عبارت:
طراحی سایت دستگاه رسوبزدا با امواج رادیویی چشمی دیجیتال چشمی درب دیجیتال چشمی دیجیتالی درب قیمت چشمی دیجیتال درب خرید چشمی دیجیتال شینگل سقف شیبدار
نماشویی,پیچ و رولپلاک سنگ نما بدون داربست اعطای نمایندگی تجهیزات آشپزخانه موتور خانه موتورخانه نصب موتور خانه تعمیر موتورخانه

آسانسور خانگی

آسانسور

آسانسور خانگی

آسانسور چیست ؟ آسانسور و یا بالابر ها به‌منظور انتقال افراد و بارها به طبقات بالاتر استفاده می‌شود و معمولاً حرکات آن‌ها به‌صورت عمودی حول محور Y هست.

آسانسور ها امروزه در صنعت ساختمان بسیار رایج شده است و طبق آئین نامه مقررات ملی ساختمان جمهوری اسلامی ایران، ساختمان های بالای 6 طبقه باید از آسانسور استفاده نمایند. استفاده از آسانسورها در ساختمان دارای ضوابط خاصی هست. ابتدا باید متناسب با جمعیت و نوع کاربری ساختمان آسانسورها انتخاب گردند

مثلاً استفاده از آسانسور های که محیط درون آن به‌صورت مربع می‌باشد برای بیمارستان‌ها مناسب نمی‌باشد، چرا که باید با توجه به طول تخت خواب بیمار آسانسور نیز با همان طول انتخاب شود. در مکان‌های عمومی همانند سازمان‌ها و بازارچه‌ها ، هتل‌ها و مناطق دیگری که آسانسور در آن کاربرد دارد، باید آسانسور با ظرفیت باربری بالایی استفاده شود. در ادامه استاندارد هر یک از این آسانسورها توضیح داده خواهد شد.

آسانسور

بالابر ها معمولاً فرق چندانی با آسانسور ندارند و به‌طورکلی هر دو یک کار را انجام می‌دهند. البته بالابرها بیشتر برای حمل اجسام به کار برده می‌شود. معمولاً بالابرها دارای ظرفیت باربری بالای بوده و معمولاً بدون دیواره می‌باشد. ازجمله بالابرهای که می‌توان معرفی کرد بالابرهای موجود در ساختمان در حال ساخت می‌باشد. همچنین به‌منظور انتقال اجسام سنگین همانند موتور و یا ماشین به بالا و یا زیرزمین یک ساختمان نیز از بالابر استفاده می‌شود.

اجزای آسانسور :

آسانسورها از اجزای مختلفی ساخته‌ شده‌اند که ازجمله می‌توان به:
 1. درب آسانسور
 2. کابین آسانسور
 3. تابلو فرمان آسانسور
 4. پنل شاسی و نمایشگر آسانسور
 5. ماشین‌ آلات آسانسور
 6. انواع قطعات آسانسور

محل ساخت آسانسور در ساختمان:

درگذشته آسانسورها را در چشم پله می‌ساختند که بعد از تحقیقات انجام‌شده به نظر می‌رسد این مکان به‌هیچ‌عنوان مناسب نبوده و در آئین‌نامه ساختمانی نیز این مورد تصحیح گشته است. یکی از دلایلی که معمولاً آسانسورها را نباید در چشم پله ساخت به خاطر احتمال آتش سوزی در راه‌ پله می‌باشد که باعث می‌شود این محل به‌ عنوان یک مکان نا امن در هنگام آتش‌سوزی مبدل گردد؛ اما مکان مناسب برای قرار دادن آسانسور امروز در کنار خط شروع راه‌پله و یا مکان نزدیک به راه‌ پله می‌باشد. این کار علاوه بر اینکه باعث رفت‌ و آمد راحت برای افراد می‌شود. باعث کاهش حجم محصور توسط آسانسور نیز می‌گردد.

استانداردهای آسانسور:

به‌طور کلی آسانسورها نیز دارای استانداردهای بین‌المللی می‌باشند. این استانداردها باید در تمامی آسانسورها رعایت شود تا از اتفاقات و حوادث غیرمترقبه جلوگیری گردد.

 1. همواره ظرفیت آسانسورها باید 25 درصد بیشتر از آنچه که استاندارد هست در نظر گرفته شود.
 2. در مکان مختلف با کاربری‌های مختلف آسانسورهای مناسب استفاده شود.
 3. موتور آسانسور مجهز به فن باشد.
 4. اتصالات سیم بکسل آسانسور از مواد عالی و در جه 1 باشد.
 5. دارا بودن استاپ و استوپ نرم و بدون داشتن شیب منحنی.
 6. سرعت آسانسور متر بر ثانیه از قبل تعیین‌شده باشد.
 7. دارای زنگ خطر باشد.
 8. هواکش درون آسانسور تهویه شده باشد.
 9. دارای تابلوی نمایش طبقات از داخل و خارج باشد.
 10. دارای ضربه‌گیر در کف آسانسور باشد. این مورد بسیار مهم و درصورتی‌که آسانسور سقوط نماید، می‌تواند باعث نجات جان افراد درون آسانسور گردد.

مواردی دیگری نیز می‌باشد که ما به همین تعداد بسنده می‌کنیم.

درب‌ آسانسور :

معمولاً آسانسور ها دو نوع درب دارند ، مورد اول درب خود آسانسور می‌باشد که به‌صورت خودکار عمل می‌نماید و با حرکت آسانسور این درب نیز حرکت می‌نماید و مورد دوم درب ورودی ثابت می‌باشد که این نوع درب آسانسور تابع محیط بوده و رابطه‌ی مستقیمی با دکوراسیون دیواری محیط پیرامون دارد.

همچنین درب آسانسورها در مکان‌های مختلف با نوع کاربری‌های متفاوت می‌تواند شکل و گونه‌ای دیگر باشد. درب‌های که درون ساختمان‌ها و هتل‌ها برای آسانسورها معمولاً استفاده می‌شود، درب‌های کاملاً زیبا و دارای دیزاینی هماهنگ با محیط می‌باشد.

از انواع درب‌های آسانسور می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 1. درب لولایی
 2. درب‌های تمام خودکار سانترال
 3. درب‌های نیمه خودکار تلسکوپی
 4. درب‌های تمام خودکار تلسکوپی

جمع بندی مطالب در مورد آسانسور

امروزه با افزایش یافتن ارتفاع ساختمان‌ها استفاده از آسانسور نیز بسیار رواج پیداکرده است و این بدان معنا می‌باشد که صنعت آسانسور همواره در حال پیشرفت می‌باشد. به گونه ای می توان گفت که در ساختمان های با ارتفاع چند صد متری امروزی بدون وجود آسانسور امکان تردد در ساختمان امکان پذیر نمی باشد و این امر حتما با توجه به استاندارد های ساخت آسانسور باید مورد توجه واقع شود.


با افزایش رشد جمعیت صنعت ساختمان سازی هر روزه ارتقاء پیدا می نماید و همچنین با کاهش تحرک افراد وجود آسانسور در ساختمان به یک عضو دائمی و مورد نیاز مبدل گردیده است و امروزه در ساختمان ها وجود آسانسور به عنوان یک امتیاز تلقی می شود.

لینکهای مرتبط با آسانسور :

جهت اطلاع از قیمت آسانسور خانگی و آسانسور خانگی کوچک به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


چوب او اس بی- تخته osb - وارد کننده چوب osb - ورق او اس بی وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت خرید و فروش زمین و ویلا در کرج

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit