عبارت:

پتینه و سفال

دیوارپوش

پتینه و سفال


پتینه چیست و پتینه روی سفال چگونه انجام می گیرد؟

پتینه را می توان هنر کهنه کردن نامید. درواقع معنای لغوی پتینه کهنگی و زنگار هست. این کار به سبکی از رنگ آمیزی اطلاق می شود که در طی آن به هر چیزی که رنگ پذیر باشد اعم از اشیاء، اجسام و سطوح رنگ ورورفتگی و کهنگی بدهد. ولی با ابداع روش ها و مواد جدید افکت ها و جلوه های نوین تصویری نیز به لیست رنگ های تزئینی و پتینه افزوده شده است و رفته رفته هم در حال تکامل و پیشرفت هست.

پتینه

پتینه در دسته های مختلف تقسیم بندی می شوند: پتینه کلاسیک، پتینه های مدرن، آنتیک کاری، پلاستر و برجسته، و کهنه کاری. سطوحی که در پتینه کاری استفاده می شود شامل دیوار، چوب، فلز، سفال، شیشه، مجسمه و ... می باشد.

هنر پتینه

هنر پتینه یکی از هنرهایی است که مطابق باعلاقه ما ایرانی ها با هنرهای سنتی بوده و قادر است این حس زیباپسندی و ایجاد فضای سنتی را در جامعه ما پاسخگو باشد. هنر پتینه در دو گروه کلی رنگ و بافت تقسیم بندی می شود. هرکدام از این دو روش خود درصدها مدل مختلف و متنوع وجود دارند. پتینه ما را قادر می سازد تا انواع طرح های آجری،سنگ، گرانیت، چوب و غیره را به راحتی اجرا کنیم. می توان گفت که در پوشش های قدیمی یا نسل قبل تنها امکان مانور روی رنگ ها ممکن بود و تنوع و خلاقیت آنچنانی نمی شد به آن افزود. حتی در مورد کاغذدیواری که از ترکیب چند رنگ و نیز نقش های مختلف هستند، هر فرد تنها مجبور بود که یکی از طرح ها و مدل ها را انتخاب کند. این طرح ها و مدل ها توسط کارخانه سازنده به بازار عرضه می شد.

اما پوشش های جدیدتر این امکان را به وجود آورده اند که هرکسی بتواند سلیقه و نوع حس و تصور و تخیل خود را بر روی آن ها اعمال کند. رنگ های دکوراتیو و یا پتینه یکی ازاین دست پوشش ها است. با استفاده از پوشش های نسل جدید هر کس همان طور رنگ آمیزی و تزئین منزل و محل زندگی خود را انجام می دهد که در تصوراتش و در ذهنش تا قبل از این داشته و بدان فکر می کرده است و دیگر نیازی نیست که الگوهای از پیش تعیین شده را به خودش تحمیل کند؛ اما برای اینکه استفاده از امکانات جدید عرضه شده توسط تکنولوژی و صنعت به بهترین شکل و هنرمندانه تر باشد بایستی شناخت کافی از محصولات موجود داشته باشیم و از قابلیت ها و خصوصیات هرکدام و اثری که بر محیط موردنظر ما می گذارند به قدر کافی اطلاع داشته باشم.

در هنر پتینه کاری داشتن شناخت کافی در مورد رنگ های ویژه این کار و نحوه ترکیب و استفاده از رنگ ها در طراحی و نقاشی بر روی دیوار، چوب، سفال و تابلو اهمیت زیادی دارد. رنگ ها مسلماً تأثیر زیادی در روحیات و احساسات آدمی می گذارند. هنر پتینه کاری به کارگیری رنگ ها مختلف با ترکیب های متنوع در کار است. هدف از این بعد بخشیدن به کار و ایجاد برجستگی و فرورفتگی در آن است. هر انسانی را که بتوان هنرمند و خلاق دانست می توان یک پتینه کار به حساب آورد. در هنر پتینه کاری خلاقیتی که در فرد وجود دارد قادر است با استفاده از تغییر رنگ و شکل اجسام به بیننده و مخاطب حس قدیمی و سنتی بودن را القا کند.

این گروه از رنگ ها با نام خاک های رنگین هم شناخته می شوند. در صنعت رنگ سازی و لعاب به وفور استفاده می شوند. این رنگ ها در انواع حلال ها (تینر فوری، روغنی، آب) قابلیت حل شدن دارند. به راحتی می توان آن ها را با رنگ های روغنی و گواش ترکیب کرده و رنگ موردنظر را به دست آورد. ویژگی دیگر این نوع رنگ ها در بالا بردن جسمیت و غلظت رنگ بکار رفته می باشد.

انواع رنگ های بکار رفته در پتینه کاری: امرا، اخرا، سینکا، گل ماشی، دوده، لاجورد و پودر فیروزه

امکان بکار بردن تکنیک های پتینه در طراحی های مختلف جدید و قدیمی وجود دارد. طرح های سنتی را می توان به زیباترین شکل ممکن برای مکان های دارای دکوراسیون سنتی با استفاده از روش های اجرایی زیبا و جذاب پتیینه به شکل برجسته اجرا و نقاشی کرد. این طرح ها با هزینه بسیار مناسب و در ابعاد مختلف و رنگ های متنوع قابلیت اجرا دارند.

پتینه سفال

 

برای پتینه سفال راه های مختلفی وجود دارد. در مورد رنگ ها بهتر است که از رنگ های روغن استفاده شود.

همیشه رنگ پتینه 1 زیر رنگ استفاده می شود. استفاده از اسپری رنگ برای سفال توصیه می شود.

برای پتینه سفال رنگ های زیرین تیره بایستی استفاده شود و مناسب ترین رنگ ها مشکی، سورمه ای، آلبالویی، قهوه ای و سبز تیره هستند. سپس تاش های طلایی، مسی یا نقره ای با استفاده از قلمو و به صورت ضربه ای یا با یک تکه کیسه فریزر مچاله شده که به رنگ آغشته می شود و با ضربه به سفال زده می شود، روی آن زده می شود. سپس از رنگ های مختلف به ترتیب استفاده می شود. ابتدا رنگ شماره 1 باید سیاه باشد، بعد به ترتیب سبز لجنی، فیروزه ای، گل ماشی، سفید (خیلی کم) و دست آخر طلایی یا مسی به صورت ضربه ای زده می شود. بعد از خشک شدن روی آن اسپری کیلر زده و پس از اینکه خشک شد کمی پودر مل با پودر بچه می زنند.

جهت اطلاع از قیمت پتینه و سفال و پتینه و سفال به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


چشمی درب دیجیتال اینستاگرام صنعت ساختمان خرید و فروش زمین و ویلا در کرج موتورخانه وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت تلگرام صنعت ساختمان

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit