عبارت:

سقف تیرچه بلوک

انواع سقف تیرچه


سقف تیرچه بلوک چیست ؟

سقف تیرچه بلوک از ترکیب تیرچه و بلوک سبک سیمانی یا بلوک سفالی میباشند. سقف تیرچه بلوک یکی از رایج ترین روش های اجرای سقف می باشد.

میدانیم که کلیه مصالح ساختمانی به جز فولاد تحمل نیروهای کششی را ندارد در این صورت وجود بتن یا هر عضو دیگری علاوه بر اینکه کمکی به تحمل نیروهای وارده نمی کند بلکه بار مرده سقف یا دال را بالا می برد که برای تحمل آن به ناچار باید از فولاد بیشتری استفاده کنیم

بدین ترتیب در سقف تیرچه بلوک بتن ناحیه کشش حذف شده است و فقط آن مقدار بتن که باید فولادهای کششی را در خود جای دهد نگهداری می شود (بتن پاشنه تیرچه) حذف بتن کششی در سقف های تیرچه بلوک که به وسیلهٔ بلوک جایگزین می شود باعث شده سقف تیرچه بلوک از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه باشد و روز به روز بر مصرف آن اضافه شود.

خلاصه آنکه سقف تیرچه بلوک عبارتند از تعدادی تیرT شکل که کنار یکدیگر قرار می گیرند. اجزای تشکیل دهندهٔ سقف های تیرچه بلوک عبارتند از تیرچه – بلوک – بتن بالا یا درجا که در بالای سقف قرار می گیرد و باعث اتصال تیرچه ها می شود که این امر باعث یکپارچه کار کردن اجزا می شود. بتن به کار رفته نیز در قسمت فشاری سقف قرار می گیرد.

 

اجزای سقف تیرچه بلوک عبارتند از:

 1. تیرچه بتنی
 2. بلوک سیمانی یا سفالی یا یونولیتی
 3. میلگرد افت و حرارت
 4. میلگردهای تقویتی
 5. بتن پوشش رویه


ویژگی سیستم سقف تیرچه بلوک

 1. مقرون به صرفه از نظر اقتصادی
 2. سقف تیرچه بلوک لرزش کمتری نسبت به سقف های کرومیت و کامپوزیت دارد.
 3. عایق حرارتی(در صورت استفاده از یونولیت سقفی)
 4. در صورت استفاده از بلوک سفالی وزن نسبتا بالایی دارد (با صخامت ۳۰متر حدود kg/m^2 320)
 5. دارای قابلیت تولید و عرضه گسترده
 6. عدم نیاز به تجهیزات خاص و یا نیروی کار ماهر

 

نکته : امروزه استفاده از بلوک های یونولیتی رواج گسترده ای در ساخت سقف ها پیدا کرده است.گرچه استفاده ازین بلوکها،کمک قابل توجهی به عایق بندی حرارتی سقف و کاهش وزن آن میکند ولی لازم است که ضوابط استفاده از آنها در سقف رعایت شود.

جهت اطلاع از قیمت سقف تیرچه بلوک و سقف تیرچه بلوک به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


اینستاگرام صنعت ساختمان چشمی درب دیجیتال تلگرام صنعت ساختمان وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت خرید و فروش زمین و ویلا در کرج موتورخانه

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit