عبارت:

سقف شیبدار

لیست کامل

سقف و دیوار

سقف شیبدار

سقف شیبدار چیست ؟ سقف های شیبدار به دلیل وجود سطح شیبدار از وجود آب باران و برف بر روی سقف جلوگیری نموده و باعث عدم نفوذ آب و در نتیجه عدم به وجود آمدن نم در خانه می شود.


سقف شیبدار بیشتر در مناطق شمالی کشور و بعضاً در مناطق با بارندگی بالا مشاهده نموده اید. معمولا سقف شیبدار علاوه بر خانه ها بر روی سوله های که دارای سقف پوشش دهی بزرگی نیز می باشد، نصب می شود. سقف شیبدار به طورکلی به خاطر وجود سطح شیبدار از وجود آب باران و برف بر روی سقف جلوگیری نموده و باعث عدم نفوذ آب و در نتیجه عدم به وجود آمدن نم در خانه می شود.


این نوع سقف ها از جنس های مختلفی ساخته می شوند که در شمال کشور معمولا با استفاده از چوب طراحی شده و بر روی آن ها از ساقه های برنج استفاده می شود. امروزه با پیشرفت فنّاوری از متریال های سینتیک که عموماً دارای ظاهر زیبا و کیفیت بالاتر و عایق بهتری برای رطوبت می باشند، استفاده می شود.

سقف شیبدار دارای مدل های زیاد و در عین حال ساخته شده از جنس های مختلفی می باشند. از جمله مزیت های این نوع سقف ها نفوذ ناپذیر بودن در برابر رطوبت می باشد. همچنین از حد فاصل بین دو سقف بیرونی و داخلی (سقف کاذب) می توان به عنوان انباری و یا در صورت بزرگ بودن به عنوان اتاق مورد استفاده قرار گرفت.

اشکال سقف شیبدار تا حد زیادی متفاوت از منطقه ای به منطقه ی دیگری است. عوامل اصلی که شکل سقف تحت تأثیر قرار می دهد را می توان آب و هوا و مواد در دسترس برای ساخت اشاره نمود. سقف های شیبدار را می توان قوسی، گنبدی ، استفاده از ورق مسطح و یا به صورت ورق شیروانی طراحی کرد، که بنا به نظر معمار دارد.

معرفی انواع سقف شیبدار:

1- سقف Saw-tooth :

این سقف که به صورت دندانه های اره می ماند ، از یک پنجره شیشه ای عمودی که در ذیل سقف قرار گرفته است، استفاده شده است. بسیار زیبا و دارای نمای جذابی می باشد. نمونه تصویر ذیل یک سقف Saw-tooth را نمایش می دهد:

 

سقف شیبدار

2-  سقف شیبدار جنگلی

سقف های که معمولا در مناطق جنگلی ساخته می شوند باید به گونه ای طراحی شوند، که نور خورشید از لابه لای درختان به آن ها بتابد و این کار نیاز به مهندسی بالا در هنگام ساخت دارا می باشد. نمونه تصویر ذیل یک خانه با سقف شیبدار جنگلی را نمایش می دهد .


سقف شیبدار

3-  سقف شیبدار گلخانه ای:

 

نیاز به سطح بسیار برای تابش نور دارد که باید حتما به گونه ای ساخته شود، که نور علاوه بر تابش مستقیم در تمامی فصول سال نیز به همان گونه باشد . نمونه تصویر ذیل یک سازه با سقف شیبدار گلخانه ای را نمایش می دهد .

سقف شیبدار

 

4-  سقف Bluff Point :

نمونه تصویر ذیل یک سقف شیبدار Bluff Point را نمایش می دهد.

 

 

سقف شیبدار


بهترین میزان شیب برای سقف بین 35 تا 50 درجه می باشد. حداکثر شیب نیز تا 70 درجه نیز قابل اجرا می باشد. البته در مناطق مختلف با استناد به نظر طراح معمار ممکن است این مقادیر کم و یا زیاد شود. سقف های شیبدار به دو تک شیب و دو شیب و بعضاً چند شیب نیز اجرا می شود.

البته نمونه های گفته شده در بالا با فنّاوری های جدید و به صورت محدود در حال اجرا می باشد. نمونه های که در ایران موجود هستند، با نمونه های متفاوت بوده و در دسته بندی های سقف ویلایی و سقف سوله تقسیم بندی می شوند.

تایلها و ورق های استفاده شده در پوشش سقف ها معمولا به موارد ذیل مبدل می گردد:

 

 1. تایلهای سفالی ساخته شده با خاک رس
 2. ورق های قیری با الیاف طبیعی
 3. ورق ها و تایلهای سیمانی
 4. تایلهای گالوانیزه با روکش سنگ ریزه طبیعی
 5. ورق های PVC
 6. تایل سرامیک
 7. ورق فلزی

 

انواع پوشش سقف شیبدار

 1. شینگل
 2. آندولین
 3. آندوویلا
 4. تاپ تایل
 5. پارس روف تایل
 6. آکروتایل
 7. دکرا
 8. سفال طبرستان - سفال شیرکوه

 

وجود آبرو و ناودانی در سقف شیبدار بسیار مورد اهمیت می باشد. چرا که در صورت عدم اجرا صحیح باعث ریزش آب باران به قسمت درب ورودی خانه می شود و باید توجه داشت، که حتماً از لوله های مناسب گالوانیزه و یو پی وی سی با قطر مناسب جهت قابلیت انتقال حجم آب سقف را داشته باشد. برای آنکه از ریزش آب در جلو درب ورودی و یا تراس جلوگیری شود، باید آبرو یا ناودانی استفاده نمود.

برای جلوگیری از ورود آب به زیر ورق های پوششی سقف شیبدار حتماً باید از  فلاشینگ مخصوص کار استفاده نمود. تا علاوه بر جلوگیری از ورود آب، عایق مناسبی جهت ورود باد نیز می باشد.

سقف شیبدار


سقف های شیبدار به دو دسته سقف گرم و سقف سرد نیز تبدیل می شوند. که سقف های سرد در مناطق گرم سیر با عایق بندی مناسب دمای هوا زیر پشت بام به دمای هوای بالای پشت بام برابر می کند. اما در سقف های شیبدار گرم که در مناطق سردسیر استفاده می شود، با استفاده از عایق های حرارتی مناسب همچون XPS و یا فوم پلی اورتان سقف به صورت کامل گرم نگه داشته می شود.

 

جهت اطلاع از قیمت سقف شیبدار و سقف شیبدار , سقف شیروانی ,قیمت و نحوه اجرای سقف شیروانی,مدلهای سقف شیروانی,انواع پوشش سقف شیبدار,اجرای سقف شیبدار,سقف شیروانی فلزی طرح سفال,سقف ویلایی به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


موتورخانه وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت اینستاگرام صنعت ساختمان چشمی درب دیجیتال تلگرام صنعت ساختمان خرید و فروش زمین و ویلا در کرج

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit