عبارت:

پیچ و مهره

ابزار و یراق

پیچ و مهره


پیچ‌ها و مهره‌ها می‌توانند كاربردهاي بسياري در زمینه‌های مختلف داشته باشند كه به برخي از آن‌ها اشاره می‌شود:
در صنعت ساختمان استفاده از پيچ و مهره در اسكلت فلزي پيچ و مهره‌ای و سازه‌های فلزي پيچ و مهره، سازه‌های فضايي و سازه‌های سبك می‌باشد. از پيچ و مهره‌هاي با كاربرد زياد در اسكلت فلزي می‌توان پيچ و مهره‌هاي فولادي گريد 8.8 و 10.9 با استاندارد DIN 931- DIN933- DIN 934 و پيچ و مهره‌هاي HV در استاندارد DIN914- DIN 6915 و واشرهاي فولادي در استاندارد DIN6916 نام برد. اين نوع پيچ و مهره‌ها امروزه موارد استفاده زيادي در صنعت دارند.

پیچ و مهره

مورد مصرف ديگر براي پيچ و مهره در صنعت ساختمان به بولت هاي صفحه‌ستون با عنوان انكر بولت مربوط می‌شود كه به شكل L می‌باشد. پيچ و مهره در كابينت و درب و پنجره‌ها و ... در صنعت ساختمان كاربرد زيادي دارد. پيچ و مهره سازه‌های فضايي يكي از پيچ و مهره‌ها با كاربرد بسيار است و برخي شركت در ايران قابليت توليد اين محصولات را به ميزان زياد دارند.
در صنعت نفت و گاز و پتروشيمي پيچ و مهره موارد استفاده زيادي دارد. اين پيچ و مهره‌ها با نام پيچ و مهره‌هاي صنعت نفتي شناخته می‌شوند. استاد بولت با استاندارد A193 گريدهاي B8- B8M- B7- B7M- L7- L7M و غيره از پيچ و مهره‌هاي يا كاربرد زياد در صنعت نفت و گاز و پتروشيمي است كه همراه با مهره با استاندارد A194 در گريد H2 و HM2 و مهره گريد می‌باشد و موارد مصرف آن‌ها در تجهيزات خطوط لوله، شيرآلات و لوله و اتصالات سر چاهي است. مهره و واشرهايي كه در صنعت نفت و گاز و پتروشيمي مورداستفاده قرار می‌گیرند در مقايسه با مهره‌هاي معمولي بلندتر هستند. اين پيچ و مهره‌ها داراي پوشش‌های مختلفي براي استفاده هستند. اين پوشش‌ها شامل پوشش گالوانيزه گرم، پوشش روي نيكل و پوشش تفلون و ... می‌شوند. هرکدام از اين پوشش‌ها باعث افزايش مقاومت پيچ و مهره در برابر دماهاي بالا و پايين و رطوبت می‌شوند و بسيار بااهمیت می‌باشند.
در صنعت آب و فاضلاب در مقايسه با صنعت نفت و گاز و پتروشيمي پيچ و مهره‌ها متفاوت می‌باشند. البته ظاهراً در صنعت آب و فاضلاب پيچ و مهره‌هاي مورداستفاده با انواع مصرفي در صنعت نفت و گاز و پتروشيمي مشابهت‌هایی دارند. تفاوت در سختي و گريد اين پيچ و مهره‌هاست كه در صنعت آب و فاضلاب پایین‌تر است. آنچه مهم است نوع پوشش آن‌ها می‌باشد چراكه پيچ و مهره‌ها در مجاورت رطوبت قرار دارند.

تعاريف
پيچ:
پيچ درواقع به شكل استوانه‌ای است كه شيارهاي مارپيچ در اطراف آن قرارگرفته‌اند. پیچ‌ها از لحاظ طراحي شیارها به‌منظور بريدن مواد نرم‌تر و سخت‌تر متنوع هستند، شيارها غال با در اشكال مختلف مثلث، مربع، ذوزنقه و نیم‌دایره بر روي سطح جانبي به وجود می‌آیند. مهم‌ترین استفاده از پيچ براي نگهداري اشيا و قطعات به حالت متصل‌به‌هم است. در بخش انتهايي اكثر پیچ‌ها حالت نوک‌تیزی وجود دارد كه ورود به قطعه را تسهيل می‌کند. آچار و پیچ‌گوشتی ابزارهاي معمول مورداستفاده براي پیچ‌ها هستند. سر اين ابزارها در جهت اعمال نيروي بيشتر و راندن پيچ در طول قطعه، معمولاً از بدنه پيچ بزرگ‌تر است.
مهره:
مهره يك جسم حلقوي، گرد يا چندضلعي می‌باشد كه در قسمت داخلي سوراخ آن رزوه ايجاد شده است. مهره‌ها به‌عنوان يراقي كمكي براي پیچ‌ها هستند كه باعث محکم‌تر بسته شدن پیچ‌ها در مسير پيچش آن‌ها می‌شوند. مهره و پيچ به‌اصطلاح با حالت مادگي و نري در هم چفت می‌شوند. بايستي تناسب خاصي براي چرخش صحيح پيچ درون مهره بين رزوه و شيار مهره‌ها با رزوه و شيار پیچ‌ها وجود داشته باشد.
جنس مهره‌ها معمولاً فولاد، آهن يا ساير فلزات است اما براي پیچ‌هاي پلاستيكي مهره‌هاي پلاستيكي نيز توليد می‌شود.

برخي از انواع پیچ‌ها
پیچ‌هاي شش‌گوش مواردي چون پيچ فولادي گريد 8.8 – فولادي گريد 10.9- خشكه 10.9- پيچ فولادي- HV فولادي استاندارد- A490 فولادي – din 6914 فولادي- din 931 فولادي- din933 استيل- شش‌گوش 8.8 – شش‌گوش 10.9- پيچ شش‌گوش- HV 10 شش‌گوش استيل- آچاري فولادي- آچاري خشكه- آهني- شش‌گوش آهني- پيچ آچاری آهني- گريد 5.6- استيل استاندارد- A304 فولادي استاندارد- A325 استاندارد A470 شامل می‌شود.
استاد بولت نيز استاد بولت گريد- B7 استاد بولت گريد- B7M استاد بولت گريد – 8/8 استاد بولت گريد 10.9- استاد بولت گريد- B6 استاد بولت گريد- B5 استاد بولت گريد- B8 استاد بولت گريد- L7M استاد بولت استاندارد A193 استاد بولت din2510 را شامل می‌شود.

برخي از انواع مهره‌ها
مهره شش‌گوش كه مواردي نظير مهره شش‌گوش آهني- شش‌گوش فولادي- مهره شش‌گوش خشكه- شش‌گوش گريد 8.8- مهره شش‌گوش گريد 10.9- مهره شش‌گوش گريد H-2- شش‌گوش گريد HM-2 شش‌گوش گريد 4- مهره شش‌گوش استاندارد A194- مهره شش‌گوش استاندارد A304- مهره شش‌گوش استاندارد A316- شش‌گوش استاندارد din934 و ... را شامل می‌شود.
استيل كه مواردي چون مهره شش‌گوش استيل- سربسته استيل- مهره کاسه‌نمدی استيل- واشر دار استيل- مهره شركت نفتي استيل- مهره خروسكي استيل- ریز آلمان استيل- مهره جوشي استيل را شامل می‌شود.
مهره چاک‌دار كه استاندارد din979- مهره چاک‌دار تاجدار را شامل می‌شود
مهره جوشي كه استاندارد -din928 مهره جوشي استاندارد din929 را شامل می‌شود.
هم اکنون شما هم می توانید در وب سایت صنعت ساختمان.آی آر آگهی خود را ثبت نمایید.

جهت اطلاع از قیمت پیچ و مهره و پیچ و مهره به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت چشمی درب دیجیتال موتورخانه اینستاگرام صنعت ساختمان تلگرام صنعت ساختمان خرید و فروش زمین و ویلا در کرج

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit