عبارت:

گچ

مصالح ساختمانی

گچ


گچ چیست؟

سنگ گچ کلسیم سولفات آبدار طبیعی است و در چندین فرم بلوری یافت می شود .

رنگ گچ طبیعی سفید بوده شاید به دلیل ناخالصی های مواد آلی رس و اکسید آهن به رنگ های خاکستری، خاکستری مایل بهآبی، صورتی یا زرد دیده شود که دارای سیستم تبلور منوکلینیک، وزن مخصوص ۳۲/۲ و سختی ۵/۱ تا ۲ می باشد.

انواع آهک

سه نوع آهک در کارهای ساختمانی استفاده می شود.

آهک چرب یا پر قوه

این نوع آهک ، حدود چهار درصد ناخالصی همراه دارد. مهمترین ویژگی آن: در تماس با آب به شدت شکفته می شود و حجم آن تا حدود 2.5 برابر مقدار اولیه اش افزایش می یابد. مخلوط آن با شن در تماس با گاز کربنیک به سرعت خود را می گیرد و سفت می شود، (به مدت 15 روز در مجاورت هوا). به آهک چرب ، آهک هوایی نیز می گویند.

آهک های کم قوه

این نوع آهک از سنگ آهک هایی که 5 تا 6 درصد آهک دارند، تولید می شود و ناخالصی های عمده آن را اکسید آهن)(گل اُخری) ، (اکسید سیلیسیم ( و (اکسید آلومینیوم ) تشکیل می دهد. ویژگیها:  به کندی شکفته می شود و ملات آن که حاصل از مخلوط با شن است به آرامی  در هوا سفت می شود .

آهک های آبی

این نوع آهک ، از سنگ آهک هایی که حدود 6 تا 22 درصد گل رس دارند، تهیه می شود. ویژگیهای مهم این نوع آهک : دور از هوا و حتی در زیر آب ، به آهستگی سفت می شود، در تماس با آب خیلی شکفته می شوند و با آب خمیر کم چسب تولید می کند.

روشهای تهیه آهک

روش تهیه کلی آهک ، همان حرارت دادن تا دمای 1000 تا 1200 درجه سانتی گراد است. البته ، هر چه دما بالاتر و گاز دی اکسید کربن حاصل ، بهتر از محیط خارج شود، عمل تجزیه سنگ آهک بهتر صورت می پذیرد. اما بطور کلی.

تهیه آهک معمولی :

برای تهیه این نوع آهک ، از کوره های ثابت و غیره پیوسته یا از کوره های مکانیکی استفاده می شود.

کاربردهای مهم آهک :


تهیه ساروج :

ساروج یا ملات ، مخلوطی از آهک ، ماسه و آب است که بر خلاف سیمان در داخل آب خود را نمی گیرد و سفت نمی شود، ولی در مجاورت هوا به علت جذب گاز دی اکسید کربن و تشکیل سنگ آهک ، به تدریج سفت می شود.

شن و ماسه:

قسمت اصلی بتن را تشکیل می دهند. با توجه به مقاومت ساختمان های بتنی در مقابل عوامل جوی و عمر طولانی تر آن نسبت  به ساختمانهای فلزی و آجری. و امکان تهیه سریع و ارزان و آسان مصالحی که برای ساختن ساختمانهای بتنی مصرف می شود که قسمت عمده آن شن و ماسه می باشد،

محتویات

  1. محلهای مصرف شن و ماسه در ساختمان
  2. ابعاد شن و ماسه
  3. منابع تهیه شن و ماسه
  4. شن و ماسه طبیعی
  5. شن و ماسه شکسته
  6. جستارهای وابسته

 

محلهای مصرف شن و ماسه در ساختمان

امنابع تهیه شن و ماسه

شن و ماسه برای کارهای ساختمانی به دو گونه تهیه می شود:
  • شن و ماسه طبیعی
  • شن و ماسه شکسته

جهت اطلاع از قیمت گچ و گچ ساختمانی, گچ و خاک به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


موتورخانه خرید و فروش زمین و ویلا در کرج وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت چشمی درب دیجیتال تلگرام صنعت ساختمان اینستاگرام صنعت ساختمان

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit