عبارت:

آسانسور و بالابر

لیست کامل

آسانسور و بالابر

آسانسور و بالابر

آسانسور و بالابر چیست ؟

آسانسور به منظور انتقال افراد و اجسام به صورت عمودی و در راستای محور Y از آسانسور و یا (Elevator) استفاده می شود. امروزه از آسانسور در ساختمان های مرتفع استفاده می شود. از قابلیت های آسانسور می توان به جا به جایی در طبقات ساختمان و قابلیت انتقال بار و افراد اشاره نمود.

آسانسور

وجود تنها یک آزادی محور در آسانسور باعث شده است که این وسیله تنها در راستای عمود قابلیت جابه جایی داشته باشد و این به وسیله ی ریل های تهویه شده در درون چاله آسانسور و با استفاده از موتور کشنده تهویه شده در بالا کشیده شده و در بین ریل ها و درون چاله حرکت می نماید. آسانسور با استفاده از یک سیستم مرکزی قابل هدایت بوده که این سیستم توسط افراد چه از بیرون چه از داخل آسانسور هدایت می شود و هیچ گونه محدودیتی سنی برای استفاده از آن تعیین نشده است.

ازآنجایی که این وسیله به عنوان یک وسیله عمومی شناخته می شود، پس استانداردهای استفاده شده در آن نیز باید برای تمامی افراد با هر سنی قابل استفاده باشد.

آسانسورها معمولاً یا داخل ساختمان هستند و یا خارج از ساختمان که نوع اول بیشتر رواج دارد. در نوع دوم معمولاً این نوع آسانسور برای ساختمان های بسیار بلند و به صورت شیشه ای به کار می رود.

بالابر

بالابر چست ؟

بالابر نیز همانند آسانسور کار انتقال افراد و اجسام را بر عهده دارد، اما مهم ترین تفاوت آن ها با آسانسور در میزان باری هستند که انتقال می دهند. بالابر از قدرت انتقال بار بالاتر نسبت به آسانسور برخوردارند و این بار به جای استفاده از موتور در بالا و یا استفاده از چاله و ریل برای انتقال عمودی در بالابر از جک در زیر بالابر استفاده می شود.

بالابر معمولاً به دو گروه تقسیم می شوند : نوع اول بالابر ثابت و نوع دوم بالابر متحرک هستند.

برخلاف آسانسور ، بالابر قابلیت انتقال اجسام و افراد را در راستای X و یا افقی نیز دارا می باشند که البته این کار درگذشته برای انتقال این کار با استفاده از کابل های افقی و با نیرو فرد انتقال صورت می گرفت.

بالابر معمولاً بدون حفاظ می باشند و در صورت داشتن حفاظ نیز تنها به یک حفاظ میله ای بسنده می شود، از این جهت به هیچ عنوان یک وسیله عمومی همانند آسانسور به حساب نمی آیند و باید در استفاده از آن نکات ایمنی به صورت کامل رعایت شود.

بالابر معمولا به صورت متحرک نیز می باشند، که معمولا بر روی ماشین هایی قرار می گیرند. بدین این صورت از آن ها می توان در مکان های که به صورت ثابت امکان قرار دادن بالابر نیست استفاده نمود. از جمله مصارف بالابر متحرک می توان در: ماشین آتش نشانی، اتفاقات برق، ماشین های کار و موارد دیگر اشاره نمود. بالابر متحرک از قدرت انتقال کمتری نسبت به بالابر ثابت برخوردار است و همواره خطرات بیشتری نیز نسبت به بالابر های ثابت دارد.

البته بالابر به صورت مختلف دیگری نیز وجود دارد که در مقاله ای دیگری به صورت کاملا مفصل به شرح توضیح آن می پردازیم.

پله برقی

پله برقی چیست ؟

پله برقی نیز یکی دیگر از وسایل انتقال افراد بین طبقات می باشد. به طور کلی پله برقی در ساختمان های مسکونی زیاد استفاده نمی شود و معمولاً در مکان های عمومی همچون بازارچه های خرید و مترو مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع پله به چندین صورت بوده و از آئین نامه نیز دارای شرایط خاصی می باشد.

رعایت نکات ایمنی در پله برقی  بسیار مهم و پر اهمیت است، چراکه خبرهای بسیار از سقوط، گیر کردن به پله ها، سرگیجه در هنگام استفاده و یا مشکلات گیر کردن چادر و اشیا در پله برقی  شنیده می شود. پس از لحاظ ایمنی می توان به جرات گفت پله برقی یکی از وسایل پرخطر می باشد.

هرچند پله برقی یک وسیله استفاده عمومی است، ولی اکیدا توصیه می شود به هیچ عنوان اجازه استفاده فرزندان خود را به صورت تنها ندهید و همواره مراقب استفاده از سیستم انتقال دهنده باشید.

پله برقی دارای نصب جالب می باشند که در مقالات بعدی به تشریح کامل پله برقی می پردازیم؛ اما مورد مهم در مورد پله برقی موتور الکتریکی آن ها  می باشد که به نسبت ارتفاع با کیلو وات های 4.5 – 8 – 111 طراحی و ساخته می شود.

امروزه با پیشرفت صنعت پله برقی بسیار خطرات این وسیله گرفته شده است ولی همواره احتیاط شرط عقل می باشد و باید در هنگام استفاده از آن احتیاط کامل صورت گیرد.

جمع بندی:

در رابطه با هر یک از عناوین آسانسور، بالابر و پله برقی به صورت کامل در مقالات دیگر توضیح داده  شده است. همان طور که در بالا مشاهده می نمایید، آگهی های مرتبط با این حوزه که توسط افراد متخصص ثبت شده است را می توان به عنوان کاتالوگ محصولات نظاره گر باشید و  در صورت نیاز به هر یک از انتقال دهنده ها می توانید با افراد آگهی دهنده تماس حاصل نمایید و با آن ها مشاوره نمایید تا به صورت کامل توضیحات لازم به شما داده شود.

 

جهت اطلاع از قیمت آسانسور و بالابر و آسانسور , بالابر , پله برقی به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت اینستاگرام صنعت ساختمان چشمی درب دیجیتال تلگرام صنعت ساختمان موتورخانه خرید و فروش زمین و ویلا در کرج

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit