عبارت:

رنگ ساختمان

مصالح ساختمانی

رنگ ساختمان


انواع رنگ ساختمان

شايد بتوان رنگ‌آمیزی را يكي از ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین اقدامات در جهت تغيير در دكوراسيون داخلي و خارجي ساختمان‌های مسكوني و غيرمسكوني (تجاري و ...) برشمرد. هر ساختماني بعد از مدتي به‌احتمال‌زیاد نياز به تغييرات و تعميراتي حداقل در ديوارهايي كه كهنه و كثيف هستند، پيدا می‌کند. هدف از اين مطلب معرفي و بررسي ویژگی‌های تعدادي از رنگ‌های مختلفي است كه در رنگ و نقاشي ساختمان بكار برده می‌شوند. دكوراسيون منزل به‌راحتی و با صرف كمترين هزينه با استفاده از اين رنگ‌ها می‌تواند به شكل ساده اما اساسي تغيير كند.

رنگ

1. رنگ پلاستيك

رنگ پلاستيك يكي از قدیمی‌ترین انواع رنگ بوده و باکیفیت‌های گوناگون توليد می‌شود. با اين رنگ، رنگ‌آمیزی بسيار آسان است و فقط بايستي ازلحاظ غلظت در هنگام تهيه كردن كنترل شود. رقيق يا غليظ بودن می‌تواند مشكلاتي را ايجاد كند. در حالت غليظ بودن پخش آن به‌خوبی صورت نمی‌گیرد و پس از خشك شدن اثر قلم‌مو يا غلتک باقي می‌ماند. و درصورتی‌که غلظت بیش‌ازحد كم باشد نياز به رنگ‌آمیزی‌های بيشتر باشد كه مطمئناً زمان‌بر و اعصاب‌خردکن خواهد بود. رنگ‌های پلاستيكي براي پوشش سقف‌ها گزينه مناسبي هستند و نقص‌ها را به‌خوبی می‌پوشانند ولي بااین‌حال دوام كمتري دارند.

مزیت‌های رنگ پلاستيك

 • نيازي به استفاده از حلال‌های نفتي نداشته و با آب مخلوط می‌شوند.
 • اين رنگ‌ها درصورتی‌که از نوع درجه‌یک باشند قابليت شست‌وشو را دارند.
 • قابليت انجام رنگ‌آمیزی با سرعت بالا و در زمان كم در استفاده از اين رنگ‌ها وجود دارد.
 • برخلاف رنگ‌های روغني بوي زننده‌ای ندارند.
 • خشك شدن رنگ‌های پلاستيك سريع صورت می‌گیرد.
 • به‌واسطه مات بودن، ايرادات ديوارها و سقف‌ها تا ميزان زيادي حذف می‌شوند.

محدودیت‌های استفاده از رنگ پلاستيك

 • آب‌گریزی نداشته و آب را به خود جذب می‌کنند.
 • زود لكه می‌گیرند و قابليت شست‌وشو ندارند.
 • بر روي آهن‌آلات نظير در و پنجره و نرده نمی‌توان از اين نوع رنگ‌ها استفاده كرد.

2. رنگ‌های روغني

رنگ‌های روغني نيز ازجمله رنگ‌های سنتي و قديمي به شمار می‌روند و هنوز هم براي رنگ‌آمیزی درب و پنجره بهترين انتخاب هستند. ممكن است كه رنگ‌های ديگر براي زيباتر كردن درب‌های فلزي بكار برده شود در اين حالت نيز رنگ‌های روغني بر روي سطح به‌عنوان پوشش عايق و ضدزنگ استفاده می‌شود. اين نوع رنگ‌ها در سه گروه مات، نيمه مات و براق وجود دارند كه هرکدام معايب و مزايايي دارند و در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود:

- رنگ‌های روغني براق

اين رنگ‌ها مزايايي همچون ماندگاري و مقاومت بالا و پوشش خوب دارند و بر همين اساس براي استفاده در مورد درها و پنجره‌ها گزينه خوبي به شمار می‌روند. اين رنگ‌ها به‌واسطه براق بودن از طريق انعكاسي كه ايجاد می‌کنند روشنايي فضا را افزايش می‌دهند. در مقابل ايرادي كه دارند اين هست که ‌موج و عیب‌های گچ كاري را نشان می‌دهند.

- رنگ‌های روغن مات

اين مزيت را دارند كه به‌واسطه مات بودن نور را انعكاس نمی‌دهند و عيوب مربوط به گچ كاري ازنظر پنهان می‌ماند. از محدودیت‌های استفاده آن عدم امكان شست‌وشوي كامل و صد در صد آن وجود نداشته و پاك كردن آن به‌سختی صورت می‌گیرد و اثر دستمال روي ديوار باقي می‌ماند، ضمن اينكه اين رنگ‌ها پوشش كمتري داشته و در مقايسه بارنگ‌های براق بوي بيشتري دارند.

انواع نيمه مات حد واسط اين دودسته قرار می‌گیرند.

3. رنگ مولتي كالر

رنگ‌های مولتي كالر بر روي تمامي سطوح قابليت اجرا دارند. اين رنگ‌ها دكوراتيو بوده و لایه‌ای نازك بر روي سطح موردنظر ایجاد می‌کنند و براي استفاده بر روي سطوح مختلف نظير گچ، سيمان، بتون، آهن، آلومينيوم، چوب، رنگ، سنگ، شيشه، كاشي، پلاستيك، رنگ‌روغن و غيره گزينه مناسبي هستند.

مزیت‌های مولتي كالر

 • اين رنگ‌ها به‌واسطه يافت ویژه‌ای كه دارند و نيز به دليل مات و كم جلا بودنشان، مانع از ديده شدن ايراداتي همچون موج و خرابي سطح زير كار ديوار در خود می‌شوند. براي محیط‌های پرتردد و يا پرترافيك نظير راه‌پله‌ها انتخاب مناسبي هستند چراكه ذرات معلق هوا و مواد آلاينده را به خود جذب نمی‌کنند. پس از آسيب ديدن با استفاده از حداقل مواد، قابليت ترميم آسان و به بهترين شكل، در آن‌ها وجود دارد. خشك شدن سريع و بی‌بو بودن و كم ضخامت بودن و نيز قابليت اجرا در تمامي سطوح بدون اينكه رنگ‌پریدگی و زرد شدن در آن‌ها ديده شود، از مزاياي ديگر رنگ‌های مولتي كالر است.

4. رنگ بلكا

اين دسته از رنگ‌ها نياز به‌صرف هزينه كمي داشته و می‌توانند به‌عنوان يك گزينه مناسب براي جايگزين شدن بجاي رنگ و كاغذديواري باشند. اين رنگ در حقيقت يك نوع پوشش سلولزي است كه از الياف طبيعي نظير پنبه ساخته می‌شود.

مزیت‌های رنگ بلكا

 • عدم نياز به زيرسازي در جهت پوشاندن عيوب زیر کار، عايق بودن در برابر حرارت و سرما، وزن كم، تنوع رنگي بالا، بی‌بو و بدون حساسيت بودن، قابل‌شست‌وشو با استفاده از كف شامپو فرش و قابليت ضد آب كردن آن به‌وسیله رزین‌های ويژه، عايق رطوبتي، عدم ترک‌خوردگی و قابليت ترميم از مزاياي اين نوع رنگ‌ها است.

هم اکنون شما هم می توانید در وب سایت صنعت ساختمان.آی آر آگهی خود را ثبت نمایید.

  جهت اطلاع از قیمت رنگ ساختمان و رنگ ساختمان , رنگ ساختمانی مولتی کالر جدید به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

  بهترین برندهای صنعت ساختمان


  وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت موتورخانه تلگرام صنعت ساختمان خرید و فروش زمین و ویلا در کرج چشمی درب دیجیتال اینستاگرام صنعت ساختمان

  سایتهای مرتبط


  بانک جامع نمایشگاهی ایران
  logo-samandehi

  counter customizable free hit