عبارت:

گل میخ سقف عرشه فولادی

ورق سقف عرشه فولادی

لینکهای مرتبط : گل میخ سقف عرشه فولادی .
گل میخ سقف عرشه فولادی


گل میخ سقف عرشه فولادی چیست ؟

گل میخ ، در واقع نوعی میخ بزرگ محسوب می شود که به عنوان بست متصل کننده و در هنر ایرانی به عنوان وسیله برای تزئین در و دروازه مورد استفاده قرار می گرفته است. در هنر کشورهای عربی ، شمال قاره آفریقا و شبه قاره هند نیز گل میخ وجود دارد. در ابتدا گل میخ تماماً فلزی بوده و با دست ساخته می شد، اما اکنون انواع پلاستیکی، شیشه ای و حتی بلوری آن نیز تولید و در بازار عرضه می شود.

 

گل میخ

یک نوع از انواع گل میخ در سطح خیابان به عنوان تجهیزات ایمنی ترافیک به منظور مشخص کردن عرض معبر و محدوده ترافیکی نصب و مورد استفاده قرار می گیرد. یک نوع دیگر هم در جواهرسازی کاربرد دارد که ظریف و دارای اندازه بسیار کوچکی است. این گل میخ به شکل دکمه ای است که خلخال و دستبند را به آن بند می کنند.

 

گل میخ یا برش گیر در سقف عرشه فولادی

گل میخ برش گیر نقش تحمل تنش برشی و هدایت آن به سازه را در سقف های کامپوزیت عرشه فولادی بر عهده دارند. در حقیقت در یک سازه کامپوزیت، گل میخ برش گیر بایستی مهم ترین قطعه در نظر گرفته شود. ساخت و تولید گل میخ ها بر پایه یک سری استانداردها یعنی استاندارد A.W.S ارائه شده توسط Welding Society American و استاندارد DIN EN ISO 13918 از فولاد آلیاژی کم کربن و با پروسه فورج سرد صورت می گیرد. در این حالت گل میخ ها قادرند نیروی برشی را در تمامی جهات هدایت کنند. گل میخ در اندازه های مختلف و برای کاربردهای گوناگون تولید می شوند.

 

نحوه ساخت گل میخ برش گیر:

 

نحوه تولید گل میخ برش گیر بر اساس استاندارد فورج سرد صورت می گیرد. علت تخصصی این امر بهبود خصوصیات مکانیکی قطعات تولیدی می باشد. فولادی که برای تولید گل میخ برش گیر بکار می رود باید از ترکیب شیمیایی ویژه ای برخوردار باشد. همین امر این مفتول را جزو فولادهای آلیاژی خاص قرار می دهد. درنتیجه برای تولید گل میخ استفاده از میل گردهای ذوبی اصلاً قابل توصیه و کاربرد نیست. درصورتی که چنین محصولاتی تولید شوند از ارزش فنی برخوردار نبوده، خصوصیات مکانیکی و دوام لازم را ندارند و تا حد زیادی جوش پذیر هم نیستند.

 

خصوصیت تولید با استفاده از فرایند فورج سرد:

 

متراکم و چگال تر شدن و یکنواختی بیشتر برای لایه های داخلی فولاد که بالا رفتن دوام و پایداری کششی (Tensile Strength)، سختی و استحکام تسلیم (Yield Strength) را متعاقباً ایجاد می کند.

 

نقایص و معایب فنی گل میخ ساخته شده با استفاده از ریخته گری و فورج گرم:

 

در تمام قسمت های قطعه حاصل مقاومت مکانیکی یکنواخت وجود ندارد و درنتیجه احتمال ترک خوردن و شکستن آن وجود دارد. در قطعات تولیدی با استفاده از ریخته گری و فورج گرم تنش های پسماند وجود دارد.

 

همه قطعات تولیدی بایستی ازلحاظ ابعاد کاملاً بر اساس آیین نامه ها تحت کنترل قرار گیرند. گل میخ باید فاقد هرگونه زنگ، زخم ناشی از زنگ زدگی، رطوبت و هر نوع مواد زیان آور باشند که بر روی عملیات جوشکاری تأثیرات منفی نگذارند. حلقه سرامیکی محافظ جوشکاری بایستی فاقد هرگونه رطوبت باشد. درصورتی که هرگونه ترک، مویه، لهیدگی، تخلخل و ناسازگاری در ابعاد در مقایسه با انواع استاندارد مشاهده شود کیفیت پایین قطعه تولیدی را نشان خواهد داد و ازلحاظ فنی قابل استفاده نخواهد بود. درنتیجه گل میخ تولیدشده با روش های ریخته گری، فورج گرم و یا به وسیله میلگردهای ذوبی به سبب داشتن تخلخل و ناهمگن بودن و فرایند تولید با کیفیت غیر یکنواخت تحت هیچ شرایطی قابل استفاده نخواهند بود.

 

گل میخ یا برش گیرهای ویژه ای که در سقف کامپوزیت عرشه فولادی (متال دک) بکار می روند به دلیل نوع مصالح و روش خاصی که در اجرا دارند، می تواند یکی دیگر از ویژگی های مثبت سقف های عرشه فولادی (Metal Deck) به شمار رود. این گل میخ حداکثر 20 میلی متر قطر دارند و بسته به شکل ورق فولادی ارتفاع متغیری دارند و در انتهای کار بعد از عملیات نصب ارتفاع گل میخ اندازه گیری شده از بالای ورق ذوزنقه ای بایستی حداقل 40 میلی متر و بیشتر باشد.

 

نحوه نصب گل میخ های برشگیر

 

جوش دادن گل میخ برشگیر به تیرهای سازه ای با استفاده از دستگاه جوش قوسی الکتریکی با نام (Stud Welding) صورت می گیرد. پروسه جوشکاری قابلیت انجام هم به صورت مستقیم بر روی بال تیر سازه ای و هم از روی ورق را دارد. حلقه سرامیکی ای که در محل جوش وجود دارد باعث محافظت حوضچه مذاب به وجود آمده در زمان ایجاد قوس الکتریکی می شود، بعلاوه از اپراتور دستگاه نیز محافظت می کند. فشار آوردن به صورت یکنواخت و نه ضربه زدن یکی از راه های آزمایش گل میخ بعد از عملیات نصب می باشد، در این حالت با اعمال نیروی یکنواخت گل میخ تا تقریباً 30 درجه نسبت به محور طولی گل میخ خم می شود و در زمانی که خم می شود جوش گل میخ نباید شکسته و جدا شود. انتخاب گل میخ مورداستفاده بایستی با دقت صورت گیرد چراکه این قطعات در تأمین ایمنی ساختمان در زمان بهره برداری و در هنگام زمین لرزه نقش مهمی را ایفا می کنند. بعلاوه نصب گل میخ بایستی توسط متخصصین این کار صورت گیرد.

 

گل میخ برشگیر در سقف های کامپوزیت عرشه فولادی و ناودانی برشگیر در سقف های کامپوزیت معمولی چه تفاوتی باهم دارند؟

 

برای اجرای هر گل میخ به 15 ثانیه زمان نیاز هست درحالی که این مدت در مورد ناودانی های برش گیر در حدود 3 دقیقه می باشد. گل میخ های برش گیر می توانند نیرو را در جهات مختلف هدایت کنند درحالی که این انتقال نیرو در مورد ناودانی های برش گیر تنها نیروی برشی در جهت طولی ناودانی را شامل می شود. حدود 800 میلی ثانیه مدت زمان برای برقراری قوس الکتریکی در گل میخ برش گیر لازم است درحالی که این مدت در مورد اجرای یک ناودانی برش گیر در حدود 3 دقیقه است.

 

جهت اطلاع از قیمت گل میخ سقف عرشه فولادی و گل میخ سقف عرشه فولادی , گلمیخ برشگیر به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


اینستاگرام صنعت ساختمان تلگرام صنعت ساختمان موتورخانه وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت خرید و فروش زمین و ویلا در کرج چشمی درب دیجیتال

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit