عبارت:

پنل شاسی آسانسور

قطعات آسانسور

پنل شاسی آسانسور


پنل شاسی و نمایشگر آسانسور وسیله رابط تبدیل فرمان ها و اطلاعات به كاربر

دو جزء تشكیل دهنده پنل شاسی و نمایشگر نوری هستند. در مورد شاسی های احضار آسانسور در طبقات و انتخاب طبقه داخل كابین، روشن شدن نمایشگر نوری یا لامپ زیر شاسی نشان دهنده پذیرفته شدن و ثبت درخواست كاربر از طرف سیستم كنترل آسانسور هست.

نمایشگر آسانسور

معمولاً از تکت سوییچ Tact Switch ‏ یامیکروسوییچ به  عنوان عنصر قطع و وصل الکتریکی در شاسی استفاده می  شود. حداکثر ولتاژ کار این سوییچ  ها معمولاً حدود 30vnC ‏و حداکثر جریان مجاز حدود 50mA‏ می باشد.طول عمر مکانیکی و الکتریکی ‏سوییچ ها معمولاً بین 000/100 تا 000/500 ‏بار عملکرد می باشد.

عنصر بكار رفته به منظور  قطع و وصل الكتریكی در شاسی معمولاً تکت سوییچTact Switch ‏ یامیکروسوییچ هست. حداكثر ولتاژ كار و جریان مجاز این سوئیچ ها به ترتیب حدود 30vnC   و  50mA می باشد. طول عمر آن ها نیز از نظر مكانیكی و الكتریكی معمولاً 000/100 تا 000/500 ‏بار عملکرد می باشد.

معمولاً از تعدادی دیود نورانی LED سری شده در نمایشگر نوری استفاده می شود.

بیشترین ولتاژ كار كه در مجموعه نمایشگر مجاز هست معمولاً حدود  30VDC می باشد همچنین جریان عبوری حدود 10Ma هست.

از ویژگی  های دیودهای نورانی علاوه بر ظرافت و كارایی، طول عمر و دوام طولانی آن هاست. این دیود ها به قطبیت ولتاژ اعمالی حساس بوده و برای اینكه روشن شوند نیاز هست كه اتصال قطب مثبت تغذیه به سمت آند آن ها كانكتور صورت گیرد.

معمولاً جهت تسهیل در شناسایی خطوط سوئیچ و نمایشگر مدار مربوطه در پشت شاسی چاپ می شود و یا اینكه برای هر دو سیم سوئیچ رنگ زرد و  برای سیم  های منتهی به قطب مثبت و منفی نمایشگر شاسی، رنگ  های قرمز و مشکی بكار برده می شود.

روش  های مرسوم جهت سیم كشی مجموعه پنل شاسی

روشی كه در آسانسور های قدیمی بكار می رفته و در حال حاضر تقریباً از رده خارج شده است بنام روش موازی دو سیم با دو خط مجزا برای سیگنال  های سوییچ و نمایشگر نوری هر شاسی می باشد.

امروزه متداول ترین روش در آسانسورهای معمولی با طبقات كم و متوسط روش موازی تک سیم با یک خط مشتری برای سیگنال های سوییچ و نمایشگر نوری هر شاسی می باشد.

روشی كه اکثراً در آسانسورهای بلند و بخصوص برای شاسی های داخل كابین (جهت صرفه جویی كردن در استفاده از تراول كابل) كاربرد دارد، روش سریال توسط برد الکترونیکی مبدل می باشد.

 

روش موازی تک سیم به منظور سیم كشی

در این روش سیم كشی ضمن اینكه تغذیه شاسی با یك ولتاژ 24 ولت صورت می گیرد، اتصال خط كاتد نمایشگر به یکسر سوئیچ انجام گرفته و خط سیگنال شاسی را به وجود می آورد. آزمایش صحت عملكرد پنل شاسی و مدار تغذیه آن در این تركیب به سهولت انجام می شود. روشن شدن نمایشگر با فشردن شاسی و خاموش شدن با رها كردن شاسی (در صورتی كه خط سیگنال آزاد باشد)  اتفاق می افتد.

 

عملكرد اتصال یک پنل شاسی به سیستم کنترل آسانسور  به این شكل صورت می گیرد كه:

1- در اولین حالت نمایشگر شاسی روشن نیست و سوئیچ در وضعیت قطع قرار داد. در این شرایط سطح ولتاژ خط سیگنال 22 ولت می باشد.

2- بسته شدن سوئیچ با فشار دادن شاسی توسط كاربر اتفاق افتاده و ضمن اینكه نمایشگر شاسی روشن می شود، ولتاژ خط سیگنال به صفر می  رسد.

این حالت به صورت آنی و بلافاصله از طریق قسمت ورودی شاسی سیستم کنترل آسانسور (مقایسه کننده) مورد شناسایی قرار گرفته و سیستم كنترل در صورت امكان پذیرش شاسی ‏(عدم قرار گیری در موید رویزیون و...)، فرمان لازم برای پذیرش شاسی را صادر می كند و اتصال خط سیگنال را توسط  سوئیچ الكتریكی خود به ولتاژ صفر (پتانسیل زمین) ممكن می سازد.

3- كاربر شاسی را رها می كند. در این وضعیت با پذیرش شاسی توسط سیستم كنترل، خط سیگنال توسط آن تا لحظه انجام سرویس در پتانسیل صفر حفظ شده و نمایشگر شاسی روشن باقی می ماند. 44- بعد از اینكه آسانسور به طبقه مقصد رسید، سیستم كنترل خط سیگنال را با قطع سوییچ الکترونیکی خود، جدا كرده و باعث خاموش شدن نمایشگر شاسی می شود. از این طریق سیستم مجدداً به حالت اولیه برمی گردد.

نمایشگر آسانسور طبقه و جهت

در حال حاضر نمایشگرهای آسانسور عرضه شده قابلیت ها و امكانات مختلفی را دارا می باشند. در یك سمت نمایشگرهای رقمی هفت قسمتی یا  اصطلاحاً "سون سگمنت" ساده به منظور اعلام كردن موقعیت آسانسور همراه با دو قطعه نورانی به منظور نشان دادن جهت قرار گرفته اند. در سمت دیگرنمایشگرهای LCD ‏ گرافیکی تک رنگ (معمولاً آبی) قرار دارند كه می توانند اطلاعات بسیاری همچون مود عملکرد آسانسور ، وضعیت باز و بسته شدن در،  وضعیت بارگذاری کابین، تاریخ و ساعت و... را علاوه بر موارد مذكور فوق به نمایش بگذارند.

 

نمایشگر آسانسور را بایستی به عنوان عناصری معرفی نمود كه در آن ها دریافت اطلاعات به صورت یك طرفه از سیستم کنترل آسانسور صورت می گیرد. از روش  های متنوع بسیاری كه به منظور فرستادن اطلاعات به نمایشگرها وجود دارند می توان به موارد زیر اشاره كرد:

‏الف- روش ارسال موازی:

در این روش  ها به  منظور نمایش سیگنال های جهت از دو خط بهره گرفته  شده است.‏

‏ب- روش ارسال سریال:

مشخصه این روش  ها استفاده از دستگاه  های میكروپروسسوری در هر دو طرف ارتباط است.

جهت اطلاع از قیمت پنل شاسی آسانسور و شاسی لمسی آسانسور ,نمایشگر آسانسور به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


موتورخانه وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت خرید و فروش زمین و ویلا در کرج چشمی درب دیجیتال اینستاگرام صنعت ساختمان تلگرام صنعت ساختمان

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit