عبارت:

موم پرایمر

عایق رطوبتی

موم پرایمر


بشر با آغاز عصر آهن به دستاوردهاي بزرگي دست يافته است و استفاده از آهن از همان ابتدا دغدغه حفاظت از آن را براي جلوگيري از خوردگي نيز به همراه داشته است.

موم پرایمر

شروع عمليات حفاظت با اندود كردن توسط روغن هاي مختلف تا بهره‌گیری از ضدزنگ‌های مختلف با پايه اكسيد آهن و اكسيد سرب، استفاده از روي، انواع اپوكسي ها و پلي اورتان‌ها و مواد مشابه ديگر بوده است. انسان همواره تلاش كرده كه در اين مورد مشكلات را از نظر هزينه، دوام و ... به حداقل برساند. برخي از اين مشكلات كه جنبه عمومي دارند اشاره می‌شود:

1. پوشش‌دهنده‌هایی كه در بالا اشاره شد همگي براي اجرا نياز به زيرسازي كامل دارند كه اين امر بسيار هزینه‌بر و زمان‌بر هست.

2. امكان جوش‌کاری بعد از اجرا در اين روش‌ها وجود ندارد.

3. داراي قابليت كشش و خمش در حد پائيني هستند.

4. هزينه زيادي را بايد پرداخت نمود.

5. دوجزئی بودن برخي از اين پوشش‌دهنده‌ها مشكل ديگري است كه نياز به متخصص دارد.

6. ضربه، فشار و خمش باعث آسيب ديدن آن‌ها می‌شود.

ابداع روشي جديد در حدود 90 سال پيش در يك محيط مرطوب همه مشكلات فوق را برطرف كرد.  اين امر باعث شد كه بسياري از مهندسان و مصرف‌کنندگان ضدزنگ به اين سمت سوق پيدا كنند. شرايط و خصوصيات اين محصول توسط B.S انگلستان مشخص شد.  تنظيم و تصويب استاندارد و روش آزمون آن در ايران نيز در سال 1385 و با همكاري كشور هندوستان انجام شد.

مخترعين اين روش در حقيقت با استفاده از اين روش جديد، خوردگي فلز را با راه‌حلی ديگر برطرف كردند و بجاي اينكه سطح فلز را تميز كنند و يك يا چندلایه محافظ از ضدزنگ‌ها را ايجاد كنند، يك لايه موم را بكار گرفتند كه نياز به زیرسازی نداشت و به‌این‌ترتیب فلز موردنظر با استفاده از موميائي كردن بري هميشه از خوردگي و فساد مصون باقي ماند. اين همان كاري است كه انسان‌ها در گذشته با الگو گیری از زنبورهاي عسل براي هزاران سال در جهت جلوگيري از نابود شدن اجساد و حفاظت از آن‌ها بكار می‌گرفتند. اين محصول با عنوان موم پرايمر و با موارد استفاده و كاربردهاي مختلف عرضه می‌شود.

همان‌طور كه اشاره شد در حالت كلي موم پرايمرها به زيرسازي نياز ندارد. چراكه قابليت عبور از ذرات زنگ‌زده فلز را داشته و از اين طريق به سطح واقعي رسيده و باعث پرشدن حفره‌های سطحي می‌شود، كه امكان تركيب با اكسيژن وجود نداشته و همه ذرات اکسیدشده موجود در مسير در موم مدفون می‌شود. نرم بودن اين ماده باعث می‌شود كه در مقابل ضربه و كشش و خمش آسيبي به آن وارد نشود كه نتيجه آن مقاومت بالاي آن نسبت به ساير پوشش‌دهنده‌ها است.  از طرفي اين و پوشش يك جزئي بوده و نيازي به نيروي متخصص نخواهد داشت.

براساس تعريفي كه براي موم پرايمر از سوي استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران ارائه شده است، اين محصول يك رنگ سياه آماده به مصرف می‌باشد كه فاقد سرب و كبالت بوده و در مقابل رطوبت، اسيد، قليا و يون كلر مقاوم بوده و مقاومت بالايي نيز در برابر عوامل جوي خورنده دارد. اين محصول در ايران نيز توليد شده و به‌وفور در بازار موجود می‌باشد، همچنين قيمت مناسبي دارد.

براي مبارزه با خوردگي فلزات بهترين راه‌حل اعمال يك يا چندلایه پوشش محافظ است. با به‌کارگیری موم پرايمر به شكل آستري و رويه قطع ارتباط فلزات با محيط بيرون به‌صورت دائمي امکان‌پذیر می‌شود و درنتیجه با اين كار تأسیسات با بهره‌گیری از روش موميايي كردن فلزات محافظت می‌شوند. اين كار خارج از قابليت ضدزنگ‌ها می‌باشد چراكه كارايي ضعيفي داشته و بر همين اساس قرارگيري آن‌ها درروی فلزات موقتي است و تدریجی در معرض عوامل خورنده محيطي قرار گرفته، زنگ‌زده و فرسوده می‌شوند.

براي تهيه موم پرايمرها نفوذکننده‌های قوي بكار گرفته می‌شود. اين نفوذکننده‌ها به موم قابليت عبور از سطوح زنگ‌زده و برجستگی‌های ريز را داده تا بتواند خود را به سطح واقعي و اصلي فلز برساند و موميايي فلز به نحو احسن انجام شود.

در حدود 90 سال پيش صنعت گران و انبوه‌سازان از موم پرايمر بهره گرفتند تا مشكل خوردگي را در صنايع، خطوط لوله و سازه‌ها برطرف سازند. در اين ميان مصرف‌کنندگان داخلي ما به علت هزينه بالاي واردات اين محصول و از طرفي عدم دسترسي به آن، ناگزير از استفاده از محصولات داخلي بودند و از قابلیت‌های اين محصول ارزشمند بی‌نصیب ماندند.

امتيازاتي كه می‌توان براي موم پرايمر ارائه كرد به‌قرار زير است:

اگر مرور كوتاهي در تاريخ صنايع در ارتباط با خوردگي داشته باشيم، به موفقيت تحقيقات متخصصين در مورد كنترل خوردگي پي می‌بریم و اين موفقيت را می‌توان با توجه به اين موارد توضيح داد:

1. عدم نياز به زيرسازي

در مورد تمام پوشش‌دهنده‌ها زيرسازي موردنیاز هست، درحالی‌که براي اجراي موم پرايمرها اين كار لازم نيست.

2. اجراي آسان

اجراي موم پرايمر نياز به متخصص نداشته و توسط يك كارگر معمولي هم قابليت اجرا دارد.

3. داراي سطح پوشش بسيار بالا می‌باشد

موم پرايمر ها در مقايسه با 8 مترمربع در مورد ساير پوشش‌دهنده‌ها، تا 15 مترمربع را پوشش می‌دهند.

4. امكان نگهداري طولانی‌مدت

5. قابليت رسانا بودن (جوشكاري آسان)

6. امكان جوش‌کاری (سلامت جوش)

7. ويژگي نفوذكنندگي و چسبندگي

8. خواص مكانيكي

هم اکنون شما هم می توانید در وب سایت صنعت ساختمان.آی آر آگهی خود را ثبت نمایید.

جهت اطلاع از قیمت موم پرایمر و موم پرایمر به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


خرید و فروش زمین و ویلا در کرج موتورخانه تلگرام صنعت ساختمان چشمی درب دیجیتال وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت اینستاگرام صنعت ساختمان

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit