عبارت:

درب ضد حریق

درب و پنجره

درب ضد حریق


درب ضد حریق چیست و کاربرد آن :

درب  ضد حریق به درب های اطلاق می شوند كه توانایی مقاومت كامل در برابر حرارت به مدت 1 الی 2 ساعت را دارند. این نوع  درب ها برای ممانعت از پیشروی حریق در فضاهای باز مناسب هستند. معمولاً چهارچوب درب ضد حریق جنس فولادی و روكش درب یك ورق از جنس فولاد با پوششی از رنگ تمام كوره ای می باشد.

درب ضد حریق

انواع  درب ضد حریق

  1. درب ضد حریق فلزی
  2. درب ضد حریق چوبی
  3. درب ضد حریق شیشه ای

در هر ساختمان بسته به استاندارد آتش نشانی درب ضد حریق می توان از هر كدام از این سه نوع استفاده كرد. نام گذاری این درب ها بر اساس جنس آن ها صورت گرفته است و بنابراین در مورد درب ضد حریق فلزی، این درب ساختاری فلزی دارد. تمام موارد بكار رفته در درب ضد حریق فلزی بایستی توسط آتش نشانی تائید شده باشد.

درب ضد حریق چوبی بایستی از چوب خشک ساخته شده باشد. بسته به نظر و صلاحدید خانه آتش نشانی نوع چوب بایستی تعیین شود، به این دلیل كه همه ساله استانداردهای آتش نشانی اصلاح می شود تا از این طریق امنیت ساكنان ساختمان بیشتر از پیش تأمین شود. در مورد ضخامت، درب ضد حریق چوبی بایستی ضخامت بیشتر از ۵٫۱ سانتی متر داشته باشند. این نوع درب های ضد حریق بایستی حتماً این ضخامت را برای اخذ تأییدیه پایان كار ساختمان و تأییدیه آتش نشانی دارا باشند. برای ساختمان های بیشتر از 23 متر معمولاً از درب ضد حریق استفاده می شود كه در واقع درب دود بند می باشد. ضخامت درب ضد حریق چوبی بیشتر از ۵٫۱ بوده و چوب خشك بدون هرگونه خطوط CNC  می باشد. البته امكان افزایش ضخامت درب ها و ایجاد برجستگی بر روی درب وجود دارد اما نباید هیچ كنده كاری بر روی درب ضد حریق چوبی انجام داد. اینكه نوع دستگیره درب ضد حریق از چه نوع باشد نیز اهمیت دارد. یراق درب ضد حریق چوبی به صورت ست های كامل در بازار وجود دارد و بسته به كیفیت و كشور سازنده امكان استفاده از برندهای مختلف وجود دارد. بسته به نظر ساختمان ساز امكان نصب درب ضد حریق چوبی بر روی چهارچوب فلزی نیز وجود دارد. چهارچوب چوبی درب ضد حریق چوبی فاقد رنگ می باشد كه در این مورد از چوب روس خشک شده استفاده می شود. در این حالت می توان چنین گفت كه جنس درب و چهارچوب آن مشابه همدیگر می باشد.

درب های ضد حریق با توجه به كاربردی كه دارند در چهار گروه مختلف دسته بندی می شوند:

  • درب های خروج اضطراری مخصوص برج های مسکونی، اداری و هتل
  • درب های بیمارستانی
  • درب های مخصوص خزانه و انبار
  • درب های مخصوص نیروگاه های برق

مشخصات فنی درب ضد حریق فلزی

1. جنس چهارچوب درب آهنی به شكل ورق آهنی 2 میلی متری و با قطر 12 سانتی متر می باشد

2. 2 عدد ورق آهنی در لنگه درب با ضخامت 1 میلی متری كه با توجه به نظر سفارش دهنده قابل افزایش می باشد

3. پشم سنگ تخته ای كه با قطر 5.5 سانتی متری با دانسیته 120 كیلوگرم بر مترمكعب داخل درب را پر می كند، به عنوان عایق حرارتی است كه قابلیت تحمل حرارت در دمای 800 درجه سانتی گراد را به مدت چهار ساعت دارد. به سفارش مشتری پشم سرامیک نیز به جای پشم سنگ تخته ای می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

4. درزگیر سیلیكون كه قابلیت منبسط شدن را دارد مابین لنگه و چهارچوب قرار گرفته كه در زمانی كه آتش سوزی اتفاق می افتد باعث پوشانده شدن كلیه درزها در بین چهارچوب و لنگه شده و از عبور دود و آتش به طرفین جلوگیری می كند.

5. 2 عدد ناودانی تقویت شده و به صورت قائم در داخل درب قرار داده شده است تا در زمان آتش سوزی استحكام لازم را داشته باشد و از تغییر شكل درب ممانعت به عمل آورد.

6. پس از این كه كلیه مراحل تولید و مونتاژ به پایان رسید، رنگ آمیزی درب ها با استفاده از پوشش رنگ الكترواستاتیك انجام می شود.

7. امكان استفاده از رنگ اپوکسی الکترواستاتیک نیز در صورتی كه مشتری سفارش دهد، وجود دارد.

8. دستگیره متحرک و قفل انتی پنیک یراق آلات را تشكیل می دهند.

9. به منظور استحكام بیشتر محل نصب قفل انتی پنیک و آرام بند با استفاده از ورق اضافی تقویت شده است.

10. تمامی اتصالات درب ها با استفاده از جوش آرگون انجام شده است.

11. طراحی چهارچوب درب ها به گونه ای هست كه به آن قابلیت نصب در مرحله دیوار چینی و اتمام کار (به وسیله جوش یا رول بویت بر روی ساب فریم) را نیز می دهد.

مشخصات فنی درب ضد حریق چوبی

1. در درب های تمام چوب از چوب روسی خشك شده استفاده شده است.

2. مونتاژ چوب ها به صورت كشویی انجام می گیرد.

3. ضخامت استاندارد برای درب های تمام چوب 5 سانتی متر است.

4. چهارچوب هایی كه در درب های ضد حریق چوبی استفاده می شوند از جنس فلز یا چوبی می باشند.

 

جهت اطلاع از قیمت درب ضد حریق و درب ضد حریق,درب ضد حریق شیشه ای,درب ضد حریق چوبی,مشخصات فنی درب ضد حریق چوبی و فلزی به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


خرید و فروش زمین و ویلا در کرج چشمی درب دیجیتال تلگرام صنعت ساختمان وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت اینستاگرام صنعت ساختمان موتورخانه

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit