عبارت:

بالابر

آسانسور و بالابر

بالابر


بالابر چیست و انواع بالابر ها ؟

بالابر در واقع ابزاری مکانیکی هست که به منظور دسترسی های موقتی و ایمن برای افراد و تجهیزات در مکان هایی که غیر قابل دسترس هستند بخصوص مکان هایی با ارتفاع زیاد کاربرد دارد.

آنچه که باید مد نظر داشت این هست که اینگونه بالابر ها صرفاً برای کارهای موقتی و کوتاه مدت همچون تعمیرات جزئی و کارهای نظارتی در محل های با ارتفاع زیاد و یا مکان هایی که راه دسترسی ایمن و راحت به آن ها وجود ندارد، مورد استفاده قرار می گیرند.

بالابر


بنابراین این تجهیزات در مقابل تجهیزاتی همچون آسانسورها و یا سایر بالابرها قرار می گیرند که دائمی اند. طراحی این تجهیزات به منظور جابجایی بارهای با وزن محدود و معمولاً پائین تر از یک تن بوده است. هرچند که گاهی بر اساس نیاز در ظرفیت های کاری بیشتر نیز تولید می شوند. از مزایای دیگر اینگونه تجهیزات کاربری آسان آن هاست که معمولاً یک نفر قادر است آن را راه اندازی کند و مورد استفاده قرار دهد.

بالابر
ها با نام  ( MEWP: Mobile Elevating Work Platforms نیز معروف هستند.  ساخت بالابر علاوه بر اینکه به عنوان محل کار ایمن موقتی صورت می گیرد، امکان استفاده از آن ها به عنوان ابزارآلات صنعتی (مانند قالب های برقی نصب شیشه) وجود دارد. این کار با تجهیز آن ها به منابع برقی و بادی میسر می شود.


امروزه تقاضای زیادی از طرف مصرف کنندگان برای استفاده از این وسیله وجود دارد چراکه کاربرد آن آسان است. از طرفی به دلیل عدم وجود آگاهی و نظارت لازم، کاربران آن اطلاعات کافی در مورد خطرات و حوادث کار با این تجهیزات را ندارند. متأسفانه این ناآگاهی گاه حوادث ناگواری را به دنبال دارد. هر ساله آمار زیادی از وقوع حوادث در حین کار با بالابر های غیر استاندارد توسط کارگران گزارش می شود. سقوط از ارتفاع، برق گرفتگی، گیرافتادگی، سقوط اشیا از داخل پلاتفورم و واژگونی اینگونه از تجهیزات از جمله موارد خطرات عمده کار با بالابر هاست.

لازم به توضیح است که آمار سازمان OSHA، خطر واژگونی (Tip-Over) را به عنوان بالاترین علت حوادث کار با اینگونه تجهیزات معرفی می کند.افرادی زیادی از جمله بیشتر کارگران صنعت برق، کارگران نقاشی ساختمان کارگران نصاب قطعات فلزی سوله­ ها، نجار­ها و… در معرض آسیب های ناشی از کار با این تجهیزات قرار دارند. از عمده ترین دلایل بوجود آورنده حوادث در حین کار با بالابر ها می تواند به موارد زیر اشاره کرد:

وجود نقص در تجهیزات، وضعیت زمین، عدم استفاده از جک های جانبی تعادلی یا خراب بودن جک­ها، گیرکردن بین ساختمان­ها و تأسیسات مجاور، برخورد با سایر وسایل نقلیه ، بار اضافی و برخورد بار به کشنده بالابر ها.

در کشور ما عمده ترین علل حوادث بالابر، به کارگیری بالابر ­های غیر استاندارد، استفاده از سبد متصل به جرثقیل به جای بوم لیفت و آموزش ندادن اپراتور می باشد.

بر اساس آمارهای منتشره از سازمان ایمنی و بهداشت حرفه­ای آمریکا (OSHA)هر ساله تعداد زیادی از کسانی که از بالابرها استفاده می کنند، آسیب های شدید می بینند و حتی این امر به مرگ آن ها منجر می شود.

انواع مختلف بالابر ها :

1- بالابر های نوع سیار

کاربرد این نوع بالابر در ارتفاع و یا به منظور حمل و جابجایی بار و نفر و یا انجام امور خدماتی، رنگ آمیزی، ساخت سازه ها و ساختمان ها و ... می باشد. بالابر های نوع سیار بر اساس نوع دسترسی در دو دسته قرار می گیرند:

الف- بالابر های سیار با دسترسی عمودی: این دسته از بالابرها تنها به صورت عمودی حمل بار و نفر را انجام می دهند. مرسوم ترین این نوع دستگاه ها با نام بالابرهای هیدرولیکی آکاردئونی (قیچی (Scissor Lifts- و ریلی می باشد.

 

ب- بالابر های سیار با دسترسی عمودی و افقی یا بوم لیفت ها :بالابرهای هیدرولیکی مفصلی و هیدرولیکی تلسکوپی و یا ترکیبی در بازار موجودند. بوم لیفت ها معمولاً به منظور کار در مکان های مرتفع، جابجایی نفر و دسترسی به نقاط جانبی در ارتفاع بکار می روند. این دستگاه ها به دلیل استفاده از مکانیسم هیدرولیک امنیت بالائی دارند. عرضه این نوع بالابرها به بازار می تواند به شکل قابل یدک (Towable Platforms)، نصب شده بر روی کامیون (Truck Mounted Platforms) و یا خود محرک (Self Propelled) صورت گیرد.

2- بالابر های نوع ثابت (Fixed Platforms)

کاربرد این نوع بالابر ها معمولاً در خطوط تولید، انبارها و... به منظور جابجایی بارهای سنگین، تخلیه و بارگیری از خودرو و هم سطح سازی می باشد. بالابرهای ثابت در انواع و مکانیسم های مختلف اعم از هیدرولیکی، زنجیری، کابلی و یا به صورت ترکیبی ساخته می شوند. ایمن ترین آن ها بالابر هیدرولیکی ثابت با مکانیسم قیچی و خطرآفرین تری آن ها و بالابرهای کابلی هستند. علت خطرناک بودن بالابر های کابلی به دلیل احتمال قطع کابل، خارج شدن از قرقره وینچ و یا گیر کردن اشیا و اندام بدن میان کابل و وینج می باشد. می توان از انواع  بالابرهای هیدرولیکی ثابت که دارای ایمنی مناسب نسبت به دیگر مدل های معرفی شده می باشند به موارد زیر اشاره کرد:


این بالابر های ثابت به یک چاهک نیاز دارند تا در زمان جمع شدن دستگاه با قرارگیری درون آن با زمین مسطح می شود.

  1. بالابر ثابت هیدرولیک جک مستقیم
  2. بالابر های ثابت آکاردئونی
  3. بالابر های ثابت زنجیری و کابلی هیدرولیکی

جهت اطلاع از قیمت بالابر و بالابر و کلایمر ,بالابر نفربر,بالابر خانگی,بالابر فروشگاهی,بالابر هیدرولیک,بالابر صنعتی به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


موتورخانه خرید و فروش زمین و ویلا در کرج تلگرام صنعت ساختمان چشمی درب دیجیتال وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت اینستاگرام صنعت ساختمان

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit