عبارت:

چیلر

تهویه مطبوع


چیلر چیست ؟

چيلر (Chiller) يك دستگاه براي زدودن حرارت از مايع (معمولاً آب) بر پایه چرخه تبريد تراكم بخار و يا جذبي می‌باشد. اين مايع می‌تواند در خنك كاري هوا و يا دستگاه‌ها بكار برده شود كه معمولاً به‌صورت چرخه‌ای و در داخل يك مبدل حرارتي در حال جريان است. حرارت جذب‌شده به‌عنوان يك محصول جانبي مهم يا بايد به فضاي بيرون انتقال يابد و يا براي موارد كاربردي بهتر براي اهداف گرمايي بكار برده شود. در ارتباط با طراحي و انتخاب چيلرها نگرانی‌هایی وجود دارد. اين نگرانی‌ها از جنبه‌هایی مانند كارايي، راندمان، تعمير و نگهداري، آسیب‌پذیری‌های محيطي می‌باشد.

چیلر

انواع چيلرها:

چيلرها در دو گروه چيلرهاي تراكمي و چيلرهاي جذبي قرار می‌گیرند. يك روش ديگر براي تقسیم‌بندی چيلرها بر اساس نحوه خنك شدن ماده مبرد می‌تواند صورت گيرد كه در سه دسته آب‌خنک، هوا خنك و تبخيري قرار می‌گیرند.برودت و سرماي حاصل توسط چيلرهاي تراكمي و چيلرهاي جذبي به ترتيب با استفاده از انرژي الكتريكي و انرژي حرارتي ايجاد می‌شود.

چيلر تراكمي:

در اين نوع چيلرها ابتدا گاز به‌وسیله كمپرسور متراكم می‌گردد. در مرحله بعد اين گاز  وارد كندانسور شده به‌وسیله آب يا هواي موجود در محيط خنك شده و تبديل به مايع می‌گردد. اين مايع از طريق شير انبساط يا لوله موئين به داخل خنک‌کننده (اواپراتور) وارد می‌شود كه در فشار كمتري قرار گرفته است. اين فشار كمتر مايع را تبخير كرده و درنهایت مايع سردکننده از محيط خنک‌کننده حرارت نهان تبخير خود را گرفته و موادي را كه با قسمت خنک‌کننده مرتبط‌اند خنك می‌سازد. سپس گاز حاصل از تبخير به كمپرسور انتقال می‌یابد.

عبور سريع بخار در يك مسير باعث مكيده شدن هواي كندانسور می‌شود. به دليل تبديل بخار به آب  و اختلاف حجم بين بخار و آب در كندانسور خدا به وجود می‌آید.

انواع چيلرهاي تراكمي:

  • چيلر تراكمي رفت و برگشتي
  • چيلر تراكمي اسكرو
  • چيلرهاي تراكمي اسكرال Scroll
  • سانتريفيوژ

تنظیم‌کننده‌های فشار در داخل چيلر تراكمي

تنظيم فشار بالا و پائين:

اين وسيله براي تنظيم و كنترل فشار دستگاه می‌باشد. اين كنترل داراي دو لوله موئين است كه باعث اتصال لوله LP‌ به قسمت مكش كمپرسور و لوله HP به قسمت با فشار بالا می‌شود.

در سيستم چيلر بايستي كمپرسور با فشار مكش و دهش مشخصي عمل نمايد. هر موقع از اين فشار كمتر يا بيشتر شود با عمل اين كنترل دستگاه خاموش می‌شود. كنترل فشار بالا و پايين قابليت تنظيم دارد.

در چيلر تراكمي با كندانسور آبي معمولاً فشار پائين روي 30 PSI و فشار بالا روي 220 PSI و با كندانسور هوايي فشار پايين روي 40 PSI و فشار بالا روي 250 PSI قابليت تنظيم دارد.

درصورتی‌که كمپرسور در اثر فشار بالا قطع شود بايستي سيستم رفع عيب شده و كليد ريست فشار داده شود ولي درصورتی‌که قطع شدن در اثر فشار پايين باشد مجدداً در اثر بالا رفتن گاز دستگاه روشن می‌گردد.

كنترل فشار روغن:

ابن وسيله براي كنترل پيوسته فشار روغن كمپرسور می‌باشد. عدم وجود فشار روغن در كمپرسور به آن صدمه می‌زند. كنترل روغن دو لوله موئين دارد كه اتصال يكي به قسمت ساكشن (مكش) كمپرسور و ديگري به قسمت فشار روغن كمپرسور صورت می‌گیرد. بايستي فشار بين مكش كمپرسور و روغن حداقل 10 PSI باشد. عدم وجود  اين حالت باعث قطع كنترل روغن فرمان می‌شود. زماني كه كنترل روغن فشار را زير 10 PSI تشخيص دهد يك هيتر در داخل كنترل روغن شروع به گرم شدن می‌کند و بعد از حدوداً 90 ثانيه حرارت هيتر قطع شدن جريان را باعث شده و كمپرسور خاموش می‌گردد.

چيلر جذبي

در چيلرهاي جذبي در مقايسه با چيلرهاي تراكمي جذب‌کننده (Absorber) و مولد حرارتي (ژنراتور) بجاي كمپرسور بكار گرفته می‌شود. خنک‌کننده‌ای كه عمدتاً در چيلرهاي جذبي بكار می‌رود سيستم بروميد ليتيم (ليتيم برومايد) است. در اين سيستم، در بخش جذب‌کننده، بخارآب توسط ليتيوم برومايد غليظ جذب‌شده و در قسمت مولد حرارتي، آب تحت تأثیر حرارت به بخار مبدل می‌گردد. بخارآب در كندانسور كه فشار 0.1 اتمسفر را دارد به شكل مايع درمی‌آید و بعد در خنک‌کننده كه تحت‌فشار 0.01 اتمسفر است مجدداً به بخار مبدل می‌گردد و آب براي اينكه به حالت بخار درآيد گرماي نهان خود را از محيط خنک‌کننده دريافت می‌کند و برودت لازم را به وجود می‌آورد بعد بخارآب حاصل در خنک‌کننده به جذب‌کننده انتقال می‌یابد و مجدداً اين سيكل تكرار می‌گردد.

انواع چيلر جذبي:

1. گروه تك اثره (Single effect)

اين گروه خود در سه دسته چيلرهاي تك اثره با تغذيه بخار، تك اثره با تغذيه آب داغ (در جه حرارت بيشتر از 100 درجه سانتی‌گراد) و تك اثره با تغذيه آب گرم (درجه حرارت پایین‌تر از 100 درجه سانتی‌گراد) قرار می‌گیرند كه روش كار مشابهي داشته و همه آن‌ها حداقل يك مولد حرارتي دارند.

2. گروه دو اثره (Double effect)

اين گروه در دو دسته دو اثره با تغذيه بخار و دو اثره با شعله مستقيم تقسیم‌بندی می‌شوند. اين چيلر از نسل جديد چيلرهاي جذبي محسوب می‌شود و در مقايسه با چيلرهاي جذبي تك اثره از چرخه تبريد کامل‌تری برخوردار است.

ضريب عملكرد چيلرهاي جذبي و چيلرهاي تراكمي به‌قرار زير است:

  • ضريب عملكرد چيلرهاي جذبي تك اثره از 0.6 تا 0.8 می‌باشد.
  • ضريب عملكرد چيلرهاي جذبي دو اثره برابر 1 می‌باشد.
  • ضريب عملكرد چيلرهاي تراكمي از 2 تا 6.1 می‌باشد.

هم اکنون شما هم می توانید در وب سایت صنعت ساختمان.آی آر آگهی خود را ثبت نمایید.

پیشنهاد می شود از این مطالب نیز دیدن نمایید:

  1. برج خنک کننده
  2. هواکش ، فن و سانتریفیوژ
  3. اسپیلیت و کولر گازی

جهت اطلاع از قیمت چیلر و چیلر , چیلر جذبی, چیلر خانگی,چیلر تراکمی به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


تلگرام صنعت ساختمان موتورخانه اینستاگرام صنعت ساختمان وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت چشمی درب دیجیتال خرید و فروش زمین و ویلا در کرج

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit