عبارت:

نورپردازی

لیست کامل

دکوراسیون داخلی

نورپردازی


انواع روش های نور پردازی در ساختمان

 

یک بخش بسیار مهم در طراحی ساختمان به نورگیری آن مربوط می شود چراکه در حدود 12 ساعت از شبانه روز آنچه از ساختمان دیده می شود به نحوه نورپردازی آن بستگی دارد.

 

نورپردازی

نورپردازی می تواند به شکل های مختلف انجام شود:

نورپردازی ساختمان در حالت کلی در دو بخش نورپردازی قسمت های خارجی و نورپردازی قسمت های داخلی قرار می گیرد:

در ارتباط با نورپردازی بخش های خارجی، نورپردازی نما و نیز نورپردازی محوطه مدنظر قرار می گیرد.


نورپردازی نما

 

در این بخش از نورپردازی بیرونی نکات زیادی وجود دارد که حائز اهمیت هستند به عنوان نمونه می توان به مواردی چون تأکید بر خطوط عمودی و یا افقی بنا از طریق نور، انتخاب رنگ نور هماهنگ با رنگ نما، نداشتن مزاحمت نورپردازی برای قسمت داخلی ساختمان، مدنظر قرار دادن طول برد نور و تقویت آن در مکان های موردنظر، مخفی ساختمان ها نور به شکلی که نور مشاهده شود بدون اینکه منبع آن قابل مشاهده باشد، اشاره کرد. عموماً در نورپردازی نما وال واشرها و نورافکن ها بکار برده می شوند و بایستی توجه شود که برای این منظور چراغ های با ip بالا مدنظر قرار گیرد که مقاومت بیشتری در برابر عوامل محیطی دارند.

 

نورپردازی محوطه

 

در مورد نورپردازی محوطه، این نوع نورپردازی به صورت هم زمان پاسخگوی چندین خواسته است، القا احساس امنیت و تسلط داشتن بر محیط، روشن کردن فضا و نیز بالا بردن زیبایی و جذابیت محیط و لند اسکیپ. در نورپردازی محوطه عمدتاً چراغ های دفنی، چراغ های پارکی و چراغ های دیوار بکار گرفته می شوند. نحوه انجام نورپردازی بایستی به شکلی باشد که حس حرکت در راهروها و پیاده روها و حس سکون در فضاهای مکث ایجاد شود.

 

در ارتباط با نورپردازی داخلی نیز روشنایی در حد کافی برای فضا تأمین شود و نیز روح زیبایی در جسم و جان بنا دمیده شود. در این نوع نورپردازی بایستی هارمونی لازم بین چراغ ها و دکوراسیون داخلی، نورپردازی مناسب ، به کارگیری نور غیرمستقیم و نور مخفی و تأکید بر عناصر اصلی طرح مدنظر قرار گرفته باشد.

 

در اینجا در مورد برخی نورپردازی ها توضیح داده می شود:

 

روشنایی در رستوران ها

 

در برخی از رستوران ها افراد زیادی صف کشیده و مایل اند که سریعاً سرویس دهی شده و آنجا را ترک کنند در برخی دیگر مراجعه کننده حضور طولانی را در رستوران چندان احساس نمی کند. جو حاکم بر مکان بر روی روشنایی بسیار مؤثر است. رستوران های سلف سرویس عمومی بایستی نور و روشنایی خوبی وجود داشته باشد و در محلی که غذا و نوشیدنی توزیع می شود میزان نور بیشتری موردنیاز است.

 

رستوران های شلوغ و با توقف زیاد مراجعه کننده روشنایی مطلوب نیز روی میزها فراهم شود. در این گونه مکان ها بیشتر از همه چراغ های با پوشش محافظ خیرگی با لامپ هالوژنی یا فلورسنت فشرده مورداستفاده قرار می گیرند. بایستی فاصله 60 سانتی متری بین صفحه میز و چراغ آویزان رعایت شود تا فرد قادر به نگاه کردن به چراغ نباشد ولی بدون هیچ مشکلی اشخاصی که مقابل هم هستند بتواند ببیند. در زمان جابجایی میزها بایستی چراغ ها هم مجدداً تنظیم شوند.

 

روشنایی در خانه های مسکونی

 

معمولاً در اتاق نشیمن ازیک طرف شدت روشنایی بالا استفاده می شود که همه اعضای خانواده بتوانند کارهای مختلفی که بایستی انجام دهند را انجام دهند و از طرف دیگر یک روشنایی با قابلیت کاهش هم نیاز هست که فضای خصوصی صمیمی موردنظر به وجود بیاید. این نیاز درصورتی که تعداد چراغ های بیشتری در قسمت های مختلف خانه استفاده شود برطرف می شود.

 

بنابراین محیط اثر بیشتری بر روی افراد داشته و بزرگ تر جلوه می کند، ضمن اینکه روشنایی لازم برای انجام کارهای مختلف فراهم می شود. امکان تغییر روشنایی با استفاده از یک ضربه کلید در اتاق نشیمن با یک چراغ پایه دار، یک یا دو چراغ رومیزی روی میز ویژه سرو غذا، بالای شومینه یا میزهای کوچک و یک جفت چراغ با لامپ های هالوژن به آسانی میسر می شود.

 

نورهای نقطه ای و تأثیر آن ها بر نمای ساختمان

 

نورها و منابع نوری انتظار ما را در ایجاد روشنایی برطرف می سازند اما گاهی نیاز به روشن شدن موضعی ساختمان نیست بلکه دستیابی به یک طرح واره در نورپردازی ساختمان مدنظر است.

 

این طرح واره الگویی متناسب را به وجود می آورد که نمایی کلی و جذاب از ساختمان ارائه می نماید که هدفی فراتر از روشن شدن ساختمان را مدنظر دارد.

 

پیشرفت های مهیج در ارتباط با نورپردازی پدیده نورپردازی را قادر می سازد تا طرح واره هایی که با فکر انسان متناسب هستند را ارائه نماید. این طرح واره ها علاوه برای جذابیت حس زیبایی شناختی انسان را نیز تأمین می کنند.

 

نورپردازی مسیر رفت و آمد

 

در ورودی به عنوان ابتدای مسیر هست. نور کافی دیوارکوب ها در هر دو سمت در ورودی می تواند استقبال کننده خوبی برای میهمانان باشد. این مورد در مورد نورپردازی کف خواب ها نیز صادق است که فضایی گرم و صمیمی در خانه نمایان می کنند. نورپردازی مسیر و ورودی خانه در هنگام تاریکی هوا اولین اولویت ها در نورپردازی فضای خارجی محسوب می شوند؛ مثلاً یک مسیر ورودی که از میان درختان عبور می کند می تواند از طریق نورپردازی مناسب از یک فضای ترسناک تاریک به فضایی روشن و جذاب تبدیل شود.

 

نورپردازی در مورد نمای ساختمان های مدرن

 

نورپردازی در این گونه ساختمان ها دارای شرایطی متفاوت تر از ساختمان های کلاسیک و بناهای تاریخی است. بسته به نوع کاربری نورپردازی مختلفی برای این ساختمان ها در نظر گرفته می شود.

 

هدف اصلی نورپردازی می تواند خود حجم ها باشند که برای نورپردازی آن ها می توان از ایجاد منابع نوری مناسب از قسمت داخل آن ها بهره گرفت و یا برای این کار می توان نورهای نقطه ای ایجاد کرد که اثربخشی بیشتری در شب ایجاد می کنند.

 

هم اکنون شما هم می توانید در وب سایت صنعت ساختمان آگهی خود را ثبت نمایید.

 

نورپردازی کلی:

اصلی ترین حالت و جایگزین نور طبیعی است که میتوان از طریق چراغهای سقفی،دیواری،رومیزی و لوسترها

 

نورپردازی کاربردی:

یعنی تامین نور کافی و مناسب برای انجام هر فعالیتی. نمونه های خوبی برای این نوع نورپردازی چراغ های رومیزی و آویزهای سقفی هستند.

 

نورپردازی تاکیدی:

برای تاکید بر حضور عنصری مهم و زیبا در دکوراسیون، مانند تابلوهای هنری، مجسمه ها و ایجاد احساسی دراماتیک در فضا استفاده می شود.

 

از انواع مهم این نوع نورپردازی : نورپردازی شناور، نورهای نقطه ای و نورپردازی خطی هستند

 

نورپردازی دکوراتیو:

بیشتر دارای جنبه دکوراتیو است و به تعیین سبک دکوراسیون کمک می کند.

 

نورپردازی رو به پایین:

 

مزیت: این اطمینان وجود دارد که نور به تمام قسمت های فضا می رسد.

 

عیب: باعث ایجاد سایه ای ناز یباروی چهره افراد می شود و می تواند بسیار تند و شدید باشد.

 

نورپردازی رو به بالا:

 

مزیت: برای روشن کردن و تاکید بر حضور هر وسیله ای که تمایل دارید بسیار مناسب است.

 

عیب: می تواند سایه های ناخوشایند روی دیوار بسازد.

 

دیوارشوی ها:

 

مزیت: از شدت و خیره کنندگی نور، در زمان انعکاس نور در فضای اتاق می کاهد و باعث حالتی ملایم و خوشایند به وجود آید.

 

عیب: برای داشتن جلوه ای خوب باید با دقت و به درستی با دیگر منابع نور هماهنگ شود.

 

نورپردازی محصور یا گلدانی:

 

مزیت: این نورپردازی جلوه ای مدرن، تمیز و شیک به فضا می دهد و می توان گفت از انواع ارزان نورپردازی است.

 

عیب: برای نصب چراغ ها روی سقف باید حفره ای را به عمق کافی به وجود آورید.

 

نورپردازی نقطه ای:

 

مزیت: می تواند به زیبایی تاکید زیادی بر نوع طراحی و جزئیات موجود در آن داشته باشد.

 

عیب: می تواند خیرگی در چشم ایجاد کند.

 

7 نکته مهم نورپردازی از نظر جاستین و کلین:

 

1.در برخی از جاها به راحتی و با صرف هزینه ای ناچیز به جای کلید از دیمر استفاده کنید تا بتوانید به نورپردازی منعطف و قابل کنترلی برسید.

 

2.از یک نور سقفی و مرکزی انتظار نداشته باشید به تنهایی تمام نور لازم برای فضا را تامین کند و وقتی ترکیبی از چند نوع نورپردازی در دکوراسیون انجام شود آن فضا ایده آل و کامل است.

 

3.فضای هال می تواند با قراردادن یک میز کنسول بلند و کم عرض و روی آن یک جفت چراغ زیبا به همراه یک آینه در بین چراغ ها، جلوه شیک و کامل تری به خود گیرد.

 

4.پیش از خرید چراغ ها دقت و تحقیقات لازم را به عمل آورید و از خرید عجولانه خودداری کنید.

 

5.برای ایجاد جلوه های ویژه با کمک نورپردازی، چراغ های زمینی را پشت مبل ها و صندلی ها قرار دهید .و از قراردادن چراغ ها طوری که لامپ ها بیش از اندازه نزدیک به پارچه باشند خودداری کنید

 

6.نورپردازی زیر کابینت می تواند فضایی راحت و پرنور را هنگام کار در آشپزخانه و هم چنین بهترین راه برای ایجاد جلوه و احساسی خوشایند برای دکوراسیون آشپزخانه است.

 

7.در اتاق هایی با سقف کوتاه، لوسترها را بیرون ببرید و به جای آن ها از نورپردازی نقطه ای و لوسترهایی که روی سطح می خوابند استفاده کنید.

 

جهت اطلاع از قیمت نورپردازی و نورپردازی به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت خرید و فروش زمین و ویلا در کرج اینستاگرام صنعت ساختمان چشمی درب دیجیتال تلگرام صنعت ساختمان موتورخانه

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit