عبارت:

ورق کامپوزیت

انواع ورق

ورق کامپوزیت


ورق‌ها يا دیوار پوش‌های كامپوزيت:

ابداع اولين ورق‌هاي كامپوزيت در كشور آلمان بوده است. آنچه كيفيت مناسب و عدم وجود هرگونه محدوديت در طراحي و اجراي دیوار پوش‌های كامپوزيت را تائید می‌کند استقبال و استفاده بالا از اين محصول به‌عنوان يكي از مصالح مورداستفاده در نماي ساختمان‌هاست.

دیوار پوش کامپوزیت

به‌کارگیری مصالح پيشرفته، با ظهور مدرنيسم در معماري و آغاز عصر جديد و هم‌زمان با ورود معماران تحصیل‌کرده و باتجربه و نيز علاقه و تمايل زياد براي ساخت ساختمان‌های مرتفع و ساخت‌وسازهای صنعتي، براي طراحان و مجريان ساختماني اهميت ویژه‌ای پيدا كرد. به‌طوری‌که در چند سال اخير، ورق‌هاي كامپوزيت آلومينيومي به‌عنوان يكي از مصالح پيشرفته به‌وفور مورداستفاده قرار می‌گیرد و يكي از مهم‌ترین مصالح مورداستفاده در نماهاي ساختماني محسوب می‌شود.

مشخصه‌های ورق‌هاي كامپوزيت:

ضخامت ورق‌ها: 3 تا 6 میلی‌متر، ضخامت توصیه‌شده براي استفاده 4 میلی‌متر است.

عرض ورق‌ها: 1000 الي 1575 میلی‌متر، ابعاد توصیه‌شده 1220، 1250 و 1500 میلی‌متر می‌باشد.

طول ورقه‌ها: حداكثر 5800 میلی‌متر، ابعاد 2440، 3050 و 4050 میلی‌متر توصيه می‌شود.

خصوصيات فني ورق‌هاي كامپوزيت

1. دوام بالا در مقابل شرايط آب و هوايي مختلف: ورق‌هاي كامپوزيت داراي پوشش رنگ PVDF هستند و به‌واسطه اين پوشش نيز پايداري زيادي در برابر نور خورشيد، اشعه UV، دماهاي مختلف (40 الي 80 درجه سانتی‌گراد) و مواد داراي خاصيت اسيدي و بازي دارند.

2. ورق‌ها سطح کاملاً مسطح داشته و فاقد هرگونه برآمدگي هستند.

3. وزن كم: سبكي وزن اين نوع مصالح در مقايسه با ساير انواع مصالح استفاده شده در نماي ساختمان، باعث كاهش وزن ساختمان می‌شود و به‌آسانی قابليت پردازش و نصب دارد. وزن اين ورق‌ها 5 تا 8 كيلوگرم در هر مترمربع است. اين عدد بسيار كمتر از وزن مصالحي همچون سنگ، شيشه و سيمان است. (پايين بودن وزن سازه ضريب زلزله را در محاسبات كاهش می‌دهد).

4. با استفاده از ابزارآلات مخصوص امكان ايجاد خم، برش و فرم دادن به سهولت وجود دارد، بدون اينكه موج يا شكستگي در رنگ ورق به وجود بيايد.

5. ويژگي آكوستيك: فضاي خالي كه در پشت ورق‌هاي كامپوزيت وجود دارد، خاصيت آكوستيك را باعث می‌شود و در صورت استفاده از آن‌ها در نماي ساختمان‌های داراي ديوارهاي بتوني (بتون سبك)، خاصيت عايق بودن در برابر صوت دو برابر می‌شود.

6. امكان آب‌بندی نماي كامپوزيت: اين خصوصيت مانع از نفوذ آب به زير نما خواهد شد. آب باران و برف پس از شيارهايي هدایت‌شده و از محل معيني خارج می‌شود.

روش‌های مختلف نصب ورق‌هاي كامپوزيت:

- روش Fixing (ثابت): در اين روش، پس‌ازاینکه ورق‌ها برش خورده و خم می‌شوند با استفاده از پرچ يا پيچ و توسط نبش‌های آلومينيومي به شكل ثابت به زیرسازی فلزي وصل می‌شوند.

- روش Hanging (ريلي): در روش ريلي نصب ورق‌ها به‌واسطه شيارهاي تعبیه‌شده، به شكل ريلي بر روي پروفیل‌های آلومينيومي ويژه صورت می‌گیرد. سرعت كار در اين حالت به علت استفاده نكردن از پيچ يا پرچ بيشتر بوده و امكان اينكه هر يك از قطعات به‌صورت جداگانه جدا شده و يا تعويض گردد، وجود دارد. در اين روش استفاده از پروفیل‌های ناوداني آلومينيومي شكل، آب‌بندی نما را غيرضروري می‌کند.

انواع مختلف كامپوزيت:

آلومينيوم كامپوزيت پانل: تركيب چندلایه مختلف همراه با پوشش آلومينيوم، آلومينيوم كامپوزيت پانل معمولي را به وجود می‌آورد. سطح پلی‌اتیلنی آن را دو صفحه آلومينيوم روكش شده می‌پوشانند. با استفاده از فرايندهاي شيميايي و مكانيكي عمل چسباندن اين سطوح آلومينيومي به هسته، انجام می‌شود. اين امر باعث مقاومت بسيار زياد آن در مقابل ورقه شدن می‌شود.

آلومينيوم كامپوزيت پانل نانو: اين نوع كامپوزيت علاوه بر داشتن ویژگی‌هایی چون ضد آلايندگي، استحکام و مقاومت در مقابل آتش، پايداري مناسب و غيره، از تكنولوژي نانو نيز برخوردار است كه خصوصيات منحصربه‌فردی همچون خود تمیز کنی و مقاومت در برابر مواد اسيدي و بازي را به آن می‌دهد. بنابراين با توجه به اين خصوصيات در مقايسه با ورق‌هاي PVDF معمولي، استفاده از ورق‌هاي نانو نياز به تميز كردن سطوح نما را بخصوص در ساختمان‌های بلند مرتفع می‌سازد.

آلومينيوم كامپوزيت پانل طيفي رنگي يا طيفي: اين نوع كامپوزيت از رنگ‌های موجود در طبيعت همچون رنگ‌های رنگین‌کمان الهام گرفته شده است. رنگ براق خاصي سطح بين ورق را می‌پوشاند كه لطافت و زيبايي خاصي به آن می‌دهد. اسرار تأثیر رنگ موجود در آلومينيوم كامپوزيت پانل طيفي رنگي در فعل‌وانفعالات بين نور و مواد، انعكاس، انكسار و جذب هست. اين خصوصيات باعث ديده شدن در رنگ‌های مختلف اين محصول می‌شود كه بستگي به زاويه تابش نور دارد. كاربرد اين نوع ورق‌هاي كامپوزيت می‌تواند در دكوراسيون داخلي و خارجي، در اماكن عمومي، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، مراكز خريد، تبليغات نمايشگاهي و ... باشد.

آلومينيوم كامپوزيت پانل ضدباكتري: اين نوع كامپوزيت از محصولات انحصاري IBOND می‌باشد. ساخت اين نوع آلومينيوم، با تكنولوژي پيشرفته و از هسته پلی‌اتیلن با وزن مخصوص پايين و ضد آلاينده، صورت می‌گیرد. رنگ ضد باكتري روي سطوح اين ورق استفاده شده و ظاهري جذاب را به وجود آورده است. همچنين خاصيت ضد باكتريايي آن در محیط‌های خاص همچون اتاق‌های عمل و آزمایشگاه‌ها به‌عنوان يك عامل محافظتي عمل می‌کند.

آلومينيوم كامپوزيت پانل ضدآتش: نوع جديدي از ورق‌هاي كامپوزيت آلومينيومي كه از هسته نسوز و دولايه ورق آلومينيومي ساخته شده است. هسته پلاستيكي عنصر ضد آتش را در خود جاي داده است.

هم اکنون شما هم می توانید در وب سایت صنعت ساختمان.آی آر آگهی خود را ثبت نمایید.

جهت اطلاع از قیمت ورق کامپوزیت و ورق کامپوزیت آلومینیوم,ورق كامپوزيت طرح سنگ,ورق کامپوزیت آلومکس به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


چشمی درب دیجیتال موتورخانه وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت خرید و فروش زمین و ویلا در کرج اینستاگرام صنعت ساختمان تلگرام صنعت ساختمان

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit