عبارت:
نماشویی,پیچ و رولپلاک سنگ نما بدون داربست چشمی دیجیتال چشمی درب دیجیتال چشمی دیجیتالی درب قیمت چشمی دیجیتال درب خرید چشمی دیجیتال موتور خانه موتورخانه نصب موتور خانه تعمیر موتورخانه اعطای نمایندگی تجهیزات آشپزخانه نماشویی,پیچ و رولپلاک سنگ نما بدون داربست کانال تلگرام صنعت ساختمان - تبلیغات رایگان در کانال تلگرام لوازم آشپزخانه فرانس

گچ

مصالح ساختمانی

گچ


گچ چیست؟

سنگ گچ کلسیم سولفات آبدار طبیعی است و در چندین فرم بلوری یافت می شود .

رنگ گچ طبیعی سفید بوده شاید به دلیل ناخالصی های مواد آلی رس و اکسید آهن به رنگ های خاکستری، خاکستری مایل بهآبی، صورتی یا زرد دیده شود که دارای سیستم تبلور منوکلینیک، وزن مخصوص ۳۲/۲ و سختی ۵/۱ تا ۲ می باشد.

انواع آهک

سه نوع آهک در کارهای ساختمانی استفاده می شود.

آهک چرب یا پر قوه

این نوع آهک ، حدود چهار درصد ناخالصی همراه دارد. مهمترین ویژگی آن: در تماس با آب به شدت شکفته می شود و حجم آن تا حدود 2.5 برابر مقدار اولیه اش افزایش می یابد. مخلوط آن با شن در تماس با گاز کربنیک به سرعت خود را می گیرد و سفت می شود، (به مدت 15 روز در مجاورت هوا). به آهک چرب ، آهک هوایی نیز می گویند.

آهک های کم قوه

این نوع آهک از سنگ آهک هایی که 5 تا 6 درصد آهک دارند، تولید می شود و ناخالصی های عمده آن را اکسید آهن)(گل اُخری) ، (اکسید سیلیسیم ( و (اکسید آلومینیوم ) تشکیل می دهد. ویژگیها:  به کندی شکفته می شود و ملات آن که حاصل از مخلوط با شن است به آرامی  در هوا سفت می شود .

آهک های آبی

این نوع آهک ، از سنگ آهک هایی که حدود 6 تا 22 درصد گل رس دارند، تهیه می شود. ویژگیهای مهم این نوع آهک : دور از هوا و حتی در زیر آب ، به آهستگی سفت می شود، در تماس با آب خیلی شکفته می شوند و با آب خمیر کم چسب تولید می کند.

روشهای تهیه آهک

روش تهیه کلی آهک ، همان حرارت دادن تا دمای 1000 تا 1200 درجه سانتی گراد است. البته ، هر چه دما بالاتر و گاز دی اکسید کربن حاصل ، بهتر از محیط خارج شود، عمل تجزیه سنگ آهک بهتر صورت می پذیرد. اما بطور کلی.

تهیه آهک معمولی :

برای تهیه این نوع آهک ، از کوره های ثابت و غیره پیوسته یا از کوره های مکانیکی استفاده می شود.

کاربردهای مهم آهک :


تهیه ساروج :

ساروج یا ملات ، مخلوطی از آهک ، ماسه و آب است که بر خلاف سیمان در داخل آب خود را نمی گیرد و سفت نمی شود، ولی در مجاورت هوا به علت جذب گاز دی اکسید کربن و تشکیل سنگ آهک ، به تدریج سفت می شود.

شن و ماسه:

قسمت اصلی بتن را تشکیل می دهند. با توجه به مقاومت ساختمان های بتنی در مقابل عوامل جوی و عمر طولانی تر آن نسبت  به ساختمانهای فلزی و آجری. و امکان تهیه سریع و ارزان و آسان مصالحی که برای ساختن ساختمانهای بتنی مصرف می شود که قسمت عمده آن شن و ماسه می باشد،

محتویات

 1. محلهای مصرف شن و ماسه در ساختمان
 2. ابعاد شن و ماسه
 3. منابع تهیه شن و ماسه
 4. شن و ماسه طبیعی
 5. شن و ماسه شکسته
 6. جستارهای وابسته

 

محلهای مصرف شن و ماسه در ساختمان

امنابع تهیه شن و ماسه

شن و ماسه برای کارهای ساختمانی به دو گونه تهیه می شود:
 • شن و ماسه طبیعی
 • شن و ماسه شکسته

جهت اطلاع از قیمت گچ و گچ ساختمانی, گچ و خاک به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت خرید و فروش زمین و ویلا در کرج

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit