عبارت:

انواع ملات

مصالح ساختمانی

انواع ملات


تقسیم‌بندی ملات­ها در گروه‌های مختلف می‌تواند بر اساس نوع خودگيري، نوع ماده چسبنده، نوع و اندازه ماده پركننده، مواد افزودني و نوع استفاده صورت گيرد:

ملات ساختمانی

بر اساس انواع خودگيري

- ملات هوايي: اين نوع ملات بعدازاینکه تغييرات فيزيكي و شيميايي در آن صورت گرفت در مجاورت با هوا سفت و سخت می‌شود. اين موضوع بدين معني است كه براي ملات هوايي بگيرد و سفت و سخت بماند نياز هست كه در مجاورت هوا قرار داشته باشد.

- ملات آبي: گيرش اين نوع ملات به روش شيميايي در زير آب يا هوا صورت می‌گیرد و سفت و سخت باقي می‌ماند.

بر اساس نوع ماده چسبنده:

امكان تقسیم‌بندی ملات ها بر اساس نوع ماده چسبنده در گروه‌های مختلف وجود دارد به‌عنوان‌مثال می‌توان به ملات هاي سيماني، آهكي و گچي، قيري، پلاستيكي و ملات هاي تركيبي اشاره كرد كه هرکدام مواد چسبنده مختلفي دارند.

بر اساس انواع ماده پركننده: در اين نوع ملات ها سنگ‌دانه يا ماسه بخش اصلي ملات را تشكيل می‌دهد.

بر اساس انواع مواد افزودني: اين مواد می‌تواند شامل حباب سازي، روان کننده‌ها، تندگير کننده‌ها، مواد نگهدارنده آب، مواد پوزولاني، مواد آب‌بند كننده و مواد رنگي باشد. در حال حاضر شرکت‌های مختلف توليدكننده مصالح مشخصات محصولات خود را در دنيا از طريق توليد کاتالوگ‌های الكترونيك با ميزان و نسبت معين آب و مواد مشخص تعيين كرده و آن‌ها را در نرم‌افزارهای مدل‌سازی اطلاعات ساختمان BIM مورداستفاده قرار می‌دهند و از اين طريق عاملي براي بهبود و توسعه در اين صنعت و بالا بردن بهره‌وری می‌شوند.

ملات ها بر اساس انواع كاربرد:

از اين نظر ملات ها در دو گروه ملات هاي معمولي و ملات هاي ويژه قرار می‌گیرند.

- ملات هاي معمولي

اين نوع ملات ها خود انواع مختلفي را شامل می‌شوند:

 • ملات رسي: الف) ملات گل و کاه‌گل: خاك رس در اين نوع ملات به‌عنوان ماده چسباننده عمل می‌کند. پولک‌های خاك رس بعدازاینکه آب را جذب كردند به شكل خميري درمی‌آیند و باعث چسبيدن دانه‌های ماسه داخل خاك به همديگر می‌شوند. ب) ملات گل آهكي: دو عيب اصلي كه در ملات گل وجود دارد شامل انقباض در اثر خشك شدن و ترك خوردن و وارفتن ملات در آب می‌شود.
 • ملات ساروج
 • ملات گچي: ملات گچي خالص، ملات گچ مرمري، ملات گچ‌وخاک، ملات گچ و ماسه، ملات گچ و پرليت، ملات گچ و آهك
 • ملات سيماني: ملات ماسه سيمان، ملات ماسه- سيمان- آهك، ملات سيمان بنايي، ملات سيمان-پوزولاني و آهك- پوزولاني
 • ملات ماسه آهك
 • ملات قيري

ملات هاي ويژه

 • ملات درزبندي قطعات بتني: اين ملات از دسته ملات هاي سنگين سيماني محسوب می‌شود كه تهيه آن‌ها بر اساس نيروي وارده به آن‌ها كه پیش‌بینی می‌شود، صورت می‌گیرد.
 • ملات هاي تزريقي
 • ملات كفي: ملات ماسه و سيمان، ملات فلز و سيمان، ملات هاي سيمان پليمري
 • ملات هاي ضد رطوبت
 • ملات هاي ضد صوت
 • ملات هاي ضد اشعه X

در اينجا برخي از انواع ملات ها توضيح داده می‌شود:

ملات گل آهك

اين نوع ملات يكي از کم‌هزینه‌ترین و ضعیف‌ترین ملات ها محسوب می‌شود. با توجه به اسم آن می‌توان ماده چسبنده آن را كه آهك شفته است حدس زد. اين ملات كه براي آ «معيار مشخص نشده در قديم در ايران بكار می‌رفته است ولي به‌مرور با شناخت سيمان و ماسه و ویژگی‌های آن از ميان رفت» خاك رس كوبيده شده و سرند می‌شود. آهك شكفته يا اينكه شيره عسلي آهك به خاك افزوده شده و مخلوط می‌شود. آهك شکفته و يا شيره عسلي آهك به خاك افزوده شده و مخلوط به شكل آخوره درآمده، آب موردنیاز و در حد كافي به آن افزوده می‌شود. پس‌ازاینکه خاك کاملاً خيس شد مخلوط در زمان كافي ورز داده می‌شود و سپس به‌عنوان ملات عسلي براي كرسي چيني، ديوارچيني و اسکلت‌بندی ساختمان‌ها در زمین‌های با رطوبت بالا بكار برده می‌شود. در زمان‌های گذشته اين ملات در جهت ساختن مجاري، حوض‌های آب و منبع‌های كوچك و بزرگ، آب‌انبارهای عمومي و پوشش طاق‌های عرقچين و كروي آن‌ها با رعايت پوشش غوطه چيني مورداستفاده قرار گرفته است. در حالت كلي كاربرد اين ملات در مکان‌هایی نظير حمام‌های عمومي، مجاري آب، فاضلاب‌ها و موارد مشابه ديگر كه مرطوب بوده و امكان نفوذ مستقيم آب وجود دارد، استفاده شده است.

ملات ماسه آهك

ماسه‌ای كه در ملات ماسه آهك بكار می‌رود بايستي بيشتر خاكي باشد. اين نوع ماسه را كه با عنوان ماسه كفي شناخته می‌شود می‌توان از بستر رودخانه به دست آورد. آهكي كه براي تهيه اين نوع ملات لازم است تقریباً 300 الي 400 كيلوگرم آهك در مترمكعب ماسه می‌باشد. كاربرد اين ملات بيشتر براي آجرچيني است. تهيه ملات آجرچینی به دو شكل صورت می‌گیرد:

1. مخلوط آهك شكفته شده با ماسه به نسبت مشخص انجام شده و سپس آخوره می‌شود و آب به آن اضافه می‌شود و ملات ماسه آهك با ورز دادن آن حاصل می‌شود.

2. شيره آهك به آخوره ماسه آهك وارد شده و آب به آن افزوده می‌شود و براي اينكه ملات ماسه آهك از آن حاصل شود ورز كامل می‌گیرد. اين روش روشي اصولي بوده و ملاتي ممزوج در طي آن ايجاد می‌شود.

هم اکنون شما هم می توانید در وب سایت صنعت ساختمان.آی آر آگهی خود را ثبت نمایید.

جهت اطلاع از قیمت انواع ملات و انواع ملات به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


تلگرام صنعت ساختمان اینستاگرام صنعت ساختمان موتورخانه خرید و فروش زمین و ویلا در کرج وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت چشمی درب دیجیتال

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit