عبارت:

هواساز و ایرواشر

تهویه مطبوع

هواساز و ایرواشر


هواساز

هواساز

اين دستگاه يك نوع وسيله تبادل كننده حرارت مركزي دو فصلي می‌باشد كه قادر به انجام عمليات تهويه مطبوع مانند رطوبت زني، رطوبت‌گیری، تصفیه، گرمادهي و گرماگیری را بر روي هوا می‌باشد. بخش گرمايش و سرمايش دستگاه هواساز به‌وسیله كويل است. در وضعيت گرمايش سيال آب گرم و يا بخار می‌تواند به‌عنوان عامل عمل نمايد و در وضعيت سرمايش سيال آب سرد و يا مبردهاي گوناگون می‌توانند به‌عنوان عامل آن باشند. گرما يا سرمايي كه در اين دستگاه توليد می‌شود به‌صورت اجباري و به‌وسیله فن دستگاه انتقال داده می‌شود. اين سيستم براي استفاده در مراكز بزرگ و آپارتمان‌ها، بیمارستان‌ها، ادارات و مکان‌های مشابه مطلوب است و در نواحي مرطوب از فن كويل بهتر می‌باشد به‌این‌علت كه سيستم فن كويل به شبكه لوله‌کشی مجهز بوده و رطوبت موجود در محيط و زمين باعث می‌شود كه به‌زودی پوسيده شود، اين در حالی است كه کانال‌کشی در سيستم تهويه مطبوع مدت‌های زيادي دوام می‌یابد.

بخش‌های اصلي تشکیل‌دهنده دستگاه تهويه مركزي (هواساز) شامل فيلتر، فن، كويل هاي گرمايي و سرمايي، رطوبت زن و تجهيزات كنترلي می‌شود. معمولاً كويل هاي گرمايي توسط آب داغ، بخار و برق كار می‌کنند. كويل هاي سرمايي به‌وسیله آب و مبرد و يا به‌صورت مستقيم با يك ماده مبرد عمل می‌کنند. در دومين حالت كويل دستگاه هواساز اواپراتور به‌عنوان يك سيستم تبريد عمل می‌کند. در مجموعه دستگاه هواساز امكان طراحي سیستم‌های مختلف تهويه مطبوع براي پروژه‌های با شرايط گوناگون از طريق تنظیم‌های مختلف قسمت‌های گرمايي، سرمايي، رطوبت زن و ... وجود دارد.ارتباط بين دستگاه هواساز معمولاً از طريق دو كانال؛ رفت‌وبرگشت هوا به داخل ساختمان و از طريق يك كانال با هواي تازه خارج برقرار می‌شود.

دستگاه هواساز عمل تهويه مطبوع تابستاني و زمستاني را از طريق تنظيم درجه حرارت و رطوبت و نيز مهيا ساختن هواي تازه و فيلتر نمودن آن انجام می‌دهد. در محفظه اختلاط دستگاه هوايي كه از اتاق‌ها برگشت داده می‌شود مخلوط شده و در مرحله بعد از كويل هاي سرمايي يا گرمايي و رطوبت زن (معمولاً در فصل زمستان) می‌گذرد. هوا با سرعت 500 فوت در دقيقه از كويل عبور می‌کند. فرايند رطوبت زني از طريق پاشش آب از افشانک‌ها يا شبكه بخار و فرايند رطوبت‌گیری به‌وسیله كويل سرد صورت می‌گیرد.

دما می‌تواند به دو صورت كنترل شود: در روش اول عمل قطع و وصل يا كم و زياد كردن جريان آب به‌وسیله شير سه‌راه برقي يا موتوري كه بر روي لوله رفت‌وبرگشت كويل کار گذاشته شده و توسط ترموستاتي كه در كانال برگشت هوا به هواساز کار گذاشته می‌شود، صورت می‌گیرد. در روش دوم خاموش و روشن كردن فن دستگاه هواساز از طريق ترموستاتي كه در اتاق يا راهرو يا محل مناسب ديگري (مانند حالت فن كويل) نصب شده صورت می‌گیرد. طراحي سيستم كنترل بايستي به‌گونه‌ای باشد كه در وهله اول مجموعه ترموستات كانالي و شير سه‌راهي و بعد در صورت ضرورت ترموستات اتاقي به بادزن دستگاه فرمان دهد.

بسته به شرايط مكاني و موقعيت نصب، ساخت دستگاه‌های هواساز از جنس ورق گالوانيزه می‌تواند قائم و يا افقي صورت گيرد.  طراحي و ساخت دستگاه هواساز به‌صورت يك منطقه‌ای و يا چند منطقه‌ای انجام می‌شود. در نوع يك منطقه‌ای هوادهي در شرايط یکنواخت دما و رطوبت در تمام بخش‌های ساختمان كه تحت پوشش آن می‌باشد صورت می‌گیرد. در مورد نوع چند منطقه‌ای با استفاده از دمپرهاي مخصوص هوادهي با دما و رطوبت‌های مختلف به بخش‌های مختلف امکان‌پذیر است.

ایرواشر

ايرواشر

اين دستگاه قابليت انجام عمل سرمايش همراه با رطوبت زني را در ظرفيتي زياد به بهترين نحو ممكن می‌سازد. البته در بيشتر موارد اين دستگاه به‌عنوان بخشي از دستگاه هواساز عمل رطوبت زني را انجام می‌دهد ولي بسته به‌ضرورت اين دستگاه به‌صورت مستقل نيز بكار برده می‌شود. اين دستگاه به اين شكل كار می‌کند كه در ابتدا عمل انتقال آب شهري از طريق يك پمپ به سيستم لوله‌کشی و توزيع آب اين دستگاه صورت می‌گیرد. اين كار باعث افزايش انتقال حرارت در بين آب‌وهوا می‌شود و توسط فن سانتريفيوژي واقع در جلوي اين سيستم هواي خنك و مرطوب توليد می‌شود.  اگر اين دستگاه به‌تنهایی بكار برده شود امكان استفاده از پالایه‌های مناسب در جلوي ورودي هوا به اين دستگاه وجود دارد. اين دستگاه ازلحاظ ظرفيت هوادهي با دستگاه هواساز متناسب می‌باشد. اين ظرفيت برابر 2500 cfm تا 40000 cfm است.

دستگاه ايرواشر باعث زدوده شدن غبار و ذرات و آلودگی‌های ديگر از هواي ورودي شده و هواي پاك را به بيرون هدايت می‌کند. هوا از طريق بادزن دستگاه مكيده شده و با گذر از ديفيوزر به قسمت آبفشان وارد می‌شود. در اين قسمت باراني از پودر آب باعث شسته شدن ذرات معلق و آلودگی‌ها شده و هواي پاك به طرف محل موردنظر تهويه می‌گردد. آب مورداستفاده براي شست و شوي هوا بايستي قبل از اينكه مجدداً به گردش درآيد به‌وسیله  دستگاه هوا شوي کاملاً تميز شود. بدين منظور آب از يك صافي گذشته و ذرات و اجرام از آن زدوده می‌شود. در هواي با دماي بسيار پايين كه احتمال يخ زدن آب پاششي هست براي ممانعت از اين كار يك كويل گرم‌کن آب مورداستفاده قرار می‌گیرد.

هم اکنون شما هم می توانید در وب سایت صنعت ساختمان.آی آر آگهی خود را ثبت نمایید.

پیشنهاد می شود از این مطالب نیز دیدن نمایید:

جهت اطلاع از قیمت هواساز و ایرواشر و هواساز ایرواشر سالن قارچ, دستگاه هواساز صنعتی,دستگاه هواساز خانگی,قیمت هواساز آپارتمانی,انواع دستگاه هواساز,ایرواشر آپارتمانی به نیازمندیهای صنعت ساختمان.آی آر مراجعه نمایید .

بهترین برندهای صنعت ساختمان


اینستاگرام صنعت ساختمان تلگرام صنعت ساختمان خرید و فروش زمین و ویلا در کرج وارد کننده درب ضد سرقت-تولید کننده درب ضد سرقت موتورخانه چشمی درب دیجیتال

سایتهای مرتبط


بانک جامع نمایشگاهی ایران
logo-samandehi

counter customizable free hit