عبارت:

آجر سفالی

انواع بلوک

آجر سفالی


بلوک سفالی، مزایا، معایب و کاربردهای آن چیست؟

بلوک سفالی امروزه در صنعت ساختمان بسیار مورد استفاده قرار میگیرد و بسیاری از مردم در مورد این موضوع اطلاعی ندارند و یا به دیوارها آن چنان توجهی نمی کنند، در هنگامی که قصد ساختن خانه دارند. قبل از هر کاری - رنگ آمیزی یا نقاشی، طراحی داخلی آسانسور - این ساختار هست که بایستی مورد توجه قرار گیرد.

 

بلوک سفالی

یک تعداد عواملی که برای ساخت موردنیاز است بایستی مورد توجه قرار داشته باشند آن واحدها پایه ای اهداف ساخت می باشد. فاکتورها در زمان خرید بایستی در نظر گرفته شوند. کیفیت و قدرت بلوک سفالی مهم بوده و در نقاط مختلف متفاوت است. عمده بلوک های سفالی در قالب پخت شده و به صورت دستی تولید می شوند. این امر کیفیت لازم را ایجاد نکرده و دوام بالا را برای آن ها به وجود نمی آورد.

چیزی که موردنیاز است آجرها یا خشت های دارای کیفیت بالا، بادوام و کارآمد می باشد که بایستی در کارخانه تولید شوند.

در مورد این آجرها کشور اتریش از پیشگامان برتر تولید کل سیستم های دیوار، سردر، سقف و کف محسوب می شود. این کشور به همراه ناحیه ای در جنوب هند آجرهای رسی پروتوترم را می تواند تولید کند.

قبل از پرداختن به بلوک های سفالی پروتوتروم ابتدا مزایا و معایب کلی بلوک سفالی را در اینجا بیان می کنیم:

بلوک سفالی یکی از پر کاربرد ترین نوع مصالح در دیوارها و تیغه های ساختمانی می باشد که در ابعاد مختلف و از مخلوط خاک رس و آب ساخته می شود. این محصولات مزایای بسیاری دارند ازجمله:

1. بلوک سفالی در مقابل آتش سوزی مقاومت بالایی دارند.

2. به عنوان یک عایق حرارتی مناسب عمل می کنند.

3. به عنوان یک عایق صوتی عمل می کنند.

4. وزن کمی دارند.

5. دوام کافی و قابلیت اتصال مناسب به سازه را دارند.

6. قابلیت بکار بردن بلوک های شکسته و نیمه شکسته نیز وجود دارد.

این مصالح معایبی نیز دارند که در ادامه توضیح داده می شود:

1. در معدن کارخانه تولیدکننده امکان آلودگی خاک رس به آهک وجود دارد که در سطح گچ باعث ایجاد ترک می شود.

2. بلوک بتنی وزن زیادی دارند که باعث سنگینی سازه می شوند. هر مترمربع از دیوار سفالی وزنی بیشتر از 200 کیلوگرم را دارد.

3. برای اجرا به زمان نسبتاً زیادی نیاز هست.

4. برای اینکه سطح دیوار صاف و یکنواخت گردد به لایه ضخیم تری از گچ و خاک نیاز هست.

بلوک های سفال (آجرهای رسی) پروتوتروم

آجر سفالی درواقع همان آجرهای رسی سوراخ شده به صورت افقی هستند. کاربرد این آجرها در قسمت هایی که نیاز به تحمل فشار زیاد نیست یا قسمت های غیر فشاری می باشد. به عنوان یک مقایسه اگر در فصل تابستان قبل از بریدن و قاچ کردن هندوانه سطح آن را لمس کنید گرمای آن را حس می کنید حال اگر آن را ببرید داخل آن را خنک خواهید یافت. پوست هندوانه همانند عایقی مانع از ورود گرما به فضای داخلی و گرم شدن آن می شود. آجر سفالی پروتوتروم هم دارای همین ویژگی هستند. سوراخ های آجر خاصیت حفاظتی به سیستم دیوار می دهند و نفوذ ناپذیری نسبت به دماهای کم یا زیاد سرعت گرفته و نتیجه آن خنک تر شدن داخل در هوای گرم و گرم تر شدن در هوای سرد خواهد بود.

 

مزایایی که برای این آجر می توان نام برد شامل موارد زیر می شود:

عدم آسیب به محیط زیست، نیاز به هزینه پایین، کاربرد آسان و البته متدولوژی ساخت و تحمل در مقابل فشار وارده نیز همواره مدنظر بوده است.

HP پروتروم در مقایسه با مواد دیوار سازی رایج می تواند تقریباً 60 درصد سبک تر یا پایین تر باشد. HP پروتروم هزینه ساختاری را پایین می آورد چراکه باعث کاهش فشار یا بار مرده می شود. از طرفی با توجه به اینکه این مصالح سوراخ هستند حدود 100 درصد خصوصیت عایق گرمایی در مقایسه با مواد دیوار سازی معمول بیشتر است. پخت در فرار درجه کلوین باعث گرما دیدن آجر تا 240 درجه فارنهایت به مدت 240 دقیقه می شود.

آجر رسی پروتروم قدرت فشردگی با تراکم N3.5> را دارند. تراکم تقریبی آن ها 694 تا 783 کیلوگرم است. اندازه بزرگ و وزن کمی داشته و جذب آب آن ها حدود 15 درصد است. این مزایا باعث می شود که فشار مرده یا ساکن کم شده و هزینه و سرعت ساخت وساز حفظ شده و محیط زیبا و چشم نوازی حاصل شود.

کاربرد بلوک سفالی

از کاربردهای بلوک سفالی می توان به ساخت دیوارهای بلوک سفالی اشاره کرد که نوعی دیوارچینی است که در ساخت آن از بلوک های سوراخ دار سفال استفاده می شود. این نوع دیوارها برای ساختن تیغه های جداکننده داخلی، دیوارهای پیرامونی غیر باربر و موارد مشابه کاربرد دارند. بنابراین به علت شکننده بودن در دیوارهای باربر نباید مورداستفاده قرار گیرند. این نوع دیوارهای چینی در مقایسه با آجر فشاری وزن کمی داشته، در دسترس هستند و با توجه به وجود فضاهای خالی در بخش داخلی تا حدی نیز به عنوان عایق حرارتی عمل می کنند. بااین حال کارپذیری نامطلوب به سبب شکننده بودن، غیر باربر بودن، هدررفت زیاد به دلیل شکستن و خرد شدن در زمان جابجایی و حمل ونقل و نیز اجرا و عدم تحمل بار قطعات متصل شونده ای که نیاز هست تا با رول پلاک به دیوار اتصال داده شوند مثل کابینت و ... هم از معایب این بلوک ها خواهد بود که هزینه ها را بالا می برد.

جهت اطلاع از قیمت آجر سفالی و آجر سفال , بلوک سفالی به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


چشمی درب دیجیتال اینستاگرام صنعت ساختمان وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت موتورخانه تلگرام صنعت ساختمان خرید و فروش زمین و ویلا در کرج

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit