عبارت:

ورق پلکسی گلاس

انواع ورق

ورق پلکسی گلاس


پلكسي گلاس را می‌توان نوعي پلاستيك در نظر گرفت كه از نظر ظاهري بسيار شبيه به شيشه بوده و شفاف می‌باشد. اين محصول از نوعي پلي كربنات شفاف ساخته شده است كه نوعي پليمر می‌باشد. پلكسي گلاس در مقايسه با شيشه مقاومت بالايي دارد و به‌صورت صفحاتي با ابعاد 1.2×1.8 متر توليد و در دسترس قرار می‌گیرد.

يكي از كاربردهاي آن در ماکت‌سازی می‌باشد. توليد پلكسي گلاس به دو نوع مات و شفاف با رنگ‌های متنوع صورت می‌گیرد و ضخامت‌های مختلفي از 1 تا 40 میلی‌متر را داراست. بر اين اساس براي ماکت‌سازی متريال مناسبي محسوب می‌شود.

ورق پلکسی گلس

پلاكسي گلاس جزو خانواده پلاستیک‌های شیشه‌ای می‌باشد.

اين محصول دوام بالايي در برابر اشعه خورشيد و نور يو وي از خود نشان می‌دهد. كاربري و ویژگی‌های آن مشابه شيشه می‌باشد. نسبت به شيشه درجه سختي كمتر داشته و به‌راحتی در محيط خم می‌شود و نيازي به ترموفرم در محيط خارج ندارد.

البته لازم به ذكر است كه نمی‌توانند جايگزين خوبي براي شيشه باشند زيرا شيشه داراي سازه و ساختمان خاص خود بوده، ضمن اينكه امكان ايجاد ديتيل هاي موردنظر در شيشه براي پلكسي گلاس وجود ندارد.

پلكسي گلاس گرماي خورشيد را جذب كرده و در خود نگه می‌دارد. رنگ‌های بسيار متعددي كه كد بندي شده‌اند دارد. پلاكسي داراي مقاومت بسيار بالايي می‌باشد نمونه‌ای از اين قابليت در استفاده چینی‌ها از آن در زير اقيانوس براي احداث تونل می‌باشد.

پلكسي گلاس يك خانواده از پلاستیک‌های رزين بخصوص از نوع نور گذر می‌باشد. پلكسي گلاس اسامي و عناوين مختلفي همچون طلق، اكريليك، پلي اكريليك و پلاكسي دارد.

اين محصول به دليل ویژگی‌هایي جون زيبايي، مقاومت، شفافيت و وزن كم در سال‌های گذشته موارد مصرف زيادي پيدا كرده است. اين ماده می‌تواند براي ساخت تندیس‌ها، لوح‌های يادبود، تزئين غرفه‌های نمايشگاهي، ساختن انواع مبلمان، ميز، آباژور، لوستر، تريبون، آئينه كنسول، آئينه شمعدان، تابلوهاي تبليغاتي، قطعات ويژه صنعتي و ظروف آشپزخانه بكار برده شود.

اين ماده می‌تواند در ضخامت‌های مختلفي از 1 تا 30 میلی‌متر می‌تواند توليد و عرضه شود و در مورد ضخامت‌های بيشتر از 30 میلی‌متر نيز با كمي جستجو می‌توانيد به نتيجه برسيد.

Plexiglas  ازنظر كاربرد، رنگ، ابعاد و ضخامت تنوع بسياري داشته و طيف وسيعي را در برمی‌گیرد. اين محصول به‌عنوان كالايي كه جانشين شيشه می‌تواند باشد در انواع مختلف تخت و چند جداره قابليت توليد و عرضه دارد. براي مهندسين معمار و طراحي داخلي انواع SATINICE و ورق‌های Plexiglas با توجه به تنوع رنگي  و زيبايي بسيار زياد گزينه مناسبي می‌باشد.

Plexiglas در سه نوع شفاف، نيمه شفاف و كدر موجود می‌باشد.

1. پلكسي شفاف: اين نوع پلكسي قابليت عبور نور در حد بالا را دارد. پلكسي شفاف در مکان‌هایی بكار می‌رود كه هدف مشخص شدن فضاي داخل ساختمان باشد و از اين طريق به سمت داخل ديد وجود داشته باشد. البته در جاهاي مختلف و متعدد ديگري هم می‌تواند مورداستفاده قرار گيرد.

2. پلكسي نيمه شفاف: پلكسي نيمه شفاف هم قابليت عبور نور از خود را دارد ولي يك حالت مات دارد كه قسمت پشتي آن به سهولت قابل‌مشاهده نيست.

3. پلكسي كدر: اين نوع پلكسي مانع از عبور نور می‌شود و به دليل رنگ‌های مختلفي كه دارد و ضخامت‌های مختلفي كه توليد می‌شوند به جاي شيشه بكار می‌روند.

می‌دانیم كه اتصال شیشه‌ها توسط چسب آكواريوم صورت می‌گیرد و درصورتی‌که بخواهيم شيشه را به پلكسي بچسبانيم چسب اپوكسي می‌توانيم بكار ببريم و جهت چسباندن پلكسي ها به همديگر كلروفرم بكار می‌برند.

دستگاه‌های ليزري به‌خوبی قادر به حكاكي در پلكسي گلاس می‌باشند.

حكاكي ليزري بر روي پلكسي گلاس از خصوصياتي برخوردار است كه اين خصوصيات شامل موارد زير می‌شود:

1. امكان انجام حكاكي با دقت و ظرافت زياد

2. قابليت حكاكي تصاوير، نقوش و طرح‌های بسيار پيچيده

3. امكان حكاكي با سرعت زياد

4. قابليت حكاكي با عمق‌های مختلف

5. ايجاد سطح حكاكي شده صاف

شيشه و پلكسي چه تفاوت‌ها و شباهت‌هایی با هم دارند؟

پلكسي گلاس در حال حاضر در چهار كشور در جهان توليد می‌شود. اين كشورها شامل آمريكا، انگليس، ايتاليا و تايوان می‌شود. عمده شيت هايي كه ايران وارد می‌کند از تايوان می‌باشد كه ارزان‌تر از بقيه می‌باشد، ضمن اينكه رنگ آن در زمان طولانی‌تری مقداري زرد می‌شود و كيفيت خود را در كوره و حرارت دادن در زمان طولانی‌تری از دست می‌دهد.

هزینه‌ای كه بايد براي ورق‌های پلكسي گلاس توليدي ساير كشورها پرداخت نمود، دو الي 3 برابر بيشتر است، ضمن اينكه این‌ها كيفيت بالاتري نيز دارند.

تفاوت‌هاي موجود:

پلكسي گلاس به دليل دارا بودن وزن پائين، باعث حفظ جان كاربر شده و آسيب كمتري را به او وارد می‌کند. اين امر همچنين به دليل خرد نشدن، تيز نشدن و نريختن آن می‌باشد، همچنين لايه روبي بر آن قرار دارد و در برابر عوامل مخاطره‌آمیزی همچون زمین‌لرزه كه شيشه را به چندين قطعه و ذرات متعدد خطرناك می‌شکند، مقاوم می‌باشد.

پلكسي گلاس در مواردي نظير نورگيرهاي سنتي، حباب‌های سقفي، خود پليمر را به شكل ورقه‌ای تبديل می‌کند.

آكروليك يكي از مهم‌ترین خانواده‌های پلكسي گلاس می‌باشد.

هم اکنون شما هم می توانید در وب سایت صنعت ساختمان.آی آر آگهی خود را ثبت نمایید.

جهت اطلاع از قیمت ورق پلکسی گلاس و ورق پلکسی گلاس به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت موتورخانه چشمی درب دیجیتال خرید و فروش زمین و ویلا در کرج اینستاگرام صنعت ساختمان تلگرام صنعت ساختمان

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit