عبارت:

چوب

لیست کامل

مصالح ساختمانی

چوب


چوب يكي از مصالح ساختماني است كه در حالت طبيعي مستقیماً از درخت حاصل می‌شود اما ممكن است كه از خرده چوب‌ها و چسب‌های ويژه، با استفاده از فرايندهاي خاص ايجاد شده باشد. در هر دو حالت در بخش‌های گوناگون ساختمان همچون تير، ستون، خرپا، نما، داربست، قالب‌بندی و كف قابليت مصرف دارد.

چوب

چوب را می‌توان يكي از قدیمی‌ترین مصالح ساختماني برشمرد. انسان قبل از اينكه بتواند فلزات و به‌ویژه آهن را به دست آورد از قوس و چوب به ترتيب براي مواردي كه مقاومت فشاري و مقاومت خمشي اهميت داشت بهره می‌گرفت.

چوب داراي يك بافت سلولزي آلي است كه عمدتاً از تركيبات كربوهيدراتي ساخته شده است. درختان مواد مختلفي را از هوا، آب‌وخاک از طريق برگ‌ها، ریشه‌ها و ساقه‌ها جذب می‌کنند و از آن‌ها در ساخت و ذخيره مواد كربوهيدراتي استفاده می‌کنند.

از زماني كه جایگزین‌های مناسبي چون مصالح فلزي و نيز پلاستیک‌ها، براي چوب يافت شده‌اند استفاده از آن در ساختمان تا حد زيادي كاهش يافته است. چوب را می‌توان يكي از مصالح ساختماني هزینه‌بر محسوب كرد، ضمن اينكه معايب ديگري نظير پوسيدگي، کفک‌زدگی، خورده شدن توسط موريانه و غيره نيز در چوب وجود دارد. بااین‌حال به علت داشتن برخي از مزايا در صنعت ساختمان هنوز هم كاربرد دارد.

مزاياي استفاده از چوب

1. كار كردن با چوب و انجام اعمالي همچون برش، سوراخ كردن، ميخ كردن و چسباندن بر روي چوب ساده و آسان است.

2. چوب يكي از مصالح ساختماني با وزن كم است.

3. کاربردهای دكوراتيو زيادي دارد زيرا زيبايي هنري خاصي در آن وجود دارد (كاربردهايي نظير روکش‌های دروني، سقف‌های چوبي، پاركت كف و ...).

4. چوب به‌عنوان يكي از مصالح ساختماني مناسب ازنظر خاصيت عايق حرارتي می‌باشد. اين ماده علاوه بر صنعت ساختمان، كاربردهاي ديگري در پارچه‌بافی، مبل‌سازی، صنعت كاغذ و ... نيز دارد.

كاربردي نوين براي چوب در صنعت ساختمان

بهره‌گیری از چوب در صنعت بتن به‌عنوان قالب‌های چوبي، يكي از موارد استفاده نسبتاً جديد براي آن محسوب می‌شود. قالب‌های چوبي در مقايسه با قالب‌های فلزي وزن كمتري داشته و كار كردن با آن‌ها آسان‌تر است. در حال حاضر در بيشتر موارد جهت ساخت قالب‌های بتن از تخته‌های چندلای آغشته به رزين استفاده می‌شود كه پايداري طولانی‌مدتی در برابر آب دارند. اين قالب‌های چوبي بيش از 30 بار قابليت استفاده براي قالب‌گیری را دارند.

قالب‌های چوبي دو دسته‌اند:

- قالب‌های چوبي تونلي

در اين نوع قالب‌ها، در بين قالب‌ها بتن‌ریزی صورت می‌گیرد و بعد توسط جرثقيل قالب‌ها كشيده می‌شوند.

- قالب‌های چوبي كه به‌صورت سرهم براي ساخت سقف و ديوار مورداستفاده قرار می‌گیرند.

ساختمان و ویژگی‌های چوب درختان مورداستفاده در صنعت ساختمان

در صنعت ساختمان از چوب دو نوع درخت استفاده می‌شود: سوزنی‌برگ‌ها و پهن‌برگ‌ها. در مورد سوزنی‌برگ‌ها برش عرض آن‌ها ساده، هندسي و منظم است، در مقايسه برش عرضي چوب درختان پهن‌برگ، نامنظم و درهم می‌باشد. پوكي و سبک‌تر بودن چوب با نامنظم‌تر بودن بافت آن و نيز خلل و فرج بيشتر چوب افزايش می‌یابد. اين نوع چوب‌ها مقاومت كمتري داشته و آب بيشتري هم به خود جذب می‌کنند.

رطوبت چوب

پس‌ازاینکه درخت بريده می‌شود، ميزان بالايي آب در داخل چوب آن وجود دارد به‌طوری‌که ميزان آن به 2 تا 3 برابر وزن خشك چوب می‌رسد. آب موجود در چوب تشكيل شده از آب داخل سلولي كه در ديواره سلول‌ها و چسبيده به تارهاي چوبي به‌صورت آب نم هست و آب خارج سلولي كه به‌صورت آب آزاد می‌باشد. آب درون چوب را نسبت به وزن چوب خشك اندازه می‌گیرند:

ميزان رطوبت موجود در چوب خواص فيزيكي چوب را شدیداً تحت تأثیر قرار می‌دهد. بر همین اساس چوب را بر اساس ميزان رطوبت موجود در آن در 3 دسته تقسیم‌بندی می‌کنند كه به‌قرار زير است:

1. چوب مرطوب:

چوب‌هايي هستند كه رطوبت آن‌ها 35 درصد به بالا است (چوب‌هاي درختان تازه بریده‌شده)

2. چوب‌هاي نیمه‌خشک:

ميزان رطوبت در این‌ها 15 تا 35 درصد است (چوب‌هاي خشک‌شده در مجاورت هوا)

3. چوب خشك: چوب‌هاي داراي رطوبت 8 الي 13 درصد (چوب‌هاي خشک‌شده در اتاق)

پس‌ازاینکه درخت بريده شد، چوب‌هاي تر رطوبت خود را به‌مرور از دست می‌دهند. در اين ميان ابتدا آب آزاد و در مرحله بعد آب نم از بين ديواره سلول‌ها خارج می‌شود. در نقطه‌ای از اين فرايند كه در بين الياف ديگر آبي وجود ندارد نقطه اشباع الياف يا تارها اطلاق می‌شود.

عمل آوردن چوب

چوب بايستي پيش از اينكه مورداستفاده قرار گيرد خشك شود. عمل آوردن چوب درواقع فرايندي است كه آب اضافي از چوب خارج شده و به ميزان مشخصي برسد و كمترين آسيب را ببيند. معمولاً حذف آب داخل چوب تا حدي ادامه پيدا می‌کند كه بتواند با محيط در تعادل باشد. عمل آوردن مانع از ترك خوردن و تغيير شكل چوب می‌شود. نكته قابل‌توجه اين است كه وقتي رطوبت چوب از حد اشباع پایین‌تر است تمامي خصوصيات مقاومتي چوب با پايين آمدن رطوبت نسبي آن افزايش می‌یابد. بعلاوه فرايندهايي همچون پوسيدگي چوب، رشد قارچ‌ها و ... معمولاً در رطوبت‌های نسبي بالاي 20 درصد به وقوع می‌پیوندد. براي عمل‌آوری چوب می‌توان از روش طبيعي و يا روش كوره استفاده كرد.

هم اکنون شما هم می توانید در وب سایت صنعت ساختمان.آی آر آگهی خود را ثبت نمایید.

جهت اطلاع از قیمت چوب و چوب به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


چشمی درب دیجیتال تلگرام صنعت ساختمان اینستاگرام صنعت ساختمان موتورخانه خرید و فروش زمین و ویلا در کرج وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit