عبارت:

کندانسور و اواپراتور

تاسیسات سرمایشی

کندانسور و اواپراتور


دستگاه اواپراتور (Evaporator)

اين دستگاه به‌منظور تبديل شكل مايع يك تركيب شيميايي به شكل گازي مورداستفاده قرار می‌گیرد. اين تركيب شيميايي مشابه با مبرد در سیستم‌های تهويه مطبوع می‌تواند به شكل تك جزئي باشد و يا به‌صورت يك محلول باشد كه هدف تغليظ آن هست. در هرکدام از اين وضعیت‌ها، سيال توسط يك منبع حرارتي به حالت بخار درمی‌آید.

کندانسور و اواپراتور

كاربرد دستگاه اواپراتور

اين دستگاه در يك سيستم تهويه مطبوع (air- condition system) باعث تبديل شدن يك مبرد (refrigerant) نظير R-22 (با نام مستعار فرئون) و يا R-410A به حالت بخار می‌شود، درحالی‌که در طي اين فرايند حرارت را جذب می‌کند.

در طي يك فرايند جداسازي، اواپراتور قادر است كه آب و ساير مايعات را از مخلوط جدا نمايد. اين پروسه بخار شدن به شكل وسيعي به‌منظور تغليظ غذاها و مواد شيميايي و نيز بازيافت حلال بكار گرفته می‌شود. در يك پروسه تبخير، هدف، تبخير بيشتر آب از يك محلول داراي محصول موردنظر می‌باشد.

در ارتباط با نمک‌زدایی (deselination) از آب دريا و يا پلانت هاي بدون تخليه مايع (Zero Liquid Discharge)، هدف معكوسي اعمال می‌گردد و فرايند تبخير آب شرب را محصول ناخواسته يعني نمك جدا می‌کند.

يكي از اصلی‌ترین موارد استفاده تبخير در صنعت مواد غذايي و آشاميدني می‌باشد. مواد غذايي و آشاميدني كه نياز هست به مدت طولاني سالم باقي بمانند و يا همانند قهوه به قوام خاصي نياز دارند در طي فراوري تحت اعمال يك مرحله تبخير قرار می‌گیرند.

نحوه كار اواپراتور

محلولي كه محصول موردنظر ما در آن قرار دارد به اواپراتور تغذيه و از يك منبع حرارتي عبور داده می‌شود. حرارتي كه اعمال می‌شود، آب موجود در محلول را تبخير می‌کند. اين بخار از مابقي محلول خارج شده و متراكم می‌گردد درحالی‌که محلول تغليظ شده به اواپراتور دوم تغذيه و يا خارج می‌گردد. اواپراتور مشابه با هر دستگاه ديگري، به‌صورت كلي از چهار قسمت تشكيل شده است كه به‌قرار زير است:

 • بخش گرمايش (heating section) داراي يك سيال گرمايشي نظير بخار می‌باشد. متداول‌ترین بخش‌های گرمايش داراي تیوب‌های موازي هستند اما برخي ديگر از صفحه يا كويل هاي از جنس مس يا آلومينيوم ساخته می‌شوند.
 • بخش تغليظ و جداسازي (concentrating and separating section) اين بخش نقش جداسازي بخار تولیدشده از محلول را دارد.
 • كندانسور (condenser) بخاري كه جداسازي شده را به حالت مايع درمی‌آورد.
 • بخش خلأ (vacuum section) يا پمپ (pump) براي بالا بردن سيركولاسيون فشار ايجاد می‌کند.

انواع اواپراتور

- اواپراتور داراي سيركولاسيون طبيعي/اجباري

- اواپراتور فيلم نزولي

- اواپراتور فيلم صعودي

- اواپراتور صفحه‌ای فيلم صعودي و سقوطي

- اواپراتور چند اثره

دستگاه كندانسور

در سیستم‌هایي كه انتقال حرارت جزوي از آن‌ها محسوب می‌شود، كندانسور يا چگالنده (condenser) به‌عنوان يك دستگاه و يا واحد براي متراكم ساختن ماده‌ای كه در حالت گازي است و تبديل آن به مايع از طريق سرد كردن آن مورداستفاده قرار می‌گیرد. در طي اين فرايند حرارت نهان (heat latent) ماده گرفته شده و به سيال خنک‌کن (coolant) كندانسور تحويل می‌گردد.

كندانسورها يك نوع مبدل حرارتي هستند كه در داخل آن‌ها حرارت بخار داغ به يك سيال ديگر نظير هوا يا آب انتقال پيدا كرده و در طي آن بخار در مرحله اول تا دماي اشباع سرد شده و بعد تبديل به مايع می‌گردد. اگرچه در برخي از سیستم‌های تبريد عامل جذب حرارت يا تقطير، گاهي آب‌نمک يا مبردهاي انبساط مستقيم در نظر گرفته می‌شود، اما عمدتاً آب يا هوا و يا تركيبي از آن‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. كندانسورها ازنظر سيال و فرايند خنك كاري در سه گروه قرار می‌گیرند:

1. كندانسورهاي خنك شوند با هوا يا كندانسورهاي هوايي (air- cooled condensers) يا ACC: عامل تقطير در اين گروه هوا می‌باشد.

2. كندانسورهاي خنك شوند با آب (water- cooled condensers) يا WCC: از آب جهت تقطير مبرد استفاده می‌شود.

3. كندانسورهاي تبخيري (evaporative condensers): عامل تبخير در اين نوع كندانسورها هم هوا و هم آب هست.

در كندانسورهاي خنك شونده با آب‌وهوا، حرارتي كه به‌وسیله بخار دفع می‌گردد، دماي سيال خنک‌کن را بالا می‌برد. در كندانسورهاي تبخيري باوجود بالا رفتن دماي هواي عبوري، تقطير مبرد اکثراً از تبخير آب پاشيده شده بر روي كندانسور حاصل می‌شود و هوا نقش دورکننده بخارآب ناشي از تبخير و افزايش شدت تبخير را بر عهده دارد.

در كندانسورهاي هوايي هوا به‌عنوان عامل تقطير مورداستفاده قرار می‌گیرد. ايجاد جريان هوا در يك كندانسور هوايي می‌تواند به‌صورت طبيعي باشد و يا از طريق فن يا دمنده صورت گيرد. اگر جريان هوا طبيعي باشد، ميزان هوايي كه در كندانسور جريان می‌یابد كم بوده و نياز به سطح تقطير بيشتري می‌باشد. اين نوع كندانسورها به دلیل ظرفيت پايينشان تنها در كاربردهاي كوچك و بيشتر در یخچال‌ها و فريزرهاي خانگي بكار مي روند.

كندانسورهاي مبدل‌های حرارتي طراحی‌ها و اندازه‌های مختلفي دارند. كندانسورها از اندازه كوچك كه امكان بلند كردن آن‌ها با دست وجود دارد تا واحدهاي بسيار بزرگ صنعتي كه در فرايندهاي صنعتي بكار گرفته می‌شوند، متغير هستند. براي نمونه يخچال براي انتقال حرارت گرفته شده از فضاي داخل به محيط خارج از كندانسور استفاده می‌کند.

هم اکنون شما هم می توانید در وب سایت صنعت ساختمان.آی آر آگهی خود را ثبت نمایید.

پیشنهاد می شود از این مطالب نیز دیدن نمایید:

 1. برج خنک کننده
 2. هواکش ، فن و سانتریفیوژ
 3. اسپیلیت و کولر گازی
 4. چیلر
 5. سازه های پیش ساخته
 6. سنگ تراورتن
 7. سنگ دکوراتیو
 8. سنگ ساختمان
 9. سنگ گرانیت

جهت اطلاع از قیمت کندانسور و اواپراتور و کندانسور و اواپراتور به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


اینستاگرام صنعت ساختمان تلگرام صنعت ساختمان خرید و فروش زمین و ویلا در کرج موتورخانه وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت چشمی درب دیجیتال

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit