عبارت:

سقف کاذب دامپا

سقف کاذب

سقف کاذب دامپا


سقف کاذب دامپا چیست ؟

زمانی که هدف پوشش سقف داخلی با یک پوشش دهنده باشد می توان از ورق دامپا برای نیل به این هدف استفاده کرد. در واقع دامپا که در زمان های گذشته با نام لمبه مشهور بوده است، به عنوان وسیله ای خاص در جهت پوشش سقف کاذب و سازه شیروانی مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این امکان استفاده از دامپا برای پوشش قسمت های از جلو شیروانی و دیواره های  کانکس نیز وجود دارد. دامپا بسته به نوع استفاده از آن و نیز با توجه به سازه مورد نظر برای شیروانی به دو حالت کلی جوشی و یا پرچی قابلیت اتصال دارد. بر همین اساس ضخامت های مختلفی برای آن در نظر گرفته می شود.

دامپا


دامپا با عناوین دیگری همچون لمبه یا دمپا یا پوشش داخلی سقف نیز شناخته می شود و معمولاً با استفاده از گرد برها که در سقف نصب می شوند، در آن ها مکان مورد نظر برای نصب لامپ هالوژن آماده می شود.

ورق دامپا (ورق لمبه سابق!) یکی از فرمینگ های مرسوم و با زیبایی خاص از ورق روغنی، گالوانیزه، گالوانیزه رنگی یا آلومینیومی می باشد که همان طور که در بالا نیز اشاره شد در جهت پوشش داخلی سقف ساختمان و یا دیوار می توان از آن استفاده نمود.

در حالت کلی و به صورت معمول از دامپا در ضخامت های 4 تا 25.1 میل استفاده می شود.

هرکدام از انواع ورق های دامپای روغنی، رنگی و آلومینیومی در ضخامت های مختلفی تولید و عرضه می شوند:

- ضخامتی که در تولید ورق دامپای روغنی مدنظر قرار می گیرد معمولاً می تواند 60 صدم میل، 70 صدم میل یا 80 صدم تا 90 صدم میل باشد. در واقع دامپای روغنی حتی قابلیت جوش کاری در ضخامت های پائین یعنی 60 صدم میل را دارد. این نوع ورق ها تنها محدودیتی که دارند به نیاز آن ها به رنگ کاری و احتمال زنگ زدن آن ها مربوط می شود.

- ورق دامپای رنگی تنوع رنگی بالا با حدود 15 رنگ مختلف تولید می شود، ضمن اینکه ضخامت موردنظر و معمول برای تولید و عرضه این نوع ورق های دامپا 40 صدم میل یا 50 صدم میل می باشد. ورق های رنگی محدودیتی که دارند به اتصال آن به سازه از طریق پرچ مربوط می شود.

-  در مورد ورق دامپای آلومینیومی، این نوع ورق ها در دو شکل آلومینیومی و آلومینیومی رنگی و در ضخامت 50 میل تولید و در دسترس قرار می گیرند.

در صنعت ورق دامپای روغنی مورداستفاده قرار می گیرد درحالی که ورق دامپای گالوانیزه رنگی در خانه ها و ویلاها و موارد مشابه دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

سایز تولیدی رایج در مورد ابعاد ورق دامپا یا همان ورق لمبه به دو صورت کوتاه یعنی 200 سانتی متر در 100 سانتی متر و بلند یعنی 250 سانتی متر در 125 سانتی متر در نظر گرفته می شود.

در حالت کوتاه این ابعاد بعد از عملیات فرمینگ از 100×200 به 84×200 سانتی متر تغییر پیدا می کند.

و در حالت بلند بعد از اینکه عملیات فرمینگ صورت گرفت ابعاد از 125×250 به 100×200 سانتی متر تغییر پیدا می کند.

بر اساس آنچه که قبلاً نیز بدان اشاره شد ورق دامپا قابلیت استفاده هم برای سقف و هم برای دیوار دارد. اما در حقیقت بیشترین استفاده ورق دامپا برای استفاده در سقف و آن هم سقف داخلی ساختمان است.

واحد فروش ورق های دامپا بر پایه هر برگ بوده و نوع معمول تر آن نوع کوتاه آن 2×1 می باشد.

درصورتی که هدفتان انتخاب این فرمینگ بوده است بهتر است بر اساس حدود 200×80 سانتی متر محاسباتتان را انجام دهید.

وزن تقریبی برای هر برگ استاندارد از ورق که دارای ضخامت 50 صدم میل کوتاه 100×200 می باشد حدود 8 کیلوگرم است.

ورق دامپا در حالت کلی به دو صورت قابلیت تولید دارند: یکی روش سنتی و دیگری روش صنعتی است.

1. روش سنتی

در این روش ساخت ورق دامپا با بهره گیری از دستگاه پرس بریک (press break) صورت می گیرد. این حالت این مزیت را دارد که امکان ارائه نقشه دلخواه و مدنظر وجود دارد و مشتری قادر خواهد بود که فرم ویژه ای که مدنظرش است را به تولید کننده بدهد. این نوع دامپا معایبی نیز دارد بدین صورت که ازنظر طول محدودیت دارد و نمی تواند این طول بیشتر از 3 متر باشد. ایراد دیگر در مورد تولید این دامپاها فرایند تولید آن ها با استفاده از نیروی انسانی است که نیاز به زمان زیادی داشته و سفارش ها با سرعت پائینی آماده و ارائه می شوند.

2. روش صنعتی

در این روش مشابه با ورق های گالوانیزه رنگی کرکره سینوسی، ذوزنقه و شادولین و سفال و ... به شکل رول فرم  طولی انجام می گیرد. به این صورت که ورق گالوانیزه رنگی به حالت رول (حلقه یا کویل) به دستگاه خم و برش دامپا اتصال پیدا می کند و قادر است که هر اندازه دقیقی اعم از 50 سانت الی 12 متر را به دستگاه بدهد و محصول قابل قبولی از دستگاه می توان گرفت (حدود 20 تن در هرروز). این روش از مزایای خوبی برخوردار است که می توان به سرعت بالا، ضایعات صفر و بدون پرتی، عدم نیاز به دخالت انسان و تمیزی و کیفیت بالا و غیره را نام برد. تنها عیبی که این روش دارد این هست که سفارش دهنده نمی تواند همانند روش قبلی که کاربرد کمتری هم دارد، به صورت دلخواه فرم را تغییر دهد.

جهت اطلاع از قیمت سقف کاذب دامپا و سقف کاذب دامپا , دامپا آلومینیومی , دامپا پی وی سی به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


تلگرام صنعت ساختمان وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت موتورخانه چشمی درب دیجیتال خرید و فروش زمین و ویلا در کرج اینستاگرام صنعت ساختمان

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit