عبارت:

ورق سقف عرشه فولادی

لیست کامل

انواع ورق

ورق سقف عرشه فولادی


ورق سقف عرشه فولادی چیست؟

ورق عرشه فولادي يك سري المان‌ها با قابليت كاربرد به‌عنوان پوشش سقف‌ها، انواع مختلفي داشته و امروزه در بازار صنعت ساختمان به وفور به‌کاربرده می‌شوند. اين سقف‌ها حاصل شكل دادن به ورق‌های فولادي با مشخصات فني معين هستند. تفاوت در شكل، ارتفاع و ضخامت اين نوع مقاطع فولادي باعث قابليت كاربرد آن‌ها در نقاط و براي مصارف مختلف می‌شود. اين ورق‌ها عمدتاً در دو دسته قرار می‌گیرند:


سقف عرشه فولادی

در ابتداي استفاده از ورق‌ گالوانيزه براي سقف، این‌ها تنها کاربردشان به‌عنوان قالب در جا بوده است كه انواع مختلفي از بتن‌های مسلح بر روي آن‌ها قرار می‌گرفت. اين سقف‌ها در آن زمان در مقايسه با سقف‌هاي قديمي مزیت‌های زيادي ازنظر هزينه و زمان انجام پروژه‌ها داشتند. اين ورق‌ها تنها نقش باربري در حين اجرا و باربري قبل از گيرش بتن را بر عهده داشتند. اين نوع از ورق‌های سقف درواقع Roof Deck ناميده می‌شود.

به‌مرورزمان توليد و اجراي اين سقف‌ها تكامل يافت به‌گونه‌ای كه امكان ايجاد درگيري مكانيكي بين ورق تحتاني و بتن سقف به وجود آمد و به‌وسیله برش گيرها و قالب‌های پيرامونيدال سقف اتصال به تیرچه‌ها صورت گرفت. در اين وضعیت اين ورق‌ها به آرماتورهاي كششي سقف مبدل می‌شوند. امروزه اين تركيب بين بتن، ورق تحتاني و تیرچه‌ها با نام سقف دال عرشه مركب و اين نوع ورق‌ها با نام Floor Deck معروف شده‌اند كه جزئي از المان‌هاي سازه ساختمان بوده و مزیت‌های فني، اجرايي و قيمتي فراواني در مقايسه با Roof Deck دارند.

قابلیت‌های سقف‌هاي عرشه فولادي

1. قابليت اجراي سريع

مدت‌زمان ساخت به دليل سرعت‌بالای توليد عرشه، پوشش سقف و امكان بتن‌ریزی چند سقف به شكل هم‌زمان تا حد زيادي كاهش می‌یابد.

2. قابليت كنترل بارها در حين اجرا

در استفاده از اين ورق‌ها بدون اينكه نيازي به شمع بندي باشد قابليت تحمل بارهاي حين اجرا توسط اين ورق‌ها وجود داشته و همانند سكوي كار عمل می‌کنند.

3. دوام بالا در برابر آتش‌سوزی

جهت تعيين ميزان مقاومت در مقابل آتش‌سوزی سقف‌ عرشه فولادي، آیین‌نامه‌های بسيار زيادي ارائه ‌شده است كه با به‌کارگیری آن‌ها امكان تعيين ميزان مقاومت در برابر آتش با توجه به حساسيت و كاربري سازه وجود دارد.

4. مقاومت در وضعيت آب و هوايي مختلف

قابليت استفاده از سقف‌هاي عرشه فولادي با امكان كنترل ميزان پوشش گالوانيزه روي ورق‌ها در شرايط آب و هوايي مختلف وجود دارد بدون اينكه در هزینه‌های اجرايي افزايش چنداني ايجاد شود.

5. زيبايي ظاهري

سقف‌هاي عرشه فولادي علیرغم اينكه در اصل المان‌هاي سازه‌ای هستند ولي به جهت پوشش گالوانيزه و داشتن فرم‌های گوناگون از جذابيت بالايي نيز برخوردارند و به‌وسیله يك پوشش مناسب دوام بالايي داشته و نگهداري آن‌ها آسان بوده و زيبايي زيادي خواهند داشت.

مراحل اجرا عرشه فولادی

1. دپو و انتقال به طبقات

ورق‌های كامپوزيت بعدازاینکه به كارگاه منتقل شدند و بعد از دپو در يك فضاي كوچك، عمليات انتقال به ترازهاي مختلف طبقات با استفاده از نيروي انساني و بدون نياز به ماشین‌آلات و فقط با كمك يك بالابر صورت می‌گیرد.

2. جايگذاري عرشه‌های فولادي

يك سري گیره‌های نر و ماده اين عرشه‌ها را شامل می‌شوند كه به سهولت به‌وسیله نيروي انساني نيمه ماهر در هم چفت می‌شوند و بعدازاین مرحله، تردد در طبقات بسيار ساده شده و كار به شكل قابل‌ملاحظه‌ای سرعت می‌گیرد.

3. نصب میل‌گرد و گل‌میخ

در نقطه قرارگیری عرشه‌های فولادي بر روي تيرها از گل‌میخ‌ها استفاده می‌شود تا اتصال بين آن‌ها صورت گيرد و اين كار تيرهاي فولادي كه مورداستفاده قرار می‌گیرند را كاهش می‌دهد.

4. بتن‌ریزی

پس‌ازاینکه میل‌گردها متصل شدند، عمليات بتن‌ریزی صورت می‌گیرد، ضخامت كم دال و هموار بودن سطح صفحات باعث خارج شدن سريع هوا و تسهيل اين كار می‌شود.

پروسه اجراي سقف عرشه فولادي

الف) در اين روش ورق فولادي به‌مثابه يك قالب در نظر گرفته می‌شود، به عبارت بهتر قابليت كششي ورق مدنظر قرار نمی‌گیرد درنتیجه ورق فولادي اين قابليت را داشته باشد كه وزن ابزارآلات و افراد موجود را تا مرحله پيش از بتن‌ریزی و نيز وزن بتن خيس را تحمل كند. می‌توان چنين بيان كرد كه عملكرد سازه‌ای ورق ناديده گرفته می‌شود و سقف همچون يك دال بتني مسلح در نظر گرفته می‌شود. بايستي دقت شود كه در اين روش ميزان آرماتوربندي موردمحاسبه قرار گرفته بيشتري براي به‌کارگیری در مقطع وجود دارد تا نقش بيشتري را در تحمل كشش مقطع ايفا كند زيرا مقاومت كششي ورق فولادي در نظر گرفته نشده است. بعلاوه در اين روش اصولاً آرماتورهاي كششي در كف كنگره گذاشته شده و به‌عنوان آرماتور طولي ناميده می‌شوند.

ب) اين روش ازلحاظ اقتصادي نسبت به ساير روش‌ها براي اجراي سقف عرشه فولادي مقرون‌به‌صرفه تر است. علت اين امر كاهش آرماتور محاسباتي مقطع است. در اين روش ورق فولادي همانند يك مقطع مركب عمل كرده و ورق با بتن به‌اندازه كافي درگيري ايجاد می‌کند و نسبت به هم در زمان مقاومت در برابر لنگرها دچار لغزش نمی‌شوند. براي بهره‌گیری از اين روش بايستي اطلاعات كاملي در مورد مشخصات هندسي ورق و رفتار مشترك بتن و ورق فولادي در اختيار داشته باشيم.

جهت اطلاع از قیمت ورق سقف عرشه فولادی و ورق سقف عرشه فولادی , متال دک به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


تلگرام صنعت ساختمان چشمی درب دیجیتال وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت اینستاگرام صنعت ساختمان خرید و فروش زمین و ویلا در کرج موتورخانه

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit