عبارت:

سقف دال بتنی پیش تنیده

انواع سقف دال بتنی


معرفی سقف دال بتنی پیش تنیده

پیش تنیدگی عبارت است از ايجاد يک تنش ثابت و دائمی در يک عضو بتنی به نحو دلخواه و به اندازه لازم ، به طوری که در اثر اين تنش ، مقداری از تنش های ناشی از بارهای مرده و زنده در اين عضو خنثی شده و در نتیجه مقاومت باربری آن افزايش پیدا می کند.

بتن پیش تنیده، يکی از جديدترين فرم های ساختمان است که وارد مهندسی سازه شده است. در قرن پیش چندين حق امتیاز انحصاری برای چند الگوی پیش تنیدگی متفاوت داده شده بود، ولی به علت استفاده از فولاد با مقاومت پايین ، اثرات طولانی مدت خزش و انقباض باعث کاهش نیروی پیش تنیدگی می شد و مزيت کاربرد بتن پیش تنیده را شديداً کاهش می داد.

بیشترين کاربردهای بتن پیش تنیده در زمینه سازه های ساختمانی به صورت تولید تیرها و دالها با تکیه گاه ساده می باشد، اين تیرها معمولا در کارخانه ساخته می شوند تا کنترل کیفیت بهتر انجام گیرد ، در جايی که دهانه های بزرگ داشته باشیم ، معمولا تیرهای بتنی پیش تنیده در جا بکار می روند. در زمینه مهندسی پل، معرفی بتن پیش تنیده ساخت پل های بتنی با دهانه زياد را عملی ساخته است. اين پلها معمولا از قطعات پیش ساخته تشکیل شده اند که با جرثقیل در ارتفاع مورد نظر قرار گرفته اند و به کمک پیش تنیدگی به قطعات موجود متصل می شوند.


بر حسب نوع اعمال نیرو پیش تنیدگی دو نوع سیستم پیش تنیده خواهیم داشت

الف) پیش کشیده

ب) پس کشیده

 

الف) سیستم پیش کشیده

در این سیستم در مرحله اول فولادها تحت کشش قرارگرفته ودر دو انتهای عضو توسط گیره های مخصوص کاملا گیر داده می شوند. در مرحله دوم عضو مورد نظر بتن ریزی می شود و سپس بتن عمل آورده می شود و به مقاومت کافی می رسد و در مرحله سوم فولاد های پیش تنیدگی در دو انتهای تیر، بریده شده و نیروی پیش تنیدگی بصورت یک نیروی فشاری بر عضو اعمال میشود. فولاد های پیش تنیدگی به دو صورت فولاد با مسیر مستقیم یا فولاد با مسیر شکسته می باشد. اجرای مسیر با منحنی پیوسته برای کارهای پیش کشیده تقریبا امکان پذیر نیست.

 

ب) سیستم پس کشیده

در این سیستم در مسیر عبور فولادهای پیش تنیدگی ، غلافی تو خالی در بتن تعبیه می گردد سپس کابل ها از درون غلاف ها عبور داده شده بطوریکه دو سر آن از غلاف بیرون بوده و عملیات بتن ریزی انجام می شود و غالبا قبل از بتن ریزی دو ورق صفحه فشار جایگذاری می شود. بعد از اینکه بتن به مقاومت مورد نظر رسید فولادهای پیش تنیدگی توسط جک هایی که به صفحه فشار تکیه می نمایند کشیده می شوند.

 

مزایا و امتیازات سقف دال بتنی پیش تنیده پس کشیده

 1. کاهش ارتفاع : سیستم سقف سازه وجود دال پس کشیده در سقف ها باعث کوتاه شدن و یا حذف تیرها شده و در نتیجه سبب کاهش ارتفاع طبقه و پیروی آن کاهش کل ارتفاع سازه می گردد.
 2. افزایش طول دهانه ها
 3. کاهش وزن سقف و مصالح مصرفی و سازه سبکتر
 4. انعطاف پذیری در مسیر عبور تاسیسات
 5. قابلیت ساخت بهتر مصالح :  مصرفی کمتر، جزئیات ساده تر، نبودن تیرها و در نتیجه قالب بندی و آرماتور بندی آن ها،تراکم کمتر آرماتورها همگی قابلیت ساخت بهتر را ایجاد می کنند.
 6. کنترل ترک ها و کاهش تغییر شکل ها
 7. سرعت بالای ساخت
 8. دهانه بزرگتر و کنسول های بلندتر
 9. ضخامت دال کمتر
 10. حذف تیرها :  از آنجایی که در این سیستم امکان حذف تیر ها و آویز ها وجود دارد ، می توان سطح زیرین تخت را در اختیار طرح معماری قرار داد . در نتیجه عبور کانالهای تاسیساتی با سهولت امکان پذیر می باشد . بعلاوه پارتیشن بندی نیز بدون محدودیت قابل اجراست .
 11. ارتفاع کف تا کف کمتر : با توجه به کاهش ضخامت دال و حذف آویز تیرها می توان ارتفاع کف تا کف طبقات را کاهش داد . این امر باعث کاهش ارتفاع ساختمان و کاهش مصالح مصرفی در ستون ، دیوار ، تیغه بندی ، نما و … می گردد .
 12. کاهش وزن ساختمان
 13. کنترل ترک و دوام بیشتر
 14. کنترل تغییر شکل
 15. بهبود عملکرد لرزه ای کاهش ارتفاع کل ساختمان
 16. کاهش ارتفاع کل ساختمان
 17. امکان ایجاد بازشوهای بزرگ و نامنظم در سقف
 18. امکان ستون گذاری نامنظم
 19. افزایش سرعت اجرا
 20. کاهش هزینه ها

 

کاربرد سقف های پس کشیده

 1. پارکینگ های طبقاتی
 2. برج ها و ساختمان های مرتفع
 3. ساختمان های تجاری و بیمارستان ها و هتلها و مرا کز رفاهی
 4. پل ها
 5. انبوه سازی های مسکونی
 6. سازه‌های کابلی معلق
 7. سازه‌های صنعتی

 

روشهای اجرای سقف دال بتنی پیش تنیده با سیستم پس کشیده یا پس تنیده

روشهای اجرای سیستم پس کشیده

در زمینه اجرای سیستم پس کشیده دو روش جهت ساخت بکار می رود

 1. سیستم چسبیده
 2. سیستم غیر چسبیده

مراحل اجرای دالهای پس کشیده با روش نچسبیده

 1. قالب بندی
 2. آرماتوربندی
 3. نصب کابلهاو مهارهای انتهایی
 4. نصبChairها و تامین پروفیل کابلها
 5. بتن ریزی
 6. عملیات کشش

مزایای سقف دال بتنی پیش تنیده پس کشیدگی

 1. سرعت بالای اجرا
 2. مقاومت بسیار زیاد در برابر خوردگی و زلزله
 3. سهولت ایجاد بیشترین خروج از مرکزیت در تاندونها
 4. افت نیروهای پیش تنیدگی ناشی از اصطحکاک.

جهت اطلاع از قیمت سقف دال بتنی پیش تنیده و سقف دال بتنی پیش تنیده به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


چشمی درب دیجیتال اینستاگرام صنعت ساختمان موتورخانه تلگرام صنعت ساختمان وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت خرید و فروش زمین و ویلا در کرج

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit