکدام از این‌ها مزاياي خاص خود را دارند كه در زير توضيح داده می‌شود:

چوب روسي

چوب روسي به رنگ زرد روشن بوده و وزن كمي دارد. اين نوع چوب از درخت كاج، سرو و سوزنی‌برگ‌های فرلاند و روسيه به دست می‌آید. چوب روسي به دليل داشتن نوعي صمغ در بافت خود در برابر موریانه‌ها و حشرات آسیب‌پذیر نيست و چون از سمت روسيه وارد ايران می‌شود به آن چوب روسي می‌گویند. اين چوب نوع يك، دو و سه دارد.

چوب راش:

چوب راش به رنگ كرم مايل به قرمز بوده و استحكام و مقاومت بالايي دارد. منبع اين نوع چوب در كشور خودمان قرار دارد و از جنگل‌های شمال ايران و درختان راش به دست می‌آید. اين چوب مقاومت بالايي در برابر ضربات وارده داشته و به چوب جنگلي شهرت دارد. كاربرد چوب راش بيشتر در توليد نرده چوبي براي اماكن تجاري است.

لازم به توضيح است كه به علت عدم مرغوبيت و كيفيت لازم در جنس و يا خشک‌کردن چوب‌های درختاني همچون بلوط، گردو، افرا و انواع ديگر، اين چوب‌ها در ساخت نرده مورداستفاده قرار نمی‌گیرند؛ اما چوب‌هایي مانند توسكا، چنار و ممرز (يا چوب بلوط خارجي) چنانچه مرغوبيت و كيفيت لازم را داشته باشند می‌توان در ساخت پایه‌ها، نلبكي و ايستگاه در نرده‌های چوبي بكار برد.

برخي مزاياي نرده‌های چوب در مقايسه با ساير انواع نرده‌ها:

- امكان طراحي و توليد انواع نرده چوبي با توجه به سفارش و سليقه مشتري وجود دارد.

- نرده‌های چوبي می‌توانند در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع وجود داشته باشند.

- اين نوع نرده‌ها نصب سريع و راحتي دارند.

- درصورتی‌که نصب آن اصول لازم را داشته باشد از استحكام بالايي برخوردار است.
- و...

اجزاء تشکیل‌دهنده نرده‌های چوبي:

نلبكي: يك قطعه چوب كه به زمين يا پله اتصال داده‌شده و بر روي آن پايه قرار می‌گیرد.

پايه: چوب خراطي يا منبت‌کاری شده كه مابين نلبكي و دستانداز به‌صورت يك ستون عمودي قرار داده‌شده و در بيشتر مواقع در وسط هر پله قرار می‌گیرد.

دستانداز: چوبي كه با دست گرفته‌شده و از ايستگاه آغازشده و تا انتها ادامه پيدا می‌کند.

ايستگاه: یک‌ پایه كه از ساير پایه‌ها بزرگ‌تر بوده و در ابتدا يا انتهاي هر كار قرارگرفته و كار از ايستگاه يا شاه پايه آغاز می‌شود.

مراحل لازم براي اجراي نرده چوبي

مرحله نصب كردن نرده: اين مرحله براي جلوگيري از مشكلات بعدي مانند تكان خوردن كار بعد از نصب، بايستي به‌وسیله نجار متخصص انجام شود. در اين مرحله ابتدا پيچ و چسباندن نلبكي به سنگ راه‌پله انجام می‌شود و سپس ایستگاه، پایه‌ها و دست‌انداز در جاي خود نصب می‌شود.

مرحله رنگ كردن نرده: كه توسط رنگ‌کار انجام می‌شود. در اين مرحله ابتدا چوب با سمباته صاف شده و سپس به آن آستر می‌زنند و نوبت به پاشيدن سيلر و كيلر می‌رسد. در مرحله بعد بتونه‌کاری كرده و نيم پلی‌استر بر روي كار می‌آید كه در هر رنگي كه موردنظر شما باشد نرده رنگ می‌شود.

جهت اطلاع از قیمت نرده چوبی - پله چوبی و نرده چوبی, پله چوبی , نرده چوبی راه پله,نرده چوبی دوبلکس , نرده چوبی باغچه, نرده چوبی تراس به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت موتورخانه چشمی درب دیجیتال اینستاگرام صنعت ساختمان خرید و فروش زمین و ویلا در کرج تلگرام صنعت ساختمان

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit