عبارت:

سازه پیش ساخته

لیست کامل

سازه پیش ساخته

سازه پیش ساخته


خانه‌های پیش‌ساخته كه در انگليسي با اصطلاح Prefabricated home شناخته می‌شوند، به ساختمان‌هایي گفته می‌شود كه ساخت قطعات آن‌ها در خارج از محل موردنظر صورت می‌گیرد (معمولاً در اندازه‌های معيار كه به سهولت قابليت نصب دارند) و در محل نصب می‌شوند.

سازه پیش ساخته

برخي از خانه‌های پیش‌ساخته مدرن سبک‌های پست‌مدرنیسم و فيوچريسم را در طرح‌های خود مبنا قرار داده‌اند. بعلاوه اصطلاح خانه‌های پیش‌ساخته ممكن است كه به خانه‌های قابل‌حملی كه بر روي چرخ قرا داده شده‌اند اطلاق شود. Modular homes ساخت قطعات لازم در كارخانه صورت می‌گیرد سپس حمل آن به محل صورت گرفته و نصب می‌شود Manufactured homes ساخت سازه فلزي آن در كارخانه صورت گرفته و در نحل نصب می‌شود Mobile homes ساخت آن‌ها بر روي چرخ صورت می‌گیرد و به سهولت قابليت حمل دارند.

انواع سازه های پیش ساخته:

  1. ویلا و خانه پیش ساخته
  2. کانکس,کانتینر,کیوسک نگهبانی
  3. سازه LSF

در كشور آمريكا در بين سال‌های 1902 تا 1910 شرکت‌های مختلف زيادي فروش قطعات ساختمان‌های پیش‌ساخته را آغاز كردند. در بريتانيا از سال 1945 تا 1949 بالغ‌بر 156 هزار خانه پیش‌ساخته ساخته شد. در آلمان تا سال 1948 بالغ‌بر 5000 خانه پیش‌ساخته براي اعضاي ارتش آمريكا توليد شد.

شرايط بازار در حال حاضر

در اروپا، آمريكا و ایالات‌متحده خانه‌های پیش‌ساخته به‌مرور طرفداران زيادي را به‌سوی خود جلب می‌کنند. به اين دليل كه در مقايسه با خانه‌های معمولي كه در بازار وجود دارند قيمت پایین‌تری دارند. الگوهاي پیش‌ساخته سازي براي توليد انبوه خانه‌های پیش‌ساخته توسط معماران مدرن در حال به‌کارگیری هستند.  با توجه به اينكه در سبك معماري مدرن هدف ساده‌سازی طرح‌ها می‌باشد (بعلاوه صرفه‌جویی) بر همين اساس سبك معماري مدرن در طراحي مسكن پیش‌ساخته كاربرد فراواني دارد.

منشأ اصطلاح

واژه prefab مشابه با واژه "خانه‌های مدولار" اصطلاحي صنعتي نيست و در حال حاضر اصطلاح "خانه‌های پیش‌ساخته" بيشتر به سبك طراحي اين ساختمان‌ها اطلاق می‌شود.

منطقه بندي

در برخي نواحي قوانين وضع‌شده توسط شهرداری‌ها ساخت خانه‌های پیش‌ساخته را مجاز نمی‌داند و يا يك سري ضوابط براي اجراي آن‌ها در نظر گرفته شده است. ازاین‌رو براي اينكه در يك منطقه اجراي اين طرح‌ها عملي شود بايستي ابتدا به قوانين موجود و حاكم آن منطقه توجه كرد.

اروپا

در اتحاديه اروپا قانون كلي براي ساخت‌وساز خانه‌های پیش‌ساخته وضع مشده است و براي اجراي اين خانه‌ها هر كس وابسته به قوانين محلي است.

بريتانيا

در انگلستان اصطلاح پیش‌ساخته به نوع خاصي از خانه‌های پیش‌ساخته اشاره دارد، خانه‌هایي كه بعد از پايان جنگ جهاني دوم به تعداد زياد در اين كشور ساخته شد و به‌طور موقت به‌عنوان جايگزين خانه‌های تخریب‌شده در طول جنگ، مورداستفاده قرار گرفت. اگرچه اين خانه‌ها تنها با هدف اسكان موقت ساخته شده بودند، اما افراد بسياري بودند كه سال‌ها و حتي دهه‌ها بعد از پايان جنگ هم در آن‌ها ساكن بودند. در قرن بیست‌ویک نيز برخي از اين خانه‌ها هنوز تخريب نشده است. در سال 2011 بی‌بی‌سی طي گزارشي اعلام كرد كه بزرگ‌ترین محله پیش‌ساخته در انگلستان كه در جنوب شرق لندن واقع شده بود در حال تخريب شدن است. اما يكي از جالب‌ترین ساختمان‌های پیش‌ساخته‌ای كه تابه‌حال ساخته شده است بيمارستاني بود كه در طول جنگ كريمه به سال 1855 به‌وسیله ارتش بريتانيا ساخته شد. در اين ساختمان در سيستم تهويه، فاضلاب و توالت‌ها خلاقيت و نوآوری‌هایی انجام‌گرفته است.  در دوران مدرن براي نخستين بار ساختمان‌های پیش‌ساخته با هدف ساخت مجموعه‌ای از آپارتمان‌ها در ليورپول توليد شد. جان الكساندر برودي مبتكر اين طرح بود كه درواقع يك معمار شهر ساز بود. اين فرد علاوه بر آن داراي ابتكارتي در زمينه ورزش فوتبال نيز می‌باشد. در انگلستان اين نوع آپارتمان‌سازی مور توجه و استقبال عموم قرار نگرفت ولي توانست در كشورهاي اروپاي شرقي راه پيدا كند.

آمريكاي شمالي

در ایالات‌متحده خانه‌های پیش‌ساخته به‌صورت انبوه در دوران gold rush توليد شد. در اين دوران جهت آباداني كاليفرنيا ساخت‌وساز انبوه در دستور كار قرار گرفت. در سال 1908 اين خانه‌ها به شكل پستي در آمريكا فروخته می‌شدند. توليد خانه‌های پیش‌ساخته در آمريكا نسبت به خانه‌های معمولي نياز به نيروي كار كمتري دارد كه اين كار درنهایت قيمت نهايي محصول را رقابتی‌تر می‌سازد. شرکت‌هایي كه در كار توليد و فروش خانه‌های پیش‌ساخته هستند محصولاتشان را با عنوان خانه‌های قابل‌حمل يا خانه‌های همراه می‌فروشند. در امريكا ساخت خانه‌های قابل‌حمل يا همراه، بر اساس كدهاي ساختمان وزارت اسكان و توسعه شهري HUD صورت می‌گیرد. اين اصطلاح يك اصطلاح صنفي ويژه ایالات‌متحده می‌باشد درحالی‌که  ساخت خانه‌های مدولار بر اساس استاندارد HBC (كد بین‌المللی ساختمان) صورت می‌گیرد.

استراليا- آسيا

محتمل نخستين آگهي در مورد ساختمان پیش‌ساخته مربوط به كلبه قابل‌حمل "منينگ" بود. اچ منينگ نجاري لندني بود كه ساخت اجزاي يك خانه را انجام داد كه به‌وسیله مهاجران انگليسي در استراليا حمل و سپس در محل نصب می‌شدند. تبليغات مربوط به اين خانه‌ها در سال 1837 انتشار پيدا كرد. واردات خانه‌های پیش‌ساخته در استراليا در سال 1853 به اوج خود رسيد زماني كه چند صد خانه از انگلستان به استراليا وارد شد. سپس شرکت‌هایي در ليور پول، بوستون و حتي سنگاپور اقدام به توليد چنين خانه‌هایي كردند.

در حال حاضر در استراليا- آسيا نسبت به اروپا تعداد بسيار كمي از اين خانه‌ها وجود دارد.

هم اکنون شما هم می توانید در وب سایت صنعت ساختمان.آی آر آگهی خود را ثبت نمایید.

پیشنهاد می شود از این مطالب نیز دیدن نمایید:

جهت اطلاع از قیمت سازه پیش ساخته و سازه پیش ساخته سبک به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


موتورخانه اینستاگرام صنعت ساختمان خرید و فروش زمین و ویلا در کرج چشمی درب دیجیتال وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت تلگرام صنعت ساختمان

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit