عبارت:

سنگ گرانیت

سنگ ساختمان

سنگ گرانیت


سنگ گرانیت چیست ؟

سنگ گرانیت یک سنگ آذرین با رنگ روشن می باشد که دانه های آن به اندازه ای درشت هستند که بدون استفاده از هیچ وسیله ای می توان این دانه ها را در داخل آن مشاهده کرد (برخی سنگ ها دارای دانه های بسیار ریزی هستند که امکان دیدن ذرات آن با چشم وجود ندارد). سنگ گرانیت حاصل تبلور آهسته مواد مذاب بنام ماگما در اعماق زمین می باشد. مواد تشکیل دهنده سنگ گرانیت عمدتاً کوارتز و فلدسپار و به میزان بسیار کمتر میکا (طلق)، آمفیبول و سایر کانی ها می باشد. این ترکیب از کانی ها باعث ایجاد رنگ قرمز، صورتی، خاکستری یا سفید در گرانیت می شود. کوارتز و میکای سفید دانه های سفید و فلدسپار دانه های صورتی رنگ و کانی های تیره همچون میکای سیاه (بیوتیت) عامل رنگ سیاه در برخی از بخش های این سنگ هستند.

سنگ گرانیت

 


سنگ گرانیت به عنوان شناخته شده ترین سنگ آذرین می باشد. در واقع بیشتر مردم این سنگ را می شناسند چون سنگی است که به راحتی در سطح زمین و بیشتر از سایر سنگ ها در سطح زمین یافت می شود و در زندگی روزمره برای ساخت بسیاری از اشیا و وسایل بکار می رود. مثلاً بر روی کابینت ها و پیشخوان، کفپوش، سنگ فرش، جدول، پله، نمای ساختمان و سنگ قبر و یادبود. به ویژه اگر ساکن شهر هستید می توانید مصارف مختلف سنگ را به راحتی در اطراف خود مشاهده کنید.

 

این نوع سنگ به دلیل آن که به وفور در طبیعت یافت می شود بسیار شناخته شده است.

در ایران در کوه های سهند، سبلان، رشته کوه الوند در غرب، شیرکوه یزد و جنوب خراسان و کوه تفتان سنگ گرانیت به وفور یافت می شود.

در مورد واژه گرانیت بایستی گفت که معانی مختلفی توسط افراد مختلف برای آن وجود دارد. در دوره های مقدماتی یک تعریف ساده بکار می رود. تعریف دقیق تر گرانیت در علم سنگ شناسی (زمین شناسان با تخصص مطالعه سنگ ها) مورداستفاده قرار می گیرد. بنابراین کلمه گرانیت اگر توسط فروشندگان سنگ های زینتی مورداستفاده باشد تعاریف مختلفی می تواند داشته باشد.

این تعاریف مختلف در مورد گرانیت می تواند مشکلاتی را در ارتباط با افراد باعث شود اما درصورتی که از هویت شخص مقابل خودتان که در مورد سنگ گرانیت صحبت می کند اطلاع داشته باشید خواهید توانست این کلمه را در جایگاه خود آن تفسیر کنید.

سنگ گرانیت

واژه گرانیت دارای سه کاربرد مرسوم به شرح زیر می باشد:

1. تعریف سنگ گرانیت در دوره های مقدماتی

سنگ گرانیت یک سنگ آذرین با رنگ روشن و دانه های درشت می باشد که مواد تشکیل دهنده آن عمدتاً شامل کوارتز و فلدسپار و به میزان کمتری کانی های میکا و آمفیبول است. این نوع تعریف به راحتی دانشجو را در بررسی ویژگی های ظاهری برای تشخیص آسان آن کمک می کند.

2. تعریف سنگ شناسی

گرانیت یک سنگ پلوتونیکی می باشد که در آن، در بین مواد تشکیل دهنده آن کوارتز 10 تا 50 درصد ترکیبات فلسیک و فدلسپار آلکالی 65 تا 90 درصد از کل فلدسپار آن را شامل می شود. بهره گیری از این تعریف به شناسایی کانی شناسی و توانایی های زمین شناسی کافی نیاز دارد.

سنگ هایی که بنابه تعریف دوره های مقدماتی گرانیت نامیده می شوند عمدتاً به وسیله سنگ شناسان گرانیت نامیده نمی شوند و به جای آن ممکن است که اسامی دیگری همچون گرانیت آلکالی، گرانودیوریت، پگماتیت یا اپلیت به آن بدهند. سنگ شناسان ممکن است که به این سنگ ها نام گرانیتوئید را اطلاق کنند نه گرانیت. بر اساس ترکیب کانی شناسی برای گرانیت تعاریف دیگری نیز وجود دارد.

3. تعریف تجاری

گرانیت به وسیله فروشندگان سنگ های تزئینی و ساختمانی به عنوان واژه ای برای ساخت پیشخوان، سنگ کف، نما، پله، جدول و سایر تولیدات بکار می رود.

سنگ گرانیت در صنعت بازرگانی به سنگ هایی اطلاق می شود که دانه های آن با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است و از سنگ مرمر سخت تر است. بر اساس این تعریف سنگ هایی همچون گابرو، پگماتیت، شیست، گنیس، سینیت، مونزونیت، آنورتوزیت، گرانودیوریت، دیاباز، دیوریت و سنگ های بسیار دیگر همگی گرانیت هستند.

موارد استفاده انواع سنگ گرانیت

استخراج گرانیت عمدتاً به صورت سنگ بنا (dimension stone) صورت می گیرد (عمل برش سنگ طبیعی به شکل بلوک هایی در طول، پهنا و ضخامت معینی صورت می گیرد). این سنگ به قدری محکم است که در برابر انواع بیشتر سایش ها مقاومت بالایی از خودش نشان می دهد و به اندازه ای که بتواند وزن قابل توجهی را تجمل کند، مستحکم است. این سنگ در برابر هوازدگی مقاوم بوده و امکان براق کردن آن با ساب زدن وجود دارد. این خصوصیات سنگ گرانیت را به یکی از پرطرفدارترین و مفیدترین سنگ ها مبدل ساخته است.

سنگ گرانیت به مدت هزاران سال کاربردهای داخلی و بیرونی فراوانی داشته است. سنگ گرانیت ساب خورده و برش خورده در مواردی همچون ساختمان سازی، پل ها، سنگ فرش ها، یادبود و پروژه های بسیار دیگری مورداستفاده قرار می گیرد. در محیط های داخلی قطعات و سنگ های گرانیت ساب خورده در ساخت پیشخوان، کفپوش، پله و سایر کاربردهای دکوراتیو مورد استفاده قرار می گیرد.

هزینه بالای مواد ساختمانی در بیشتر اوقات باعث کاهش محبوبیت آن ها می شود و سنگ گرانیت عمدتاً قیمتی بسیار بیشتر از موادی که توسط انسان ساخته می شوند دارد. هرچند که گرانیت اغلب به دلیل شهرت و شایستگی خود همواره مورد انتخاب قرار گرفته و با هدف زیباسازی و آراستگی در کار و دوام و کیفیت بالا بکار برده می شود.

سنگ گرانیت به عنوان سنگ شکسته (crushed stone) یا آگرگات مورد استفاده قرار می گیرد. گرانیت به این حالت یک ماده زمینه در مکان های ساختمانی، به عنوان آگرگات در ساخت جاده، سنگریزه ریل راه آهن، فونداسیون بوده و هرجایی که سنگ شکسته به عنوان پرکننده مفید است، بکار می رود.

جهت اطلاع از قیمت سنگ گرانیت و سنگ گرانیت نمای ساختمان , سنگ پله, سنگ کف ساختمان به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


تلگرام صنعت ساختمان وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت چشمی درب دیجیتال خرید و فروش زمین و ویلا در کرج موتورخانه اینستاگرام صنعت ساختمان

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit