عبارت:

سبک سازی ساختمان

سازه پیش ساخته

سبک سازی ساختمان


سبک سازی ساختمان چیست ؟

در دنیای امروز با افزایش نیاز جامعه و انسان به ساخت ساختمان و مسکنی برای زندگی، بهره گیری از راهکارهای ساخت وساز همچون سبک سازی ساختمان به شکل وسیعی درحال توسعه است. در شهرهای مختلف از زمان های گذشته وقوع زمین لرزه در طی سال های متمادی خسارت های جانی و مالی بسیاری را برای مردم به بار می آورد و با توجه به این نکته که اکثر مناطق ایران زلزله خیز هستند، ساختن ساختمان های سبک و بادوام در برابر زلزله و سبک سازی ساختمان اهمیت بسیاری دارد.
بر همین اساس مهندسین و متخصصان امر با بهره گیری از تکنیک سبک سازی ساختمان در جهت بررسی و ارائه سیستم ایمن و باصرفه اقتصادی برای مواجهه و مقابله با نیروهای مخرب حاصل از زمین لرزه گام برمی دارند. بعلاوه با بررسی بیشتر سازه های موجود در نواحی روستایی و شهری و توسعه روش های بنیادین همچون سبک سازی ساختمان به کمک امکانات اقلیمی در هر منطقه (نظیر استفاده از چوب در سازه های مناطق شمالی) ترغیب می نماید. این روش کیفیت ساختمان را تضمین کرده و هزینه های موردنیاز برای تعمیر و نگهداری ساختمان در زمان بهره برداری را تضمین می کند. سبک سازی ساختمان به دو صورت انجام می شود:

سبک سازی ساختمان

1- سبک سازی اجزای باربر ساختمان

 

2- سبک سازی سازه ساختمان

 

سبک سازی اجزای باربر ساختمان

سبک سازی اجزای باربر ساختمان به منظور سبک سازی ساختمان و بهره گیری از تکنیک های متداول در جهت دستیابی به وزن مناسب، می تواند بسیار مؤثر باشد. این تکنینک ها مواردی چون شناخت مصالح سبک مرسوم در صنعت ساخت وساز را شامل می شود. ارزیابی میزان کارایی ای که این مصالح می توانند به عنوان مصالح سبک داشته باشند و میزان مؤثر بودن استفاده از مصالح نو، وزن ساختمان را کاهش داده و هزینه و زمان موردنیاز برای اجرای یک ساختمان را پایین می آورد.

 

سبک سازی سازه ساختمان

این روش در کنار روش اول (سبک سازی اجزای باربر ساختمان) از مؤثرترین و پر اهمیت ترین شیوه های مطرح در جهت سبک سازی ساختمان محسوب می شود. در جهت رسیدن به هدف سبک سازی سازه ساختمان مصالح سبک بکار گرفته می شود. مصالح سبک به مصالحی اطلاق می شود که در مقایسه با سایر مصالح مشابه وزن کمتری داشته و با به کارگیری آن ها وزن کلی ساختمان کاهش می یابد. این امر به نوبه خود باعث سبک شدن و مقاومت بیش ازپیش ساختمان در مقابل حوادث طبیعی مختلف همچون باد و زلزله می شود.

 

درمجموع، مصالح سبک را می توان به دو گروه تقسیم نمود:

 

1. مصالح سبک سازه ای

 

2. مصالح سبک غیر سازه ای


گروهی از مصالح که کاربرد آن ها در بنا در موارد سازه ای است و سبک وزن هستند با عنوان مصالح سبک سازه ای شناخته می شوند. این مصالح خود در سه نوع وجود دارند:

 

1. مصالح سبک سازه ای طبیعی

2. مصالح سبک سازه ای صنعتی

3. مصالح سبک سازه ای بتونی

 

مصالح سبک سازه ای طبیعی

 

این دسته از مصالح همان طور که از اسم آن ها نیز مشخص است به شکل طبیعی در طبیعت وجود دارند و حاصل ترکیب مواد مختلف با همدیگر نیستند، از قبیل آهک، شن و ماسه، سنگ و .... در مصالح سبک سازه ای مواد آلاینده که برای سلامتی مضر باشد به هیچ وجه وجود ندارد.

 

مصالح سبک سازه ای صنعتی

این دسته از مصالح حاصل ترکیب چند نوع مواد یا مصالح در کارخانه با همدیگر هستند. انواع بتون های سبک از این نوع مصالح محسوب می شوند.

 

مصالح سبک سازه ای بتونی

در ساختار این دسته از مصالح مواد ترکیبات جدیدی وجود دارد و وزن کم و مقاومت بالایی دارند. مصالح سبک سازه ای بتونی موارد استفاده مختلفی دارند. از مصالح سبک سازه ای بتونی می توان به بتن های سبک سازه ای اشاره کرد که وزنی کمتر از 1840 کیلوگرم بر مترمکعب دارند. مواد سازنده بتن سبک سازه ای از ورموکولیت، پرلیت، سنگ بازالت و سیمان تیپ 2 تشکیل می شود. در ترکیبات سازه ای این نوع بتن ها ماسه بکار برده نمی شود و این موضوع خود عاملی برای سبک سازی ساختمان می باشد.

 

بتون های سبک در دو نوع بتن اسفنجی (بتن بدون ریزدانه) و بتن گازی وجود دارند.

 

خصوصیات بتن سبک شامل موارد زیر می شود:

1. بار مرده ساختمان را کاهش داده و عملیات نصب را سرعت می بخشد. مصرف مصالح کم شده و با هر نوع نقشه ساختمان منطبق است

 

2. بالا رفتن ایمنی ساختمان در برابر زمین لرزه

 

3. بالا بردن مقاومت ساختمان، وزن پایین

 

4. افزایش دوام ساختمان

 

5. کم شدن هزینه ساخت ساختمان

 

6. کم شدن و یا حذف شدن میزان تیرآهن سازه ای موردنیاز

 

7. ایجاد عایق در برابر صدا و حرارت

 

بتن اسفنجی:

در هنگام مخلوط شدن موادی مانند شن، سیمان، آب و ماسه با یکدیگر حفرات بزرگی در داخل بتون ایجاد می شود. این بتن به بتون اسفنجی، بتن متخلخل، بتن کفی یا بتن گازی معروف است.

بتن گازی:

مواد سازنده این بتن می تواند سیلیس، سیمان و آهک باشد و نیز امکان تهیه آن از مواد چسبنده،خرده سنگریزه، آب و افزودنی های مخصوص وجود دارد.

مصالح سبک غیر سازه ای

این نوع مصالح بتون های سبک غیر سازه ای را شامل می شوند. بتون سبک وزن کمتری از بتون معمولی دارد. بره همین اساس بتن سبک غیر سازه ای می تواند در کاهش وزن ساختمان و سبک سازی ساختمان داشته باشد. عمده ترین موارد استفاده و مهم ترین انواع این نوع محصولات شامل موارد زیر می شود:

 

1. بلوک سبک سقفی

 

2. بلوک سبک دیواری

جهت اطلاع از قیمت سبک سازی ساختمان و سبک سازی ساختمان و هزینه مصالح سبک سازی ساختمان به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


خرید و فروش زمین و ویلا در کرج موتورخانه اینستاگرام صنعت ساختمان تلگرام صنعت ساختمان وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت چشمی درب دیجیتال

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit