عبارت:

ورق پلی کربنات

انواع ورق

ورق پلی کربنات


يك گروه از پليمرهاي ترموپلاستيك با نام پلي كربنات شناخته می‌شود كه در سطح وسيعي می‌تواند در زمینهٔ قالب‌سازی و تغييرات حرارتي بكار گرفته شود. اين نوع پلاستیک‌ها در صنايع پتروشيمي كاربرد گسترده‌ای دارند.

ورق پلی کربنات

پلي كربنات درواقع سخت‌ترین ماده شفاف موجود است كه در قسمت‌های مختلف ساختمان می‌تواند جايگزين مناسبي براي شيشه باشد. رزين پلي كربنات اولين بار در سال 1953 توسط دكتر دانيال فاكس در شركت جنرال الكتريك پلاستيك توليد شد و در سال 1958 براي نخستين بار روانه بازار شد. در سال 1968 نيز ورق‌های مختلفي توليد و در بازار عرضه شد. امكان استفاده از ورق‌های پلي كربنات با توجه به تنوع گسترده‌ای كه در ساختار آن به وجود آمده، بر روي سازه‌های مختلف و همراه با انواع مصالح وجود دارد. اين امر كاربرد وسيع آن را نشان می‌دهد. رنگ‌های متنوع در اين ورق‌ها، سايه پذيري و عبور نور از 35 تا 82 درصد را ممكن می‌سازد و ازنظر طراحي و هماهنگي با رنگ مصالح ديگر گستردگي زيادي دارد. ورق پلي كربنات مسطح، با ظاهر مشابه شيشه در ابعاد 3.05× 2.05 متر ساخته می‌شود. اين ورق از يك لايه ضد اشعه ماوراءبنفش برخوردار است كه آن را در برابر آفتاب محافظت می‌کند. امكان سفارش ورق‌های داراي هر دو طرف مقاوم در برابر اشعه ماوراءبنفش نيز وجود دارد. ضخامت‌های موردنظر در توليد اين ورق‌ها می‌تواند 10،12،2،3،4،6،8 میلی‌متر باشد و علاوه بر بی‌رنگ (رنگ شیشه‌ای) تمام‌رنگ‌های اصلي اعم از برنز، آبي، شيري، زرد، قرمز و سبز را نيز دارد. در اين ورق تنها از دو قسمت طول و عرض امكان خم شدن وجود دارد و حسن آن کم‌وزن بودن آن است. اين ورق در انواع پوشش‌های سقف‌ها، پارکینگ‌ها، سقف كاذب و دیواره‌ها سوله می‌تواند بكار برده شود.

با توجه به اينكه عوامل جوي همچون طوفان، تگرگ و رويدادهاي طبيعي همچون زمین‌لرزه از مهم‌ترین برگ خریدها در تعيين و انتخاب مصالح ساختماني مناسب به شمار می‌روند و با در نظر گرفتن ویژگی‌هایی همچون شفافيت و ضربه‌پذیری و دوام بالاي ورق پلي كربنات، اين محصول در مقايسه با ساير مصالح بيشترين كاربرد را پيدا كرده است. وزن پايين ورق پلي كربنات وزن اضافه بر سازه موردنظر تحميل نكرده و باعث افزايش مقاومت در برابر زمین‌لرزه می‌شود، ضمن اينكه حمل‌ونقل آن نيز به‌واسطه اين ويژگي آسان شده و هزينه و تعداد دفعات رفت‌وبرگشت را كاهش می‌دهد. در فصول مختلف به‌واسطه خاصيت عدم تبادل حرارتي در .صرف انرژي صرفه‌جویی می‌شود. بر همين اساس در استفاده از اين ورق‌ها در مناطق سردسير و گرمسير و يا حتي معتدل مصرف سوخت و انرژي برق به شكل بهينه صورت می‌گیرد. در ارتباط با عايق صوتي، اين ورق‌ها می‌توانند در ضخامت‌ها و با دارا بودن لایه‌های مختلف در رسيدن به اين هدف كمك شاياني بكنند. ورق‌های پلي كربنات به‌واسطه مجهز بودن به لايه ضد يو وي فضايي سالم و ايمن را می‌تواند براي ساكنين و اجسام موجود در آن فراهم آورد. چراكه اين اشعه به‌عنوان عامل سرطان‌زا و از بين برنده رنگ اجسام شناخته شده است. لايه خارجي ورق‌های پلي كربنات داراي خصوصيات آنتي استاتيك می‌باشد كه مانع از جذب گردوغبار و دوده معلق در هوا در سطح آن می‌شود و امكان شست و شوي آسان و يا حتي توسط باران را فراهم می‌کند. بعلاوه اين ورق‌ها خاصيت ضربه‌پذیری و مقاومت در برابر ضربه دارند و نمی‌شکنند كه بر اين اساس محيط امني در زمان‌هایی كه احتمال سقوط آن‌ها وجود دارد فراهم می‌آورند.

مقرون‌به‌صرفه بودن پلي كربنات

از مزیت‌های مهم پوشش پلي كربنات در استفاده از آن بجاي شيشه می‌توان به کم‌هزینه بودن و کم‌وزن بودن آن اشاره كرد. بعلاوه به‌عنوان پوشش در گلخانه‌ها نيز تقاضاي زيادي دارد چراكه مقاومت بيشتري در مقايسه با پلاستيك از خود نشان می‌دهد. درصورتی‌که مشتري سفارش دهد امكان استفاده از اين ورق‌ها در پوشش قسمت‌های جلو، عقب و نیم‌دایره‌های مربوطه و يا کناره‌ها و سقف گلخانه وجود دارد. ورق‌های پلي كربنات جايگزين مناسبي براي شيشه هستند و مانع از اتلاف انرژي می‌شوند. بر همين اساس در فصول گرم از ورود گرما به داخل و در فصول سرد از خروج و هدر رفت انرژي گرمايي داخل ممانعت می‌کنند.

نقاط ضعف و معايب ورق‌های پلي كربنات

اين ورق‌ها نيز باوجود مزاياي زيادي كه براي آن‌ها برشمرديم، معايبي نيز دارند. از شاخص‌ترین معايب اين ورق‌ها می‌تواند به گرمايش بیش‌ازحد محيط زيرين اين ورق‌ها بخصوص در ماه‌های گرم سال اشاره نمود. در زمان آتش‌سوزی بااینکه شعله‌ور نمی‌شود ولي دود توليد می‌کند. همراه با ويژگي مثبت شفافيت بالاي آن، نمی‌توان از مشكلي همچون خش‌پذیری سطح ورق چشم‌پوشی كرد. اين خاصيت سطح آن را كدر كرده و ديد را تار می‌کند. اين محصول گران است. علت اين امر خصوصيات بسيار آن و بهاي ماده اوليه و به‌ویژه پوشش ضد اشعه يو وي آن می‌باشد.

خصوصيات فني و فيزيكي ورق‌ها

ابعاد ورق‌هاي ساده

  1. داراي ضخامت 2 الي 12 میلی‌متر
  2. داراي عرض حداكثر 2050 میلی‌متر
  3. طول متفاوت بسته به نظر مشتري
  4. اندازه استاندارد: 3050 در 2050 میلی‌متر

ورق‌هاي چند جداره

  1. داراي ضخامت 4 الي 6 میلی‌متر دوجداره
  2. داراي ضخامت 8 الي 10 میلی‌متر دوجداره
  3. داراي عرض حداكثر 2100 میلی‌متر
  4. طول بسته به نظر مشتري

هم اکنون شما هم می توانید در وب سایت صنعت ساختمان.آی آر آگهی خود را ثبت نمایید.

جهت اطلاع از قیمت ورق پلی کربنات و ورق پلی کربنات , ورق گالینا , ورق پلی نت به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت تلگرام صنعت ساختمان موتورخانه چشمی درب دیجیتال خرید و فروش زمین و ویلا در کرج اینستاگرام صنعت ساختمان

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit