عبارت:

پله برقی

آسانسور و بالابر

پله برقی


پله برقي راه پله سياري هست كه عمل انتقال مسافر را به بالا و پايين انجام مي دهد. اين وسيله در كل دنيا و در مكان‌هاي فاقد آسانسور قابل استفاده است. اين مكان‌ها مي تواند مراکز خرید، فرودگاه ها ، مراكز تجاري و ... باشد. پله برقی‌ها براي جابجايي افراد ظرفيت زيادي دارند. از آن‌ها جهت هدايت مردم به مكآن‌هاي خاص كه مدنظر كارفرماست مي توان استفاده كرد. نوع سرپوشيده آن نيز براي بيرون از فضاهاي بسته وجود دارد. پله برقي و پیاده رو متحرک نيروي لازم براي حركت را از موتورهايي كه سرعت يكنواختي (۰٫۳ تا ۰٫۶ متر بر ثانیه) را ايجاد مي كنند به دست مي آورند. حداكثر زاويه نصب پله برقي براي ارتفاع 18 متر نسبت به افق 30 درجه در نظر گرفته مي شود. 


فردي به نام چارلز دی سیبرگ، از کارمندان شرکت آسانسور اوتیس مخترع پله برقي بوده است. وي كلمه پله برقي را ابداع نمود كه تركيبي از دو كلمه ESCALA   (در لاتین به معنای پله‌ها) و ELEVATOR (به معنای آسانسور) مي باشد. با اينكه پیشرفت‌های زيادي در جهت تكميل اين اختراع از ابتداي تولد تا به امروز صورت گرفته، طراحي اي كه سيبرگ انجام داد هنوز هم پايه و اساس ساخت پله برقي محسوب مي شود. اين دستگاه را دو پلتفرم بالا و پايين تشكيل مي دهد كه با استفاده از يك خرپا به هم متصل‌اند. خرپا دو چرخ محرك دارد كه تعدادي پله تاشو را به شكل يك حلقه به حركت در می‌آورند. خرپا همچنين حفاظ و دو نوار دستگيره دارد كه سرعت هماهنگ با سرعت حركت پله‌ها دارد.

پلتفرم بالا و پايين
اين دو پلتفرم، محل جايگيري ، قسمت‌های منحنی حفاظ، موتور، گیربکس و پله‌ها هستند.  پلتفرم بالا موتور محرک و تجهیزات مربوطه و گیربکس اصلی را شامل مي شود. چرخ‌ها و تجهیزات لازم جهت بازگشت پله به مبدأ در  پلتفرم پائینی جاي گرفته‌اند.  . این دو بخش همچنین باعث استحكام بالا و پائین خرپا مي شوند. یک سینی و یک صفحه شانه ای نيز در پلتفرم‌ها وجود دارد. سيني مذكور براي ايستادن مسافرين پيش از سوار شدن به پله‌هاست. اين سيني به شكلي تعبيه مي شود كه متخصصان نصب و تعمير به آن دسترسي دارند. صفحه شانه اي قسمت مابين پلتفرم و پله های متحرک است. وجه تسميه آن به خاطر شانه‌هایی است كه در لبه‌های رو به پله آن وجود درد.  
خرپا يك قسمت فلزي و ميان تهی است كه باعث اتصال پايين و بالاي پله برقي به هم مي شود. اين سازه از دو قسمت تشكيل شده كه از طريق مهارهاي مياني از قسمت پايين تا بالا محكم شده‌اند. دو بخش انتهايي خرپا به پلتفرم‌های پائین و بالا اتصال دارند و اين پلتفرم‌ها به‌واسطه بست هايي فولادي و يا با استفاده از بتن ريزي به طبقات اتصال پيدا مي كنند. خرپا همچنين حفاظ ها در قسمت پايين و بالا را به هم متصل مي كند.

هدايت کننده‌ها

هدایت‌کننده‌ها تشکیل‌دهنده يك سيستم هدايتگر در داخل خرپا هستند كه باعث حفظ زنجير پله‌ها در مسيرهاي خود می‌شوند و از اين طريق حركت مداوم و پيوسته پله‌ها در يك مسير حلقوي را تضمين می‌کنند. در اين سيستم دوچرخ هدایت‌کننده تعبیه‌شده است. يكي از این‌ها با نام چرخ پله براي چرخ‌های قسمت جلوئي پله‌ها و دومي با نام چرخ كشنده براي چرخ‌های عقبي پله‌ها. موقعيت نسبي اين چرخ‌ها عامل قرارگيري پله‌ها در طول مسير خرپا پس از خروج از صفحه شانه پائین  به‌صورت یک راه پله است. در طول مسير خرپا، اين چرخ‌ها بيشترين فاصله را از هم دارند كه باعث ايجاد زاويه 90 درجه‌ای بين پله‌ها می‌شود. اين چرخ‌ها در قسمت پايين و بالاي مسير به هم نزديك می‌شوند و چرخ‌های جلو و عقبي پله‌ها در يك امتداد قرار می‌گیرند. اين وضعيت باعث می‌شود كه پله‌ها به شكل صفحات تخت در مجاورت هم قرار گيرند. بنابراين به سهولت قادرند بعد از حركت در يك مسير حلقوي به مبدأ بازگردند. هدایت‌گرها باعث عبور پله‌ها از مسير زير خرپا می‌شوند تا مجدداً به ابتداي مسير برسند. در اين حالت  چرخ‌های هدایت‌گر  از هم فاصله گرفته و سطح پله‌ها مجدداً به‌صورت يك پله با زاويه 90 درجه درمی‌آید. اين سيكل حركتي بارها تكرار می‌شود.

پله‌ها:
خود پله‌ها جامدند و به شكل یک‌تکه و در طي عملياتي بنام دايكاست از جنس آلومینیوم توليد می‌شوند. ممكن است با كشيدن يك روكش لاستيكي بر روي آن‌ها از لغزش مسافرين تا حد امکان جلوگيري شود. همچنين احتمال دارد كه يك خط نشانگر به رنگ زرد براي مشخص كردن لبه‌های پله اضافه شود. تعبيه لبه‌های ديواره و كف پله به‌صورت عاج دار هست كه با عاج‌های صفحه شانه‌ای در بالا و پائین پلتفرم جفت می‌شوند. اتصال پله‌ها توسط يك زنجير فلزي صورت می‌گیرد.  

آينده صنعت پله‌برقی

در سال‌های اخير در امر توليد پله‌ برقی نوآوری‌های متنوعي شكل گرفته است. از جمله پله‌برقی مارپيچي و یا پله‌برقی ويلچربر كه این‌ها هم‌زمان با پيشرفت صنعت و تغيير تقاضاي بازار صورت گرفته و تداوم خواهد يافت.

پله برقی


پله برقی گونه‌ای نقاله جابجایی است که برای جابجا کردن افراد به‌کار می‌رود. پله برقی ازپله‌های به‌هم‌پیوسته‌ای تشکیل شده که به حالت افقی می‌مانند و برای بالا و پایین بردن افراد استفاده می‌شود.پله برقی یک چرخه تکرارشونده از پله‌های در گردش است، که در آن پله‌های بازگشتی در زیر پله‌های بالایی پنهان شده‌اند. وزن پله‌های پنهان با وزن پله‌های آشکار موازنه و برابری می‌کند، بنابراین موتور پله برقی بایستی تنها وزن افراد روی پله برقی را (که در حال بالا یا پایین رفتن هستند) تحمل کند.پله های برقی از نظر کاربردی به ۳دسته semi out door -indoor- out door تقسیم میگردد که به ترتیب در محیط آزاد(بیرون از ساختمان) ، محیط بسته(داخل ساختمان) و نیمه بسته(پل های عابر پیاده) استفاده می گردند.پله های مکانهای عمومی به صورت heavy duty طراحی می گردد که همان پله های معمولی تقویت شده میباشند که برای کار در شرایط دشوار طراحی می گردند. پله های برقی معمولا در دو زاویه ۳۰و ۳۵ درجه طراحی میگردند البته در مکانهای مسطح ۰ تا ۱۲ درجه هم تولید میگردد که به آنها راهروی متحرک یا auto walk می گویند. مزایای زیادی برای پله‌های برقی می‌توان برشمرد. با وجود اشغال فضایی تقریبا همسان با پلکان معمولی، یک پله برقی می‌تواند شمار زیادی از افراد را جابجا کند. در صورت رعایت قانون باز گذاشتن سمت چپ برای راه‌روندگان در پله برقی ، این پله‌ها می‌توانند جابجایی بسیار سریع افراد را میسر کنند. قیمت پله های برقی نسبت به ارتفاع کف تا کف جابجایی تعیین می گردد.آمارها نشان می‌دهد که در ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۰۴ تعداد ۳۰ هزار پله برقی وجود داشت و در آن کشور هر ساله ۹۰ میلیارد جابجایی افراد بر روی این پله‌ها انجام می‌گیرد.

 

جهت اطلاع از قیمت پله برقی و پله برقی خانگی , قطعات پله برقی به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


اینستاگرام صنعت ساختمان وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت تلگرام صنعت ساختمان موتورخانه چشمی درب دیجیتال خرید و فروش زمین و ویلا در کرج

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit