عبارت:

سنگ تراورتن

سنگ ساختمان

سنگ تراورتن


سنگ تراورتن چیست ؟

سنگ تراورتن نوعی سنگ آهکی محسوب می شود که حاصل فعالیت چشمه های آب گرم می باشد. در حالت کلی در طول فرایند به وجود آمدن ذخایر تراورتن، آب های گرم از لابه لای طبقات سنگ های کربناتی به خصوص سنگ آهک می گذرند و به علت اسیدی بودن کربنات کلسیمی که در این سنگ ها وجود دارد را حل کرده و به شکل محلول کربناتی و بی کربناتی همراه خود به سطح زمین انتقال می دهند.

سنگ تراورتن

زمانی که این محلول به سطح زمین می رسد به دلیل کاهش فشار و کاستن از حرارت آزاد شدن دی اکسید کربن و نیز تبخیر، بلورهای کلسیت به وجود آمده و بر روی هم به شکل لایه های نازکی ته نشین می شوند. ادامه این شرایط و متعاقب آن تشکیل لایه های کلسیتی، لایه های یکنواختی از کربنات کلسیم متخلخل (تراورتن) را به وجود می آورد که ضخامت های متغیری از چند سانتی متر تا چند متر دارند و اغلب با شیبی ملایم بر روی لایه های سنگی که قبل تر تشکیل شده اند قرار می گیرند.

تغییر در شرایط ته نشین شدن می توان تشکیل این لایه را به تعویق بیندازد، درنتیجه یک سطح جدایش در بین لایه های پی درپی سنگ تراورتن دیده می شود. لایه های تراورتن ضخامت هایی از چند متر تا چند ده متر دارند. تنوع رنگی ممکن است گاهی در این سنگ ها دیده شود که عامل آن می تواند حباب های هوا و نیز ناخالصی های آهن دو ظرفیتی، آهن سه ظرفیتی، منگنز، سیلیس، مواد آلی و غیره باشد. ذخایر تراورتن می توانند رنگ های سفید، شیری، کرم تا بژ، صورتی، قهوه ای، طلائی، زرد، لیموئی، قرمز و سبز داشته باشند.


سنگ تراورتن


علاوه بر رنگ های مختلف که زیبایی و جذابیت خاصی را به این سنگ ها می دهد، امکان برش این نوع سنگ ها از دو جهت نیز وجود دارد. اگر این برش به صورت عمود بر لایه بندی صورت گیرد (Veincut)، می توان لایه های مختلف آن را در سطح پلاک بریده شده مشاهده کرد که توازی، رنگ های مختلف و تغییرات ضخامت لایه های رنگی یک نوع هماهنگی خاص در نمای ساختمان در زمان نصب ایجاد می کند. از طرفی اگر این برش موازی با لایه ها (Fleuricut) یا (Crosscut) انجام شود منظره حاصل به صورت اشکال و دایره های متحدالمرکز خواهد بود.

حفرات موجود در سنگ تراورتن معمولاً با استفاده از مخلوطی از سیمان سفید و میل، ترکیبات اپوکسی رنگی یا رزین های پلی استر پر می گردند و یا به شکل پر نشده بکار می روند. بعلاوه امکان استفاده از این سنگ ها به صورت قدیمی شده  (antique)، خشن شده (Honed)، بدون ساب (unpolished) و ساب خورده (polished)  و غیره وجود دارد.

با توجه به این که ذخایر تراورتن اصولاً ذخایری جدید بوده و به عصر حاضر تعلق دارند، معمولاً چین خوردگی ندارند و یا چین های بسیار ملایمی که به ندرت اتفاق می افتد در آن ها دیده می شود. بر همین اساس میزان خردشدگی و پیچیدگی لایه های سنگی ذخایر تراورتن در مقایسه با ذخایر مرمریت، سنگ چینی، ماسه سنگ  و یا حتی سنگ آهک بسیار کم می باشد. ازاین رو این نوع سنگ ها میزان کوپ دهی و پلاک دهی بسیار بهتری از سنگ های مذکور دارند و می توان پلاک ها و اسلب های این نوع سنگ در ابعاد و ضخامت های مختلف را به سهولت به دست آورد. معمولاً تراورتن در کفپوش، پوشش دیوار، آب چکان و اطراف شومینه بکار می رود. ذخایر عمده تراورتن اکثراً در کشورهای ایتالیا، ایران، ترکیه، آمریکا و مکزیک یافت می شود.

2. تعریف تراورتن بنابر دیدگاه انجمن استاندارد ایتالیا که در میلان واقع است:

تراورتن سنگی رسوبی و آهکی و در حقیقت کلسیت متخلخل یا سلولی لایه ای و تااندازه ای بلورین با منها شیمیایی می باشد. این سنگ ساختار اسفنجی دارد که به صورت شیمیایی رسوب می کند و در زمینه های تزئینی و در ساختمان بکار برده می شود.

3. ژنز و نحوه تشکیل تراورتن

درصورتی که بی کربنات کلسیم در آب چشمه گاز دی اکسید کربن، آب کربنات کلسیم تجزیه شود، تراورتن حاصل می شود. عوامل فیزیکی و شیمیایی یا تبخیری نقش بیشتری داشته و باعث تشکیل تراورتن چشمه ای می شوند. گردش آب باعث راه یابی دی اکسید کربن با آب های جوی از داخل شکستگی ها و درزهای سطح زیرین زمین شده و سنگ های آهکی مسیر خود را حل کرده و به شکل چشمه های آهک سازی در سطح زمین ته نشین می شود:

CaCo3+Co2Ca(Hco3)2

و تراورتن از رسوب در محلول های چشمه های کربناتی که عموماً دمای بسیار بالایی دارند معمولاً در کف حوضچه های با عمق کم به وجود می آید و تراورتن را می توان حاصل رسوب مواد آهکی در آب راکد دانست.

4. علل استفاده از تراورتن ها به عنوان سنگ ساختمانی

  • قابلیت برش و صیقل پذیری مناسب
  • شرایط استحصال مناسب به این دلیل که عمدتاً با لایه بندی افقی شیب کم و در مناطق با ارتفاع کم و قابل دسترس کامل می شوند.
  • نبود ساختارهای تکتونیکی بر روی ذخایر تراورتن ها به علت جوان بودن (کواترنر) پس از مراحل کوهزایی گوناگون زمین شناسی به وجود آمده اند.
  • جذابیت ظاهری
  • دارای تخلخل برای چسبیدن به ملات
  • کم هزینه بودن در مقایسه با سنگ های دیگر

5. ایجاد تراورتن های رنگی

چشمه های آهک ساز، در جهت گسل ها از آب های جوی و ماگمایی استفاده می کنند.

آب های جوی با ورود به اعماق زمین گرم شده و متعاقباً به همراه گازهایی نظیر So2+Co2 و عناصری همچون منیزیم و آهن و غیره به طبقات بالایی زمین رانده می شوند. در طول مسیر غلظت کربنات کلسیم افزایش یافته و نهایتاً در سطح زمین هم زمان با کاهش درجه حرارت و فشار و آزاد شدن گازهای اضافی و تغییرات در ph زمینه برای تشکیل تراورتن فراهم می شود.

بی کربنات کلسیم به کربنات کلسیم تبدیل شده و ته نشین می شود. رژیم آب دهی که احتمالاً به صورت فصلی تغییر می کند، میزان مواد رنگی همچون منیزیم، آلومینیوم و غیره موجود در سنگ را تغییر داده و لایه هایی با رنگ های مختلف به وجود می آید.

یکی از دیگر انواع سنگ موجود در بازار ، سنگ گرانیت میباشد

جهت اطلاع از قیمت سنگ تراورتن و سنگ تراورتن نمای ساختمان , سنگ پله, سنگ کف ساختمان به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


اینستاگرام صنعت ساختمان وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت تلگرام صنعت ساختمان موتورخانه خرید و فروش زمین و ویلا در کرج چشمی درب دیجیتال

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit