عبارت:

سقف روفیکس

سقف کامپوزیت


سقف روفیکس چیست ؟

سیستم سقف روفیکس مشابه سقف های مرکب بتنی (کامپوزیت ) می باشد،در سیستم سقف روفیکس تیرهای فرعی که بافاصله یک متری از یکدیگر قرار گرفته اند، به صورت عمود برتیرهای اصلی (پل ها) قرار می گیرند، روی تیرهای فرعی برش گیرها نصب می گردند و وظیفه برشگیر انتقال نیروی افقی از پوشش بتنی سقف به تیرهای فولادی می باشد.

برش گیرها در واقع نقش مهار را بازی می کنند و ازجداشدن پوشش بتنی از روی تیرجلوگیری به عمل می آورند.ضمنا امروزه از اتصالات برشی گوناگونی همچون گل میخ ،مارپیچ،ورق تخت و انواع پروفیل ها استفاده می شود.

در سقف روفیکس به دلیل ویژگی های خاص سقف و به منظور ایجاد سهولت در اجرا، از گل میخ به عنوان برش گیر استفاده می شود. برش گیرها را می توان جهت سهولت اجرا قبل از نصب تیرها روی آن نصب نمود . معمولاً این عمل به 2 دلیل بعد از نصب تیر صورت می گیرد:

 1. امکان کنده شدن گل میخ ها درحین انتقال تیر وجود دارد
 2. وجود گل میخ ها دست و پاگیر می باشد.

سقف روفیکس دارای هفت ناودانی به شکل V و تعداد ۷۰۰۰ شبکه در هر متر مربع و عمق ۱۸ میلی متر است.ورق بین ناودانی ها به صورت مشبک(با نقش جناغی) در آمده است که موجب درگیری بهتر بتن با آن می گردد.عرض روفیکس ۱±۸۱ سانتی متر و طول آن بنابر سفارش بین ۱ تا ۷ متر قابل تعیین میباشد.

به دلیل قرارگیری لایه روفیکس در تحتانی ترین قسمت سقف (ناحیه تنش کششی حداکثر) و درگیر و قفل شدن با بتن (به دلیل وجود سوراخ ها)،این لایه فلزی می تواند بخشی از تنش های کششی بارگذاری را تحمل نموده و از حجم آرماتورهای کششی بکاهد.

پس از اجرای سقف پوشش بتنی جزیی از بال فشاری تیر شده ،در نتیجه محور خنثی مقطع به سمت بالا حرکت نموده و ظرفیت کششی مقطع افزایش می یابد . در چنین طرحی علاوه بر اینکه پوشش بتنی به منزله سقف ساختمان عمل می کند، باعث کاهش سطح مقطع تیر فولادی نیز می شود.

موارد مصرف سقف روفیکس :

 1. اجرای دال مرکب(در ساختمان های اسکلت فلزی)
 2. سقف قوسی
 3. جایگزین بلوک سفالی و کاهش وزن سقف
 4. اجرای پله:به دلیل اینکه اجرای پله با سقف روفیکس نیازی به قالب بندی ندارد و به سرعت انجام می گیرد لذا بلافاصله پس از ساخت اسکلت می توان کلیه پله ها را اجرا و امکان دسترسی آسان را به همه طبقات برای کارگران فراهم کرد .
 5. دیوارهای تقسیم کننده داخلی و دیوارهای خارجی به صورت دو لایه با عایق حرارتی
 6. ساخت مخازن


مراحل اجرای سقف روفیکس :

۱٫نصب سقف روفیکس بر روی تیر های فرعی (ارتفاع بیش از ۱۵ متر از کف بدون نیاز به شمع یا جک با ایمنی بالا) به صورتی که جهت پروفیل ها برجهت تیرهای فرعی عمود باشد. درمحل های قرارگیری گل میخها نیز قالب را سوراخ نموده و گل میخ را از این سوراخ عبور می دهیم،تا تمام قالب بطور کامل درتماس با بال فوقانی تیرهای فرعی قرار گیرد

۲٫نصب شبکه میلگرد بدون نیاز به اسپیسر بر روی سقف روفیکس و جوش دادن برش گیر ها روی تیرها

۳.بتن ریزی

 

ویژگی های سقف روفیکس :

 1. سرعت
 2. سهولت اجرا
 3. سهولت حمل و نقل
 4. حجم ناچیز ضایعات
 5. مقاومت خمشی بالا
 6. افزایش استحکام سازه

مزایای سقف روفیکس :

 1. سرعت بالای اجرا
 2. عدم نیاز به پر بودن سقف زیرین

معایب سقف روفیکس :

 1. نیاز به بتن با اسلامپ پایین
 2. خارج شدن آب بتن
 3. قیمت بالاتر نسبت به قالب بندی معمولی

جهت اطلاع از قیمت سقف روفیکس و سقف روفیکس به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت چشمی درب دیجیتال اینستاگرام صنعت ساختمان تلگرام صنعت ساختمان خرید و فروش زمین و ویلا در کرج موتورخانه

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit