عبارت:

کانال و دریچه کولر

تاسیسات مکانیکی ساختمان

کانال و دریچه کولر


كانال يك محفظه براي عبور سيال می‌باشد كه در اين مطلب هوا موردبررسی قرار می‌گیرد. كانال درواقع به‌عنوان يك مسير براي مرتبط ساختن هواي تولیدشده مطلوب توسط وسيله سرمايشي به فضاي موردنظر به‌منظور تهويه می‌باشد. کانال‌ها سطح مقطع دایره‌ای يا مستطيلي دارند و ساختمان‌ها معمولاً يكي از مکان‌هایی هستند كه از کانال‌هاي با مقطع مستطيلي در آن‌ها استفاده می‌شود. کانال‌ها می‌توانند جنس‌های مختلفي همچون پارچه‌ای، ورق گالوانيزه و برخي اوقات نيز آلومينيومي داشته باشند. کانال‌ها بسته به دبي هواي موردنیاز در محيط ابعاد مختلفي خواهند داشت. در طول مسير عبور هوا از زانوهايي نيز می‌توان براي انشعاب كانال استفاده كرد. اين زانوها نبايد عاملي براي افت فشار زياد باشند. به‌منظور كاستن يا جلوگيري از اتلاف انرژي از داخل كانال گاهي نياز هست كه کانال‌ها عایق‌بندی شوند. در بيشتر سیستم‌های تهويه مطبوع كانال وسیله‌ای براي انتقال سرما و گرما است، به اين صورت كه هوا بعدازاینکه توسط دستگاه بر روي آن تغييراتي ازلحاظ دما و رطوبت انجام گرفت نخست توسط كانال رفت خارج شده و به محيط وارد می‌شود و بعد به‌وسیله كانال برگشت به دستگاه وارد شده تا مجدداً تغييرات دمايي و رطوبتي در آن اعمال شود.
کانال و دریچه کولر

بررسي جريان هواي داخل كانال

در سیستم‌های هوا رسانی براي اينكه كانال مخصوص عبور هوا موردمحاسبه قرار گيرد به اطلاعاتي در مورد كاهش فشار و قوانين جریان‌های وابسته نياز هست.

در جريان هوا در داخل كانال يك لايه نازك سيال در حال جريان در نزديك ديوار كانال حركت چنداني در مقايسه با لایه‌های موجود در وسط مقطع كانال نداشته است. حال در صورت حركت موازي اين سيال در طول كليه مقاطع، اين جريان با نام جريان موازي ناميده می‌شود. به هر ميزان كه به سمت مركز سطح مقطع كانال نزديك شويم به همان ميزان سرعت افزايش پيدا می‌کند و سرعت متوسط سيال در همه مقاطع بالاتر از 2.1 سرعت حداكثر است (حداكثر سرعت در مركز وجود دارد) و به دليل کشش‌های اصطكاكي متقابل در بين لایه‌های سيال در حال حركت موازي با هم، در اين نوع جريان افت فشار به وجود می‌آید.

درصورتی‌که سرعت از يك حدي بيشتر شود جريان موازي نبوده و جريان مغشوش حاصل می‌شود. در اين جريان حرکت‌هایی در خلاف جهت حركت اصلي به وجود می‌آید و سرعت متوسط در مقطع مساوي با 0.8 سرعت بيشينه خواهد بود كه در بيشتر مسائل مهندسي اين شكل از جريان به وجود می‌آید.

اختلاف فشار در دو سوي طول كانال عامل جريان هوا در داخل كانال محسوب می‌شود. فشارهاي مربوطه در سه شكل فشار كلي، فشار ساكن و فشار حركتي شناخته می‌شوند. منظور از فشار كلي مجموع جبري فشار ساكن و فشار حركتي می‌باشد.

فشار ساكن درواقع فشاري است كه به ديواره كانال وارد می‌شود و در صورت تجاوز اين فشار از يك حد مجاز می‌تواند جدار كانال را بتركاند. اختلاف فشار ساكني كه در بين دو نقطه از مسير به وجود می‌آید عامل حركت و نيز جبران كاهش فشار در طول مسير می‌باشد تا جريان سيال را بتواند برقرار نمايد.

همان‌طور كه قبلاً توضيح داده شد فشار حركتي ممكن است ناشي از كاهش فشار ساكن باشد تا بدین‌وسیله براي جريان هوا سرعتي را به وجود بياورد و در جهت مخالف ازدياد فشار ساكن را باعث شود و خود تنزل پيدا كند. فشارهاي مذكور با هم ارتباط داشته و قابليت تبديل به يكديگر را دارند. به‌عنوان‌مثال ممكن است بتوان با خارج شدن فشار ساكن در طول مسير كانال ميزان فشار حركتي را بالا برد و بالعكس. به‌وسیله تغيير سطح مقطع كانال سرعت هوا تغيير كرده و باعث تغيير فشار حركتي می‌شود و درنهایت فشار ساكن و فشار حركتي نسبت به يكديگر تغيير پيدا می‌کنند، زيرا

V=2gPv

در اين رابطه V سرعت جريان هوا در كانال و P‌فشار حركتي را نشان می‌دهد.

طرح كانال هوا و نكات مهم در مورد آن

طرح كانال هوا در مورد سيستم خنك كرده فضا به‌وسیله کولرآبی و كانال، وانتيلاتور بايستي به نحوي انتخاب گردد كه مقدار هوادهي آن حداقل با هواي محاسبه‌شده، برابر و فشار ساكن آن نيز حداقل مجموع كاهش فشارهاي كانال برابر يا از آن بالاتر باشد.

سطح مقطع كانال به نحوي انتخاب می‌شود كه سرعت هواي مطلوبي در آن ايجاد شود يا به شكلي كه صدا يا ارتعاش و كاهش فشار بالايي ايجاد نشود و از طرفي جاي كمتري را اشغال كند تا از اين طريق مصالح كمتري نيز موردنیاز باشد.

موارد مهم در مورد طراحي كانال:

1. طول كانال در كمترين اندازه باشد.

2. زانوهاي مورداستفاده در طول كانال كمترين تعداد را داشته باشند

3. زانوها تند مورداستفاده قرار نگيرند.

4. سرعت هوا در كانال بسته به محل مصرف و نوع ساختمان و نيز نوع كانال بر اساس جداول استاندارد باشد. به‌عنوان‌مثال 10 متر بر ثانيه بيشترين سرعت هواي موجود در كانال اصلي در ساختمان‌هاي مسكوني می‌باشد كه با حدود 2000 فوت در دقيقه قابل فرض است.

کانال‌هاي از قبل عايق شده

اين کانال‌ها به علت اينكه سریع‌تر و راحت‌تر ساخته می‌شوند می‌توانند جايگزين خوبي براي ورق‌های گالوانيزه باشند.

پانل‌های عايقي تولیدشده از فوم‌های فنوليك و PIR داراي پوشش دوطرفه فويل آلومينيومي و با 30 و 21 میلی‌متر ضخامت نيازهاي سیستم‌های انتقال هوا را به‌خوبی مرتفع می‌کنند و مزايايي همچون عدم لرزش، وزن پائين، ساخت راحت و مقاومت در برابر حريق را دارند.

هم اکنون شما هم می توانید در وب سایت صنعت ساختمان.آی آر آگهی خود را ثبت نمایید.

پیشنهاد می شود از این مطالب نیز دیدن نمایید:

جهت اطلاع از قیمت کانال و دریچه کولر و دریچه کولر پلاستیکی, دریچه کانال کولر,دریچه کولر هوشمند,دریچه کولر چوبی,دریچه کولر pvc,دریچه کانال کولر پلاستیکی,دریچه کولر آبی با طرح اسپلیت به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


تلگرام صنعت ساختمان موتورخانه چشمی درب دیجیتال خرید و فروش زمین و ویلا در کرج اینستاگرام صنعت ساختمان وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit