عبارت:

ژئوتکستایل

مصالح ساختمانی جدید

ژئوتکستایل


با كمي دقت می‌توان متوجه شد كه ژئوتكستايل از دو جزء ژئو (Geo) به معناي با خاك پوشاندن و Textile به معناي پارچه تشكيل شده است و كل كلمه را می‌توان منسوج با قابليت پوشاندن خاك ترجمه كرد.

بر همین اساس ژئوتكستايل ها به‌عنوان محصولاتي كه در فونداسیون‌ها، زیر خاک روي صخره‌ها، هر سطح پوشيده از خاك و يا با هر هدف مشابه ديگر در علم مهندسي زمين و يا مواد مربوط به آن و در پروژه‌های ساختمان‌سازی، راه‌سازی و تثبيت خاک‌ها و يا صخره‌هاي ناپايدار مورداستفاده قرار می‌گیرند، شناخته می‌شوند. تزريق مواد لایه‌های كناري به داخل پي سنگریزه‌ای و پيامد كاهش استحكام در لايه سنگریزه‌ای عامل اصلي شكست جاده می‌باشد، زماني كه لايه سنگریزه‌ای روي لايه Subgrade واقع می‌شود.

ژئوتکستایل

اين محصولات يكسري منسوجات با قابليت عدم نفوذپذيري هستند كه توليد آن‌ها با استفاده از الياف پليمري، پلی‌پروپیلن و پلی‌استر و گاهي اوقات پلی‌اتیلن و پلي آميد صورت می‌گیرد.

اگر الياف ساخته‌شده از اين پليمرها با استفاده از ماشین‌های بافندگي و به شكل دو مجموعه نخ عمود برهم بافته شده باشد ژئوتكستايل بافته شده (Woven) و درصورتی‌که تصادفي و بدون نظم خاصي در مجاورت هم قرار گرفته شده باشد بافته نشده (Non woven) می‌باشند.

پالایه‌های دانه‌ای و تفکیک‌شده سنگریزه‌ای در زير سنگ‌چینی‌ها (Rip Rap) يا بلوک‌های بتن‌آرمه با ژئوتكستايل ها جايگزين می‌شوند و كاربرد آن‌ها در مواردي همچون کانال‌های زهكشي، سواحل، سیستم‌های حفاظتي و اسكله و سدهاي خاكي می‌باشد. درصورتی‌که فيلتر ژئوتكستايل وجود نداشته باشد، فرسايش ناشي از عمل موج و حركات آب، خاک‌هاي Subgrade در زير مجموعه سنگ‌ریزه‌ای يا لايه آرمه به وجود می‌آید. با تحليل لايه Subgrade مزيت آرمه يا مجموعه قلوه‌سنگ‌ها (Rip Rap) كاهش می‌یابد و تعميرات اساسي را ضروري می‌سازد. استفاده از ژئوتكستايل در جهت كنترل دائمي فرسايش مشابه زهكشي زيرزميني می‌باشد. بااین‌همه موارد استفاده كنترل فرسايش معمولاً به ژئوتكستايل هايي با ویژگی‌های استحكامي بالايي نياز هست. از مواد كاربردي اين نقش از ژئوتكستايل می‌توان به کانال‌های زهكش، سواحل، پل و سیستم‌های حفاظت از خوردگي سازه‌ها در اثر آب (آب خوردگي) اشاره كرد.

در صورت عدم وجود ژئوتكستايل فيلتري، مواد Subgrade زير پوشش سنگي (Rip Rap) يا بتن‌آرمه مورد فرسايش قرار می‌گیرند. تخريب و فرسايش Subgrade مزیت‌ها و عملكرد حفاظ سنگي يا آرمه را از بين می‌برد و نياز به تعمير اساسي و جايگزين پرهزينه می‌شود.

خصوصيات بکار بردن ژئوتكستايل ها

- امكان كنترل در كارخانه ازلحاظ كيفيت

- دوام بالا در برابر عوامل محيطي، بيولوژيكي و شيميايي مختلف

مزاياي اصلي استفاده از ژئوتكستايل ها

  1. نصب آسان و اجراي سريعي دارند
  2. امكان كاستن از حجم عمليات بهروش‌های سنتي وجود دارد
  3. به‌صرفه بودن ازنظر اقتصادي

ژئوتكستايل ها به‌واسطه دارا بودن كاربردهاي مختلف نقش‌های اصلي و برجسته زير را دارند:

1. جداسازي (Separation)

به‌عنوان لايه متخلخل داراي قابليت انعطاف نفوذپذيري بالايي داشته و دو نوع بافت خاك را از هم جدا می‌کنند كه اين امر باعث دست‌نخورده باقي ماندن صحت و كارايي هر دو مصالح می‌شود.

يكي از موارد استفاده مرسوم جداسازي بهره‌گیری از ژئوتكستايل به‌منظور ممانعت از فرورفتن مصالح درست دانه زير اساس در ساب گريد نرم و سست است.

2. تسليح

قابليت استفاده در بسترهاي با ظرفيت باربري كم همچون بسترهايي داراي خاك لجني، ماسه‌بادی و ...

3. زهكشي (Drainage)

لندفيل ها، پشت ديوار حائل، تونل، زیرخاک ریز جاده‌ها و بستر استادیوم‌های ورزشي چمن‌کاری شده

4. فيلتر كردن (Filtration)

ژئوتكستايل از قابليت عبور انتخابي آب و جلوگيري از نفوذ ریزدانه‌های بالادست به داخل حفره‌های زهكش برخوردار است. همانند ديوارهاي حائل و زیر سازه‌های كنترل فرسايشي (ريپ- ريپ)

5. حفاظت (Protection)

همانند لايه محافظ در زمان بکار بردن ژئوممبران در استخرهاي ذخيره آب كشاورزي، مترو و ساير موارد.

سيستم جمع كننده مايعات و گاز

كاربرد ژئوتكستايل هاي نبافته و بافته شده در مورد مايعات محلول و سیستم‌های جمع‌آوری گاز می‌باشد. اين محصولات باعث بالا رفتن كارايي سيستم در جهت دفن زباله‌ها و نيز براي طرح پاكيزه سازي آب زيرزمين می‌شوند. استفاده از ژئوتكستايل در جهت پاكيزه سازي محيط و كنترل ضايعات مشابه با انتخاب براي سیستم‌های زهكشي زيرزميني می‌باشد. لایه‌های نبافته با وزن بالا عموماً براي اين هدف مناسب هستند.

در خطوط انتقال نفت و گاز، براي كنترل نيروي شناور و ممانعت از حركت لوله به سمت بالا در زمان عبور سيال بايستي براي بالا بردن نيروي عمودي، يك سري اقداماتي انجام گيرد. اين اقدامات در گذشته با استفاده از وزنه‌های  بتني صورت می‌گرفت. ازاین‌رو درصورتی‌که از وزنه‌های بتني استفاده نشود، تنها نيروي مقابله‌کننده با حركت لوله به سمت بالا مصالح بالاي لوله هستند ولي در صورتي از سيستم یکپارچه خاك و ژئوتكستايل استفاده شود، امكان اعمال وزن كل خاك اطراف و روي لوله و ديوارهاي كانال بر سطح مقطع لوله به وجود می‌آید و به اين طريق می‌توان به وزن لازم و كافي براي مقابله با نيروي شناوري دست‌یافت.

نحوه عمل ژئوتكستايل

ژئوتكستايل به‌واسطه توزيع متناسب وزن خاك بر سطح لوله، توان كششي و عدم گسيختگي دوام لازم در مقابل نيروي شناوري را تأمین می‌کند. بعلاوه ژئوتكستايل آب‌های نفوذي را به كانال جذب می‌کند و با دارا بودن قابليت آب گذاري و عبور از سطح خود جريان آب را در محل تراشه حفرشده كنترل می‌کند.

هم اکنون شما هم می توانید در وب سایت صنعت ساختمان.آی آر آگهی خود را ثبت نمایید.

جهت اطلاع از قیمت ژئوتکستایل و ژئوتکستایل به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


موتورخانه خرید و فروش زمین و ویلا در کرج تلگرام صنعت ساختمان وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت چشمی درب دیجیتال اینستاگرام صنعت ساختمان

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit