عبارت:

کف کاذب

کفپوش

کف کاذب


کف كاذب:

به يك محصول اطلاق مي شود كه ازنظر محل قرارگيري در مقابل سقف كاذب قرار می‌گیرد و به كفي گفته مي شود كه كف اصلي طبقات ساختماني نيست. كف كاذب با هدف افزايش ارتفاع محل رفت و آمد با استفاده از پایه‌هایي بر روي كف اصلي سازه قرار داده مي شود.

کف کاذب

اصطلاح اصلي ترجمه‌شده براي اين كالا درواقع "كف بلند شده " است. علت اين نام‌گذاری به خاطر كاربرد آن در مکان‌هایی است كه حجم زيادي از کابل‌ها و تاسیسات استفاده شده و كف كاذب آن را می‌پوشاند. از اين اماكن می‌توان به اتاق‌های كنترل و فرمان، مراكز كامپيوترهاي سرور، پست‌های برق و مخابرات، برج‌های كنترل، اتاق‌های قرنطينه، گلخانه‌های مكانيزه و غيره اشاره كرد. اخیراً نيز انواع ویژه‌ای از اين كف كاذب در جهت گرمايش از كف، انتقال آب‌های سطحي و كاستن از رطوبت و نيز در جهت كاهش وزن ساختمان‌ها متداول شده‌اند.

كف كاذب ابعاد و اندازه‌های مختلفي می‌توانند داشته باشند ولي معمولاً داراي ابعاد 40×40، 40×60، 50×50، 60×60، 80×80 و 120×60 مي باشند.اجزاء سازنده در كف كاذب

اجزاء كلي كف كاذب را می‌توان به تايل يا كفه، پايه، رابط يا استرينگر تقسيم كرد. نوع كف كاذب نوع مواد شرکت‌کننده در ساخت آن را تعيين می‌کند.

دسته‌بندی كف كاذب ازنظر كاربرد:

1. كف كاذب براي پوشاندن تاسیسات

2. كف كاذب براي انتقال آب‌های سطحي، خاك و ماسه

3. كف كاذب براي نصب گرمايش كف و كاستن از رطوبت

4. كف كاذب براي كاهش وزن ساختمان

هرکدام از موارد بالا در ذيل توضيح داده مي شود:

1. استفاده از كف كاذب به‌منظور نصب تاسیسات

كاربرد اين نوع كف ها عموماً در مکان‌هایی چون سالن‌های صنعتي و مراكز کامپیوتری و مخابراتي است. اين كف ها پوششي مناسب براي کابل‌هاي برق و شبكه كامپيوتر در اين مکان‌ها ايجاد می‌کنند و به‌عنوان كف كاذبي كه پيوسته از جاي خود جابجا مي شوند مورداستفاده قرار می‌گیرند. سطح تمامي كف كاذب در اين دسته از فپوش هاي خاص كه از جنس PVC يا لئونوم، مكالئوم، فرميكا HPL و سنگ مصنوعي هستند، پوشانده شده است.

ازجمله ویژگی‌های اين دسته از كف كاذب می‌توان به موارد زير اشاره كرد:

الف) توانايي تحمل به مدت يك ساعت در مقابل آتش‌سوزی بدون اينكه ريزشي داشته باشد يا اينكه دود و گازهاي سمي و خفه کننده توليد كند.

ب) داراي دوام و پايداري بالا در برابر بارهاي ديناميك متمركز و غلطش تقریباً یک‌تن بر هر تايل

ج) داراي دوام و پايداري در برابر بارهاي استاتيك حداقل با ضريب طراحي 2

د) داراي خاصيت ضد الكتريسيته ساكن و مناسب براي مراكز كامپيوتري

مواد سازنده اين نوع كف ها معمولاً از فلز و يا چوب و سنگ محافظت‌شده با استفاده از فلزات هست.

از انواع متداول براي اين كف ها می‌توان به انواع آلومينيومي اشاره كرد كه در برخي اماكن به خاطر مسائل مربوط به هزينه از انواع فولادي و چوبي هم استفاده مي شود.

2. كف كاذب براي انتقال آب‌های سطحي، خاك و ماسه

نوع شبکه‌ای يا درزدار كف كاذب هستند. موارد كاربرد آن‌ها در سالن‌های مواد شيميايي، آزمایشگاه‌ها، آبکاری‌ها و كارخانه جات توليد دارو و غذا و حتي دور استخرهاي ورزشي و مکان‌هاي عمومي ورزشي و مناطق شن خيز و باران‌خیز می‌باشد. ساختار تمامي اين كف هاي كاذب از تايل هاي پلاستيكي يا فولاد زنگ نزن بوده و داراي پایه‌های فولاد و آلومينيومي يا پلاستيكي هستند و عمدتاً در کارخانه‌ها و يا محیط‌های باز به‌عنوان كف كاذب ثابت استفاده مي شوند.

ویژگی‌های مهم کف کاذب را می‌توان به اين شكل ذكر كرد:

الف) دوام بالا در برابر شرايط موجود در فضاهاي باز و امكان نصب شدن در سطوح سيماني

ب) دوام بالا در برابر اشعه ماوراءبنفش

ج) دوام بالا در برابر پيري (فرسودگي مواد)

د) دوام بالا در برابر اسيدها و بازها

ه) دوام بسيار بالا در برابر رطوبت

3. كف كاذب براي نصب گرمايش كف و كاستن از رطوبت

در مناطق سردسير خصوصاً مناطق با رطوبت بالا لوله‌کشی آب گرم از سطح زير كف صورت می‌گیرد تا يك سيستم گرمايشي كاراتر و پربازده به وجود بيايد. در اين حالت با استفاده از لوله‌های رسانا مانند لوله مسي انرژي گرمائي به كف كاذب انتقال داده مي شود.

كف كاذب در اين دسته عموماً پایه‌های بسيار كوتاه و تايل هاي نازك دارند كه اين ويژگي براي بارهاي سنگين مطلوب نيست ولي ازنظر انتقال حرارت بسيار مناسب هست. اين دسته از كف كاذب معمولاً ثابت بوده و امكان جابجايي آسان تايل ها در آن‌ها پس از نصب وجود ندارد. از خصوصيات مهم اين كف كاذب می‌توان به موارد زير اشاره كرد:

الف) جنس سطح تمامي اين كف ها از پاركت ، HPL ، سراميك ، کفپوش‌چوب پنبه ای و غيره است.

ب) اين كف ها همانند پيچ و مهره با هم اتصال دارند

ج) تا حد قابل قبولي عايق صوتي هستند

د) تا حد قابل قبولي در مقابل رطوبت و شوینده‌های خانگي مقاوم‌اند.

ه) در برابر حشرات موذي مقاوم‌اند

و) اساساً در خانه‌های با جنس چوب و خانه‌های پیش‌ساخته كاربرد دارند.

 

 

کف کاذب چیست؟

به کفی اطلاق می گردد که کف اصلی سازه ساختمانی نیست و برای افزایش ارتفاع محل تردد به کمک پایه هائی بر کف اصلی طبقات نصب میشود.

اجزاء کف کاذب :

کف کاذب از کفه ، پایه ، رابط یا استرینگر تشکیل می شوند.

انواع کف کاذب :

1- کف کاذب مخصوص پوشاندن تأسیسات : عموما در مراکز کامپیوتری و مخابراتی بکار می روند و هدف  آن ایجاد یک پوشش مناسب برای کابلهای برق و شبکه کامپیوتر می باشد.
2- کف کاذب مخصوص انتقال آبهای سطحی ، خاک و ماسه : عموما مشبک و یا درزدار می باشند.و در سالنهای مواد شیمیائی و     آزمایشگاه ها  وکارخانه جات داروئی و غذایی و... نصب میشود.
3- کف کاذب مخصوص جهت نصب گرمایش کف و کاهش رطوبت : در کشورهای سردسیر به خصوص در مناطق مرطوب جهت ایجاد یک سیستم گرمایش مطلوب نصب میشود.
4- کف کاذب مخصوص سبک سازی ساختمان :  قابل نصب در غرفه های نمایشگاهی و سطوح ناصاف و ناهمواراست.

عموما با استفاده از چسب بتن مستقیماً روی سقفهای بتنی نصب می شوند و نیازی به زیرسازی ندارد.

جهت اطلاع از قیمت کف کاذب و کف کاذب آلومینیومی و کف کاذب فولادی به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


خرید و فروش زمین و ویلا در کرج چشمی درب دیجیتال تلگرام صنعت ساختمان موتورخانه وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت اینستاگرام صنعت ساختمان

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit