عبارت:

الیاف بتن

افزودنی های بتن

الیاف بتن


كامپوزيت به‌عنوان يك تكنولوژي جديد در صنعت ساخت‌وساز براي ساخت اين نوع بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. افزودنی‌های بتن و الياف تقویت‌کننده نمونه‌ای از موادي هستند كه اخیراً درزمینهٔ ساخت‌وساز جايگاه خاصي را به خود اختصاص داده‌اند. اين مواد خواص بتن همچون مقاومت را بهبود می‌بخشند و گاهي نيز به‌واسطه كاهش وزن بتن، مصالح بسيار سبكي براي مهندسين به شمار می‌روند. نوع جديدي از اين بتن از سال 1960 ميلادي به عرصه صنعتي وارد شد.

الیاف بتن

در اين راه اين نوع بتن جدا از هم با توزيع تصادفي به‌عنوان فاز جديدي علاوه بر فازهاي بتن معمولي استفاده شده است.  بتن اليافي در مقايسه با بتن معمولي مقاومت كششي و برشي بالاتري دارد. ضخامت نهايي بتن اليافي به‌جز كفايت در مقابل بارهاي استاتيكي و ديناميكي از ضريب اطمينان بسيار بالايي در اجرا برخوردار است. در سازه‌های زيرزميني كه با آب و رطوبت و خوردگي بيشتري برخورد می‌کنند اهميت بيشتري دارد. همچنين بتن‌های اليافي داراي خصوصيات جذب انرژي مناسب هستند بر همين اساس در مقابل بارهاي ديناميكي همچون زلزله، و ضربه عملكرد بسيار بهتري از خود نشان می‌دهند. استفاده از بتن غيرمسلح به علت تردي آن به‌غیراز سازه‌های وزني عملاً كاربرد زيادي ندارد. اين نقص اصلي بتن عملاً با مسلح كردن آن به‌وسیله ميلگردهاي فولادي يا آرماتور قابل تصحيح و برطرف كردن هست. اما با توجه به اينكه آرماتور به‌تنهایی تنها بخش كوچكي از مقطع می‌باشد تصور اينكه مقطع بتن يك مقطع ايزوتروپ و هموژن است چندان صحيح نخواهد بود. در طي چند دهه اخير در جهت ايجاد شرايط ايزوتروپي و نيز كاستن از ضعف شكنندگي و تردي جسم بتن تا حد امكان رشته‌های نازك و نسبتاً طويل كه در تمام حجم بتن به‌صورت يكنواخت و در هم پراكنده می‌شوند، مورداستفاده قرار می‌گیرد. استفاده ازاین‌گونه رشته‌ها يا الياف در بتن و در حالت كلي در ملات هاي سيماني كه بكار گرفته می‌شود، می‌تواند الياف شیشه‌ای، پلی‌اتیلنی، فولادي، آزبست و يا نايلوني باشد.

پيشينه الياف

در گذشته الياف براي تقويت ملات هاي ترد و شكننده مورداستفاده قرار می‌گرفتند. در اين ميان شناخته‌شده‌ترین و پرطرفدارترین آن كاه می‌باشد كه به دليل هزينه كم در دسترس بوده و در حال حاضر نيز به‌راحتی يافت می‌شود. از اين نوع الياف در جهت تقويت آجرهاي خشتي و ملات کاه‌گل در اندودها براي جلوگيري از ترک‌خوردگی بعد از خشك شدن، استفاده شده و اكنون نيز به‌عنوان ارزان‌ترین نوع ملات در روستاهاي كشور محسوب می‌شود. كاه و مخصوصاً موي دم اسب و يا بز از زمان‌های دور در بناهاي قديمي ايراني همچون گنبدها مورداستفاده قرار گرفته است. اين امر بصيرت و آگاهي صاحبان فن را در ارتباط با الياف نشان می‌دهد. استفاده از الياف فولادي از اواسط قرن بيست شروع‌شده و اطلاعات دقيقي در مورد تاريخ دقيق آن موجود نمی‌باشد اما اشخاص مختلفي با روش‌های گوناگوني همچون استفاده از تکه‌های سيم يا بریده‌های فلز در داخل بتن، افتخار اين روش را به نام خود ثبت کرده‌اند.

دسته‌بندی كاربردي

 1. داراي الياف كم به‌منظور كاستن از ميزان جمع شدگي در بتن (1%<حجم الياف)
 2. داراي الياف متوسط يا بتن اليافي معمولي براي اصلاح خواص سازه‌ای همچون برش، عرض ترك و رفتار خمشي (عمدتاً در كف صنعتي مورداستفاده قرار می‌گیرند)
 3. داراي توانايي بالا به‌عنوان نسل پيشرفته

نوع سوم خود در چندين گروه قرار می‌گیرد كه عبارت‌اند از:

 • بر اساس مصالح شيميايي
 • بتن‌های حريره اليافي
 • مواد مركب مهندسي بر اساس مصالح سيماني (بتن‌های اليافي فرم پذير)

مزیت‌های اين نوع بتن

اين نوع بتن در مقايسه با بتن معمولي داراي مزايايي می‌باشد كه در ادامه اشاره می‌شود:

 • پايداري در برابر تورق، ساييدگي و هوازدگي سطح
 • پايداري بالا در برابر تنش‌های خستگي
 • دوام بسيار بالا در برابر ضربه
 • داراي قابليت كششي خوب (ظرفيت بالاي كرنش)
 • داراي قابليت باربري بالا بعد زا ترك خوردن
 • داراي مقاومت كششي، خمشي و برشي بالا
 • تحمل بسيار بالا
 • اين مصالح در مقايسه با بتن معمولي بارهاي كششي را در تنش‌ها و کرنش‌های كششي بالا می‌توانند تحمل كنند و قابليت استفاده از آن‌ها در طراحي وجود دارد.
 • در مورد اين مواد، ترک‌ها به‌صورت ترک‌هاي متعدد ظاهر می‌شوند بجای اينكه به شكل متمركز باشند. اين رفتار اثرات بالايي در شکل‌پذیری اعضا و مهم‌تر از آن در پاياني سازه‌های بتني دارد.
 • با تكيه بر ظرفيت كرنش پذيري اين مصالح در فشار امكان كاستن از ميزان آرماتورهاي محصورکننده در نواحي فشاري وجود دارد.
 • امكان حذف آرماتورهاي برشي در اين بتن‌ها با توجه به مقاومت برشي آن‌ها و رفتار آن‌ها وجود دارد.
 • از مزیت‌های ديگر استفاده از اين مواد فرم پذيري در اعضاي لرزه بر، بالا رفتن ميزان تغيير شکل‌های غير الاستيك، عدم كاهش مقاومت و حفظ يكپارچگي در اين تغيير فرم‌ها می‌باشد كه باعث دستيابي به رفتار آسيب مدار می‌شود.
 • اين مواد قابليت بالايي در استفاده از آن‌ها در المان‌های جاذب انرژي به‌عنوان كنترل غيرفعال در بهسازي لرزه‌ای ساختمان دارند.
 • مزيت ديگر اينكه بتن اليافي ظرفيت كاري بالايي دارد. در اين نوشته منظور از ظرفيت كاري ظرفيت يك جسم براي تبديل كار خارجي به 1. انرژي كرنشي ذخیره‌شده تغییرپذیر و 2. كار داخلي با ايجاد ترک‌های جديد با آزاد شدن و تغيير در فرم الياف و يا توليد حرارت می‌باشد.

هم اکنون شما هم می توانید در وب سایت صنعت ساختمان.آی آر آگهی خود را ثبت نمایید.

  جهت اطلاع از قیمت الیاف بتن و بتن الیافی , بتن الیافی فولادی , الیاف پلی پروپیلن به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

  بهترین برندهای صنعت ساختمان


  وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت موتورخانه اینستاگرام صنعت ساختمان چشمی درب دیجیتال خرید و فروش زمین و ویلا در کرج تلگرام صنعت ساختمان

  سایتهای مرتبط


  بانک جامع نمایشگاهی ایران
  logo-samandehi

  counter customizable free hit